PředmětyPředměty(verze: 964)
Předmět, akademický rok 2024/2025
   Přihlásit přes CAS
Seminář experimentální psychologie - YBSC063
Anglický název: Seminar in Experimental Psychology
Zajišťuje: Program SHV - Společenskovědní modul (24-SM)
Fakulta: Fakulta humanitních studií
Platnost: od 2022
Semestr: letní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/2, KZ [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (25)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: Mgr. Klára Bártová, Ph.D.
Prerekvizity : {Úvod do psychologie (prezenční nebo kombinovaná forma)}
Anotace
V rámci tohoto semináře budou mít zájemci možnost nahlédnout pod pokličku psychologických výzkumů z různých oblastí (vývojová psychologie, evoluční psychologie, sociální kognice, neverbální chování, aj.) a na nich postavených teorií. Nebude probíhat formou teoretických či metodologických přednášek (předchozí orientace v psychologických teoriích a znalost metodologie psychologických výzkumů je tudíž vítána). Důraz je v tomto semináři kladen na vyučujícím provázené čtení, studium a kritické zhodnocení odborných článků/textů a na realizaci diskuse s cílem podpořit samostatnost studenta v aplikaci studovaných aspektů realizace výzkumu pro potřeby vlastního bakalářského výzkumu. Každý tematický blok semináře je hodnocen zvlášť. Celkové hodnocení práce studenta v semináři je váženou výslednicí práce v průběhu celého seminárního cyklu. Tento seminář je určen studentům se zájmem o psychologický výzkum. Velmi dobře navazuje na přednáškové cykly věnované metodologii výzkumu ve společenských vědách a přednáškám k základním oblastem studia v psychologii.
Poslední úprava: Bártová Klára, Mgr., Ph.D. (01.02.2021)
Cíl předmětu

Cílem semináře je představit, vysvětlit a na konkrétních příkladech v rámci realizace výzkumu na poli společenských věd demonstrovat experiment. Experiment je představen jako konkrétní podoba designu a realizace výzkumu ve společenských vědách, konkrétně, v psychologii. Využití experimentu je proto v rámci semináře akcentováno jako metoda uplatněná v rámci psychologického výzkumu.

Poslední úprava: Bártová Klára, Mgr., Ph.D. (05.02.2020)
Podmínky zakončení předmětu

Atestace:

a) 70% docházka
b) Známka z testů na konci každého bloku 3 a lepší

Poslední úprava: Bártová Klára, Mgr., Ph.D. (05.02.2020)
Metody výuky

Výuka v semináři probíhá formou tematických bloků. Každý blok má:

1) teoretickou (přednáškovou) část, ve které je studentům stručně představena konkrétní tematická oblast, v níž nachází experiment uplatnění

2) praktickou část, ve které mají studenti možnost seznámit se s konkrétními podobami již realizovaného experimentálního výzkumu v rámci vybrané tematické oblasti a následně uplatnění vybraných postupů procvičit.

Výběr témat pro výukové bloky je záměrně svazován s odborným zaměřením vyučujících a jejich výzkumnými aktivitami. Důraz je v tomto semináři kladen na vyučujícím provázené čtení, studium a kritické zhodnocení odborných článků/textů a na realizaci diskuse s cílem podpořit samostatnost studenta v aplikaci studovaných aspektů realizace výzkumu pro potřeby vlastního bakalářského výzkumu.

Odkaz na kurz v Moodlu: https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=10897

 

Poslední úprava: Bártová Klára, Mgr., Ph.D. (22.03.2023)
Sylabus

Seminář je veden 4 vyučujícími (K. Bártová, K. Prikrylová, L. Martinec Nováková, L. Hejtmánek), každý z nich v průběhu čtyř jemu vyhrazených po sobě jdoucích hodin krátce představí oblast svého výzkumného zájmu a poté vybere studentům relevantní texty k prostudování a následné diskusi. Podmínkou je, aby si studenti na následující hodinu texty přečetli a splnili případné požadované úkoly, jež se jich týkají. Na konci bloku každého vyučujícího píší studenti krátký test.

Poslední úprava: Bártová Klára, Mgr., Ph.D. (09.02.2024)
Studijní opory

Studijní ltieratura:
* Povinná:
FERJENČÍK, J. Úvod do metodologie psychologického výzkumu: jak zkoumat lidskou duši. Praha: Portál, 2000. ISBN 80-7178-367-6. Kapitola Experiment.
MARTIN, P., BATESON, P. Úvod do teorie a metodologie měření chování. Praha: Portál, 2009. ISBN 978-80-7367-526-4. Kapitola Experiment.
CUMMINS, D. D. Záhady experimentální psychologie: co psychologové zjistili o myšlení, citech a chování člověka. Vydání druhé. Praha: Portál, 2006. ISBN 80-7367-173-5.

* Doporučená:
FIELD, A., HOLE, G. How to design and report experiments. London: Sage, 2003. ISBN 0761973834.
MARTIN, P., BATESON, P. Úvod do teorie a metodologie měření chování. Praha: Portál, 2009. ISBN 978-80-7367-526-4. Kapitola Začínáme - Kroky při výzkumu chování.
HUNT, M. Dějiny psychologie. Praha: Portál, 2000. ISBN80-7178-386-2. Kapitola Behavioristé.

Poslední úprava: Bártová Klára, Mgr., Ph.D. (05.02.2020)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK