Jednosemestrální představení nejdůležitějších konceptů dvojdílné křesťanské Bible Starého a Nového zákona.
Poslední úprava: Sláma Petr, doc., Ph.D. (04.10.2019)
Cíl předmětu
Cílem kurzu je zprostředkovat porozumění tomu, oč v Bibli jde, tedy představit ji z hlediska její pragmatiky (jak funguje v komunikaci církve), poetiky (jak je udělaná), historie (jak vznikala) a její teologie a etiky (co říká o Bohu a mezilidských vztazích).
Poslední úprava: Sláma Petr, doc., Ph.D. (04.10.2019)
Podmínky zakončení předmětu
Zápočet je udělen na základě závěrečného kolokvia po skončení kurzu. Kolokvium prověří základní orientaci v biblické hermeneutice v rozsahu povinné literatury a látky probírané během výuky.
Poslední úprava: Sláma Petr, doc., Ph.D. (26.10.2019)
Literatura
Základní literatura: STRUPPE, Ursula a KIRCHSCHLÄGER, Walter. Jak porozumnět Bibli: Úvod do Starého a Nového zákona. Praha: Vyšehrad, 2000
Doporučená literatura: BARTON, John. Etika a Starý zákon. Jihlava: Mlýn, 2006 BRUEGGEMANN, Walter. Bible a postmoderní představivost: Písmo jako scénář života. Praha: Vyšehrad, 2016 DEURLOO, Karel, Exodus a exil, Benešov: Eman 2007 MRÁZEK, Jiří. Teologie opomíjených: Přehlížené hlasy v Novém zákoně. Jihlava: Mlýn, 2013 RÖMER, Thomas. Skrytý Bůh: Sex, krutost a násilí ve Starém zákoně. Jihlava: Mlýn, 2006 THEISSEN, Gerd. Úvod do Nového zákona. Jihlava: Mlýn, 2008 ZENGER, Erich. První zákon: Židovská Bible a kanství. Kostelní Vydř í: Karmelitánské nakladatelství, 1999 ZUMSTEIN, Jean. Protestantismus a první křesťané: Ježíš, Pavel, tradice a víra. Jihlava, Mlýn 2008.
Poslední úprava: Sláma Petr, doc., Ph.D. (04.10.2019)
Sylabus
1) Bůh dosvědčený v Písmu, církev jako komunita kolem Písma, vztah SZ a NZ. 2) Bůh dosvědčený dějinami (příběhy SZ, dějiny spásy, evangelia) + eschatologie 3) Bůh v 5.pádu (Žalmy, Jób, Modlitba Páně...) 4) Bůh v reflexi věřících (Zadní proroci, epištoly...) 5) Co v Bibli znamená / jak vypadá spása /záchrana / Bůh zjevený v Ježíši Kristu 6) Lidský protějšek Boží kolektivně: Izrael / církev (sociální struktury věřícího lidu) 7) Lidský protějšek Boží individuálně: člověk (biblická antropologie, hamartologie).
Poslední úprava: Sláma Petr, doc., Ph.D. (04.10.2019)