PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Ekonomie životního prostředí II. - YME12P2VX
Anglický název: Environmental economics II.
Zajišťuje: Program Sociální a kulturní ekologie (24-KSKE)
Fakulta: Fakulta humanitních studií
Platnost: od 2004
Semestr: letní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/0, KZ [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: zrušen
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Staré označení: ME12P2V1X
Je záměnnost pro: YME02P2LX
Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: JOSIFKO (09.01.2008)
Kurs rozvíjí základní orientaci v sociální ekologii a seznamuje se základy vztahu tržní ekonomiky, státu a ochrany životního prostředí obecně, v České republice i v mezinárodním měřítku. Poskytuje informaci o základních nástrojích státu v ochraně životního prostředí s hlavním důrazem na ekonomické, tržně kompatibilní nástroje.
Sylabus
Poslední úprava: JOSIFKO (09.01.2008)

1. Úvod do ekonomie. Instrumentárium neoklasické ekonomie: nabidka, poptavka, rovnovaha, optimum, elasticity. Produkční možnosti ekonomiky a Paretooptimalita. Výrobní faktory (prace, puda, kapital). Křivky nabidky a poptavky. Elasticity (cenová, krizová) a vliv na poptavku a nabidku; elastická a neelastická nabídka/poptávka, marginalni analyza, užitek a rozpočtové omezení, agregátní poptávka

2. Ekonomie a žp: historie a pristupy. Otázky ZP v ekonomicke teorii, normativní vs. deskriptivni (pozitivni) ekonomie, funkce trhu a selhani trhu, environ. vs. ekologická ekonomie (rozdíl, cíle, nástroje),znaky, podle kterych se rozlisují pristupy: pohled na otázku

znecisteni, vliv stanovení vlastnických práv na efektivitu, ekonomický

rozvoj

3. Ekonomika a zivotní prostredi. Funkce ZP pro ekonomiku - 1)zdroje; 2) propady; 3) zivotodárné sluzby znehodnocení ZP. Konkurenční vztah funkcí (cas, prostor, kvantita), principy udrzitelnosti pro funkce. Stav a kvalita ZP - analytické hodnocení, syntetické hodnocení, Paretovo optimum

4.Hodnoty a ocenovani hodnot.Hodnoty: uzitne a neuzitné. Oceňování: netržní oceňování (WTP, kontingentní, hedonické, cestovní náklady, dávka-odpověď); tržní (problém diskontu)

5.Ekonomický růst, udrzitelnost a udrzitelný rozvoj. Růst a znehodnocení ŽP. Analýza vstupů a výstupů: materiálová bilance (PIOT, MFA),I-O matice (znečistění, eko-průmysl), ekonomická udrzitelnost a udrzitelný rozvoj, jednodimenzionální vs. více-dimenzionální pojetí kapitálu. Hicksiánsky udrzitelný důchod. Silná vs. slabá forma udrzitelnosti, substituce výrobních faktorů, teorie kritického kapitálu. Ekonomický růst a meze růstu.

6. Veřejné statky: ekonomický vs. veřejný statek (tragedie obecného vlastnictví,role vlastnických práv, vlastnická práva v oblasti environmentálních statků a sluzeb). Definice veřejných statků, statky kolektivní spotřeby (nedělitelnost, nerivalita ve spotřebě, nevylučitelnost ze spotřeby). Čisté a smíšené veřejné statky, environmentální veřejné statky, optimum pro veřejné statky. 7.Externality a skody na zivotním prostředí. Externality (pozitivní a negativní) - definice. Vliv na uzitek a produkční funkce; internalizace externalit,(Pigou) vs. hledání společenského optima, odpovědnost a trh, env. externality a teorie her, možnosti internalizace negativních env. externalit. Škody na zivotním prostředí. Analýza nákladů a přínosů, omezení trzního oceňování, diskuse mimotrzních oceňovacích technik (kontingentní oceňování, metoda cestovních nákladů, metoda hedonických cen). Ostatní oceňovací techniky (dose-response údaje, reprodukční náklady, obranné výdaje)

8.Znečištění: skody vs. znehodnocení ZP; ekonomická skoda (ekonom. ztráty + komp. dodatečné náklady) vs. náklady na zamezení. Mikro a makroekonom. souvislosti.

>9.Ekonomika přírodních zdrojů. Vyčerpatelné a nevyčerpatelné; vyčerp. obnovitelné a vyčerp. neobnovitelné. Růstové modely pro obnovitelné zdroje. Vzácnost neobnovit. zdrojů (absolutní (Malthus), relativní (Ricardo), zdroje v hojnosti). Otázka vyčerpávání a jeho oceňování, makroekonomické důsledky. Principy udrzitelnosti: obnovitelné a neobnovitelné zdroje, renta zdroje, Hottelingovo pravidlo, El Serafy user cost, oceňování skod plynoucí z čerpání přírodních zdrojů, oceňování mimoprodukčních funkcí přírody a krajiny podle Hessenské metodiky.

10. Ekonomické nástroje politiky zivotního prostředí. Regulační; ekonomické; morální. Klasifikace ekonomických nástrojů; stručná klasifikace ostatních nástrojů politiky ZP. Kritéria posouzení nástrojů: i) účinnost, ii) efektivita (statická/dynamická), náklady čistění, soukromý vs. veřejný sektor), iii)soulad s politikou (deregulace, harmonizace leg., integrace politik apod.) Efektivnost a účinnost.

11.Ekologická daňová reforma. Co EDR je? Principy EDR (příjmová neutralita), jak EDR funguje (funkce, incidence daní), EDR v ČR a ve světě.

12. Ekonomické nástroje politiky ZP - dotace a ostatní. Role dotačních titulů (resortní programy, podpory mimorozpočtových fondů, zahraniční podpory). Dotace s negativním vlivem na ZP; obchodovatelná povolení (net, offset, bubles, banking), flexibilní mechanismy Kjótského protokolu, další nástroje ekonomického charakteru (dobrovolné dohody), vyjednávání a problém Coasova teorému.

13. Veřejné finance - příjmy. Funkce daní (fiskální, stimulační/redistribuční, stimulační), Lafferova křivka. Důchodový a substituční efekt, daňový dopad. Klasifikace daní (přímé daně, nepřímé daně), daňová incidence, nedaňové příjmy státního rozpočtu, poplatky a role mimorozpočtových fondů.

14. Environmentální výdaje. Investice na ochranu ŽP, integrované výdaje, roční kapitalizované výdaje, výdaje na ŽP. Environmentální výdaje v ČR.

15. Environmentální účetnictví. Systém národních účtů, účty environmentálních aktiv, ocenění environmentálních aktiv, problém diskontu. Systém integrovaného environmentálního a ekonomického

účetnictví, možnosti úprav národního produktu. Environmentální účetnictví na podnikové úrovni.

16. Trh, globalizace a zivotní prostředí. Vliv přímých zahraničních investic na životní prostředí, ("pollution halos" nebo "pollution havens"),obchod a životní prostředí. Spravedlnost vs. efektivita

17. Ekonomické dopady vyvolané vstupem ČR do EU v oblasti ŽP. Teorie odhadů vyvolaných ekonomických dopadů, vyvolané investice vstupu ČR do EU, aktuální problémy dopadů vyvolaných implementací environmentálních směrnic EU.

18. Teorie rozdělování. Společenský užitek (Bergson), Lorenzova křivka rovnosti, vztah efektivnosti a rovnosti.

Vstupní požadavky
Poslední úprava: JOSIFKO (09.01.2008)

Kurs je určen studentům magisterského oboru Sociální a kulturní ekologie. Po konzultaci s vedoucím katedry je otevřen studentům ostatních magisterských oborů FHS či bakalářům, kteří mají o problematiku zájem, ale nebudou se později hlásit na magisterský obor SKE.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK