PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Základy datové analýzy v psychologickém výzkumu - YBSC185
Anglický název: Introduction to Data Analysis in Psychological Research
Zajišťuje: Program SHV - Společenskovědní modul (24-SM)
Fakulta: Fakulta humanitních studií
Platnost: od 2023
Semestr: letní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: 30 / neurčen (30)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: Mgr. Lukáš Hejtmánek, Ph.D.
Vyučující: Mgr. Lukáš Hejtmánek, Ph.D.
Prerekvizity : YBSA004, YBSB003
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Lukáš Hejtmánek, Ph.D. (20.01.2022)
Kurz má za cíl připravit studenty na tu část psychologického výzkumu, která se týká práce s daty – od sběru až ke kvalitní komunikaci výsledků. Budeme probírat, jak si dobře naplánovat sběr dat, jak a kam data ukládat, jak je správně formátovat a předzpracovat. Poté si ukážeme, jak a v čem data analyzovat a jak kvalitně a srozumitelně reportovat výsledky, a to v kvalitativním (rozhovory, kazuistiky) i kvantitativním (dotazníky, experimenty) psychologickém výzkumu. Kurz je primárně určen pro studenty píšící bakalářskou práci v psychologii. Je však také určen pro studenty se zájmem o psychologický či behaviorální výzkum v akademické i komerční sféře, a pro studenty stojící o úvod do datové analýzy v oblasti psychologie. Kurz probíhá blokovou formou a je zaměřen prakticky - během přednášek je po studentech vyžadována práce s dodanými daty. Atestace se sestává z aktivní účasti na přednáškách, průběžného plnění úkolů a vypracování závěrečného projektu z kvalitativní či kvantitativní sekce – analýza a report rozhovoru či analýza a report experimentálních dat v rozsahu 3-5ti normostran.
Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Lukáš Hejtmánek, Ph.D. (20.01.2022)

Kurz se sestává ze 3 vzájemně propojených bloků. Studenti společně absolvují blok 1 a následně si volí kvalitativní či kvantitativní sekci. Sekci si studenti volí dle tématu bakalářské práce. V případě, že student bakalářskou práci v psychologii nepíše, dojde k přiřazení odpovídající sekce garantem kurzu na základě konzultace tématu projektu, který bude student na konci kurzu odevzdávat.

  1. Základní principy práce s daty a reportování výsledků
  2. Kvalitativní sekce - Analýza a report kvalitativních dat (analýza rozhovorů, textů)
  3. Kvantitativní sekce - Analýza a report kvantitativních dat (analýza numerických dat)

Základní principy práce s daty

V této sekci se podíváme na to, jakým způsobem data sbírat, jak data správně zaznamenávat, kam data ukládat a jak je předzpracovávat pro srozumitelnost a snadné sdílení mezi kolegy. Budeme probírat základní principy reportování výsledků, jak strukturovat text práce od hypotézy, přes metody až po výsledkovou část a diskusi.

Kvalitativní sekce

Kvalitativní sekce se věnuje analýze, interpretaci a prezentaci kvalitativních dat. Studenti budou seznámeni s možnými přístupy pro psaní diskuze v kvalitativním výzkumu. Důraz bude kladen na prezentaci dat jak v závěrečné nebo jiné vědecké práci, tak pro účely aplikovaných výzkumů (např. v oblasti zdraví nebo školství).

Studentům budou představeny praktické nástroje, které jim mohou usnadnit práci s kvalitativními daty (přepis, kódování či analýzu dat). V rámci bloku budou také seznámeni s nejpoužívanějšími postupy kvalitativní analýzy (jako je IPA, tematická analýza atp.). Teoretické znalosti budou upevňovat prostřednictvím praktických nácviků, kdy jim bude umožněna práce s reálnými daty. V software pro kvalitativní analýzu dat si prakticky vyzkouší vytvoření kódovacího systému i samotné kódování dat. Následně budou data analyzovat a interpretovat.

Kvantitativní sekce

Kvantitativní sekce se věnuje zpracování a analýze dat zejména z dotazníkových šetření a experimentů, ale i z kódovaných pozorování či rozhovorů. Seznámíme se se základními principy kvantitaivní analýzy - jak na správnou přípravu dat (čištění, detekce chyb, outliers), jejich visualizaci, statistické zpracování a následnou komunikaci výsledků. Ukážeme si aktuální nástroje na datovou analýzu z akademického i komerčního prostředí. Na praktických příkladech si pak ukážeme, s jakými typy dat se můžeme v kvantitativním výzkumu potkat (kategorické, ordinální, kardinální data) a jak tyto data správně analyzovat - jaké volit statistické testy, na co si dávat pozor. Následně i probereme, jak výsledky správně reportovat - grafy vs tabulky, jaký typ grafů je vhodný na daný typ dat atd. a jak strukturovat výsledkovou sekci tak, aby byla pro čtenáře srozumitelná a sdělovala vše podstatné. Dále se budeme bavit o správném formátování tabulek, grafů a výsledků statistických testů dle citačních stylů.

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: Mgr. Lukáš Hejtmánek, Ph.D. (20.01.2022)

Zápočet je udělen za presenční a aktivní účast na kurzu (je vyžadována přítomnost na všech přednáškách), průběžné plnění zadávaných úkolů v hodinách a vypracování závěrečného projektu v kvalitativním či kvantitativním výzkumu v rozsahu 3-5ti normostran.

Vstupní požadavky
Poslední úprava: Mgr. Lukáš Hejtmánek, Ph.D. (21.01.2022)

Kurz je primárně určen pro studenty píšící bakalářskou práci v psychologii. V případě přesažení kapacity kurzu může garant kurzu odhlásit studenty, kteří v psychologii bakalářskou práci nepíší či nemají splněný diplomní seminář v psychologii, aby nedošlo k přesažení kapacity.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK