|
|
|
||
Cílem předmětu je doplnění a prohloubení znalostí doktorských studentů v oblasti teorií a metod kulturní a sociální antropologie; důraz je kladen na orientaci v historických i současných paradigmatech oboru, jejich epistemologii i limitech. Předpokládá se důkladná znalost dějin i současného stavu oboru, vztažená zejména k tématu vlastní disertační práce.
Poslední úprava: Nešpor Zdeněk, prof. PhDr., Ph.D. (18.09.2023)
|
|
||
Vypisuje se: 2 x ročně (1 x zimní zkouškové období, 1 x letní zkouškové období). Studenti se ke zkoušce hlásí prostřednictvím SISu, nejpozději týden před vlastní zkouškou jsou povinni konzultovat témata a literaturu s jedním z garantů zkoušky (doc. Jakoubková Budilová, prof. Nešpor) - ústně nebo prostřednictvím e-mailu. Průběh zkoušky: Uchazeč se ke zkoušce dostaví se seznamem četby a zvolených témat, na němž je rovněž uvedeno jméno školitele a téma disertace. Četba zahrnuje jednak 5 titulů povinné literatury, jednak 2-5 dalších titulů ke každému z (2) povinně volitelných témat. 1. Uchazeč komisi představí téma své disertační práce (max. 3 min.). 2. Otázka 1: Teoretické a metodologické souvislosti disertační práce s přístupy kulturní/sociální antropologie. 3. Otázka 2 a 3: Uchazeč v rozsahu asi 5 min. prezentuje každé ze zvolených témat, po každé prezentaci následuje hlubší diskuse na základě prostudované literatury. Orientační doba trvání zkoušky je 30-45 min. Témata ke zkoušce:
1. Metody terénního výzkumu v antropologii 2. Sociální jednání a možnosti jeho antropologického studia 3. Antropologické zkoumání migračních procesů 4. Multikulturalismus, pluralita, asimilace 5. Folklor a folklorismus 6. Tradiční lidová kultura, kulturní dědictví 7. Antropologické zkoumání genderu 8. Urbánní antropologie – výzkum města 9. Antropologické koncepty tělesnosti, osoby, spřízněnosti (příbuzenství) 10. Rodina, domácnost, příbuzenské jednotky v mezikulturní perspektivě 11. Antropologická práce s historických materiálem 12. Zkoumání Evropy v perspektivě sociokulturní antropologie a etnologie 13. Etnicita a identita 14. Národ a nacionalismus 15. Antropologický výzkum menšin a marginalizovaných skupin 16. Politická antropologie – typy společností 17. Ekonomická antropologie – směna, barter, redistribuce 18. Náboženství a rituál 19. Religiozita moderních společností 20. Přechodové rituály
Povinná literatura: Barnard, A. History and Theory in Anthropology. Cambridge: Cambridge UP, 2000. Eriksen, T. H. Co je antropologie? Praha: Dokořán, 2023. Hammersley, M. - Atkinson, P. Ethnography. Principles in Practice. London - New York: Routledge, 1996. Murphy, R. F.: Úvod do sociální a kulturní antropologie. Praha: Sociologické nakladatelství, 2008. Soukup, V. Dějiny sociální a kulturní antropologie. Praha: Karolinum, 1996. + dalších 2-5 titulů ke každému z vybraných dvou povinně volitelných témat. Poslední úprava: Jakoubková Budilová Lenka, doc. Mgr., Ph.D. (09.01.2025)
|