Zásadní společenské problémy vyžadují systémová řešení. A systémová řešení můžeme nacházet jen tehdy, pokud dokážeme systémům co nejlépe rozumět, naslouchat a učit se z nich. Systémová řešení vyžadují lídry, kteří jsou ochotni vydat se na dlouho cestu budování profesní i životní dráhy se společenským dopadem.
Tento předmět si klade za cíl poskytnout studentům základní rámce, nástroje a koncepty, které jim pomohou k tomu lépe rozumět systémům kolem nás a připraví je na první krok na cestě k systémovým změnám – mapování systému. Kurz uvede do systémové teorie a nástrojů systémového myšlení, způsobu práce s evidencí výzkumu, vizualizace map systému. Cílem předmětu je dovést studenty k úspěšnému podání přihlášky do globální soutěže Map the System a vybavit je základními znalostmi systémového myšlení a nástrojů a technik využívaných pro mapování systému.
Studenti budou mít možnost aplikovat osvojené znalosti a nástroje na vybraný společenský problém, který je zajímá či který je aktuální pro některou z organizací občanského sektoru. Budou tak moci své znalosti okamžitě propojit s praxí, pracovat v různorodém týmu, využívat podporu lektorů i expertů na téma jimi zvolené výzvy.
O soutěži Map the System:
Map the System je celosvětová soutěž, která motivuje studenty k tomu podívat se na společenské a environmentální změny trochu jinak. Klíč vidí v dobrém porozumění problému a jeho širším souvislostem. Map the System dává příležitost zamyslet se nad kontextem problémů kolem nás i nad mnoha faktory, které přispívají k jejich rozvoji, ať už jde o vzorce v našem uvažování či chování, ekonomické síly, politická rozhodnutí či globální trendy.
V soutěži Map the Map se každý rok snaží stovky studentských týmů co nejlépe mapovat systémy, které ovlivňují podobu svět kolem nás, aby bylo možné díky analýze hledat co nejlepší řešení těchto společenských výzev. Map the System je iniciativou Skoll Center for Social Entrepreneurship, které sídlí na Saïd Business School na Oxfordské Univerzitě.
Vstup do kurzu je otevřen každé studentce a každému studentovi, kteří mají zájem pozitivně ovlivňovat sociální nebo environmentální problémy a/nebo touhu porozumět tomu, jak ostatní přispěli ke změně systému. Kurz není omezen na ty, kteří se chystají podat přihlášku do soutěže Map the system 2022.
Cíl předmětu - angličtina
Poslední úprava: Bc. Petra Práglová (02.09.2021)
Získání kompetencí a znalostí v oblasti mapování systému, systémového myšlení, analýzy sociálních problémů, využívání nástrojů vizualizace a prezentačních dovedností
Zvýšení znalostí o společenských problémech kolem nás
Možnost využití univerzitních znalostí a získaných kompetencí k přispění k řešení společenských problémů
Získání dovedností z fungování multioborového týmu
Získání kontaktů v mezinárodním univerzitním prostředí pro navázání další akademické spolupráce
Lepší nasměrování pro vaši budoucí kariéru s pozitivním dopadem
Podmínky zakončení předmětu - angličtina
Poslední úprava: Bc. Petra Práglová (02.09.2021)
Účast na workshopech a sdílecích, konzultačních či evaluačních setkáních - minimálně 75 %
Vyplnění vstupního a závěrečného evaluačního dotazníku předmětu
Zpracování anotace projektu pro soutěž Map the System– výběr systému, zdroje dat, motivace a zdůvodnění (2 strany A4)
Prezentace projektu pro Map the System na závěrečném setkání předmětu (15.12.)
Literatura
Poslední úprava: Bc. Petra Práglová (03.09.2021)
Povinná:
Meadows, Donella H, and Diana Wright. Thinking in Systems: A Primer. Print. 2015.
Meadows, Donella H. Leverage Points: Places to Intervene in a System Print. Dostupné z: http://www.sustainabilityinstitu. Hartland Four Corners, VT: Sustainabilit. 1999.
Senge, P., Hamilton, H., & Kania, J. . The Dawn of System Leadership. Stanford Social Innovation Review . www.ssireview.org/articles/entry/the_dawn_of_syste. 2015. 13, 27 - 33.
Doporučená:
Stroh, David P. Systems Thinking for Social Change: A Practical Guide to Solving Complex Problems, Avoiding Unintend. 2015.
Ashoka. Everyone a Changemaker. „Embracing Complexity" . www.ashoka.org/en-us/files/embracing-complexitypdf.
Metody výuky
Poslední úprava: Bc. Petra Práglová (02.09.2021)
Kurz se skládá ze seminářů, studia materiálů před každým setkáním, setkání s hostujícími řečníky a práce v týmech. Vyučující poskytne základní teoretické ukotvení tématu a uvede do práce s nástroji, hostující řečníci pomohou studentům porozumět různé příklady mapování systémů v praxi i různé přístupy, jak přispět k systémovým změnám. Díky tomu se studenti seznámí s řadou společenských problémů kolem nás a získají inspiraci pro výběr výzvy, kterou se rozhodnou zmapovat.
Sdílecí, konzultační či evaluační setkání - středa 9.00 - 10.30, Termíny setkání: 13.10., 27.10., 10.11., 1.12., 15.12., 12.1.
Studijní opory
Poslední úprava: Bc. Petra Práglová (02.09.2021)
Ashoka Česká republika: Online kurz Cesta k systémové změně
Acumen +: Online kurz Systems practise
Mühlenbein, Odin. Systems Change - Big or Small. Stanford Social Innovation Review, 2018. Dostupné z: https://ssir.org/articles/entry/systems_change_big_or_small