PředmětyPředměty(verze: 964)
Předmět, akademický rok 2024/2025
   Přihlásit přes CAS
Základy pediatrie a intervence pro zdravý vývoj - OKN03P106A
Anglický název: Basics of Pediatrics and interventions for healthy development
Zajišťuje: Katedra pedagogiky (41-KPG)
Fakulta: Pedagogická fakulta
Platnost: od 2022
Semestr: zimní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/0, Zk [HT]
Rozsah za akademický rok: 8 [hodiny]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: kombinovaný
Další informace: https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=8841
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: PhDr. Jaroslava Hanušová, Ph.D.
Vyučující: PhDr. Jaroslava Hanušová, Ph.D.
Korekvizity : OKN03N101A
Anotace -
Předmět přibližuje zdravotní a sociální problematiku péče o děti předškolního věku. Poukazuje na zákonitosti růstu a vývoje v jednotlivých obdobích vývoje včetně jejich specifik. Zmiňuje důležitost preventivní péče pro optimální vývoj dítěte.
Poslední úprava: Hanušová Jaroslava, PhDr., Ph.D. (06.09.2021)
Cíl předmětu -

Cílem předmětu je přiblížit zdravotní a sociální problematiku péče o děti předškolního věku dle platných právních norem a postupů. Student zná vybrané platné právní normy. Student zná a umí aplikovat preventivní kroky vedoucí k ochraně zdraví a života dětí předškolního věku. Je motivován k průběžnému obnovování a upevňování nabytých vědomostí související s ochranou zdraví a života dětí.

Poslední úprava: Hanušová Jaroslava, PhDr., Ph.D. (20.09.2024)
Deskriptory

Předmět má 3 kredity dle ECTS, celková časová zátěž studenta odpovídá 88 hodinám. Doba očekávané přípravy na 1 hodinu setkání 25 minut, samostudium literatury (za celý semestr) 14 hodin, práce se studijními materiály (za celý semestr) 12 hodin, plnění průběžných úkolů (za celý semestr) 9 hodin. Příprava na zkoušku a zkouška 19 hodin.

Poslední úprava: Hanušová Jaroslava, PhDr., Ph.D. (10.09.2021)
Literatura

GOLDMAN, Radoslav a CICHÁ, Martina. Základy pediatrie pro pedagogy. 2., přeprac. a rozš. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2006. 191 s. Skripta. ISBN 80-244-1477-5.


HANUŠOVÁ, Jaroslava. Krizově intervenční minimum pro pedagogické pracovníky: ochrana zdraví a první pomoc. Praha: Univerzita Karlova v Praze, Pedagogická fakulta, 2014. 72 s. ISBN 978-80-7290-782-3.


KLÍMA, Jiří a kol. Pediatrie pro nelékařské zdravotnické obory. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 2016. 327s. ISBN 978-80-247-5014-9.


KUKLA, Lubomír a kol. Sociální a preventivní pediatrie v současném pojetí. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 2016. 432s. ISBN 978-80-247-3874-1.


LUDÍKOVÁ, Barbora. Základy pediatrie pro speciální pedagogy. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2013. 153s. ISBN 978-80-244-3727-9.


STOLŽICKÝ, František a PIZINGEROVÁ, Kateřina. Základy dětského lékařství. 1. Vyd. Praha: Karolinum, 2006. 359 s. ISBN 80-246-1067-1.


VELEMÍNSKÝ, Miloš et al. Vybrané kapitoly z pediatrie. 6. vyd. V Českých Budějovicích: Jihočeská univerzita, Zdravotně sociální fakulta, 2009. 176 s. ISBN 978-80-7394-182-6.


VELEMÍNSKÝ, Miloš a VELEMÍNSKÝ, Miloš. Dítě od početí do puberty: 1500 otázek a odpovědí. 4. vyd. Praha: Triton, 2017. 443s. ISBN 978-80-7553-148-3.

Poslední úprava: Hanušová Jaroslava, PhDr., Ph.D. (06.09.2021)
Požadavky ke zkoušce -

-   V průběhu semestru: průběžné plnění úkolů v uvedených termínech v Moodle. Každý úkol musí být ohodnocen min. na 70 %.

Student/studentka bude připuštěn/a k písemnému testu pouze pokud budou splněny průběžně úkoly v Moodle.

-   Úspěšné absolvování testu - otevřené i uzavřené otázky (min. 75 %).

Poslední úprava: Hanušová Jaroslava, PhDr., Ph.D. (13.06.2022)
Sylabus -

1.) Aspekty pediatrie.

2.) Primární a sekundární prevence v pediatrii.

3.) Rizika spjatá s předškolní zátěží.

4.) Nejčastější onemocnění v pediatrii.

5.) Akutní stavy u dětí. Předlékařská první pomoc.

6.) Děti vyžadující speciální péči – ohrožené děti.

7.) Syndrom týraného, zneužívaného a zanedbávaného dítěte.

Poslední úprava: Hanušová Jaroslava, PhDr., Ph.D. (14.10.2021)
Výsledky učení

Studující

-          vysvětlí význam a vzájemné propojení preprimární pedagogiky a základů pediatrie a intervence pro zdravý vývoj dítěte,

-          popíše organizaci a části pediatrická péče,

-          uvede rozdělení dětského věku z hlediska pediatrie,

-          vyjmenuje zásady pro očkování,

-          uvede základní právní normy, které souvisejí s očkováním a ochranou zdraví,

-          uvede příklady nemocí, proti kterým se očkují děti předkolšního věku v rámci povinného očkování,

-          diskutuje o vybraných fyziologických tělesných zvláštnostech při pohybových aktivitách u dětí předškolního věku,

-          vysvětlí fyziologická rizika, která exustjí v souvislosti se vznikem úrazu u dětí předškolního věku,

-          vyjmenuje a popíše nejčastější respirační onemocnění u dětí předškolního věku,

-          rozliší astma bronchiále od jiných onemocnění,

-          popíše postup laické první pomoc při astmatickém záchvatu,

-          určí kroky pro prevenci respiračních onemocnění u dětí předškolního věku,

-          vyjmenuje a popíše nejčastější alimentární onemocnění u dětí předškolního věku,

-          určí kroky pro prevenci alimentárních onemocnění u dětí předškolního věku,

-          popíše diabetes mellitus (DM), včetně typů, které jsou specifické pro děti předškoního věku,

-          popíše postup laické první pomoc při aktiních komplikacích diabetu,

-          změří a vyhodnotí hodnoty glykémie z kapilírní krve dítěte,

-          diskutuje o omezeních, které má dítě s DM v sousivlosti s přítomností v předškolním zařízení,

-          vyjmenuje a popíše nejčastější alergická onemocnění u dětí předškolního věku,

-          vyjmenuje základní preventivní opatření u atopického ekzému či jiných neinfekčních kožních onemonění,

-          uvede příklady základních preventivních opatřeních u klasických infekčních onemonění dětí předškoního věku,

-          vysvětlí pojem, léčbu a postup práce s dítětem postiženým tupozrakostí či jiným očním onemocněním,

-          rozliší velký epileptický záchvat od jiných stavů,

-          uvede příklady základních priorit, pravidel předlékařské první pomoci,

-          objasní platné (aktuální) postupy život zachraňujících úkonů dle platných guidelines u dětí předškolního věku,

-          popíše rozdíl mezi jednotlivými typy krvácení,

-          používá vhodné způsoby při ošetření při poranění měkkých tkání,

-          používá vhodné způsoby u tepelných poranění,

-          určí kroky předlékařské první pomoci při poranění zvířetem,

-          vysvětlí a prakticky ukáže postup předlékařské první pomoci u vybraných chronických onemocnění a úrazů dítěte předškolního věku.

-          popíše zajištění fungování zdravotních služeb ve školách a školských zařízeních,

-          uvede příklady forem násilí v rodině,  

-          popíše formy domácího násilí včetně příkladů,

-          identifikuje oběti a pachatele násilí v rodině,

-          vysvětlí, co znamená syndrom CAN, CSA,

-          prokáže vztah mezi syndromem CAN, CSA a násilím v rodině,

-          určí, co znamená označení CSEC,

-          uvede na konkrétních příkladech systémové týrání,

-          identifikuje, co náleží do cybergroomingu,

-          diskutuje o rizikových faktor, které se mohou podílet na vzniku syndromu CAN, CSA,

-          určí a vysvětlí formy týrání dětí včetně konkrétních příkladů,

-          určí a vysvětlí formy zanedbávání dětí včetně konkrétních příkladů,

-          určí a vysvětlí formy sexuálního zneužívání dětí včetně konkrétních příkladů,

-          popíše Münchhausenův syndrom v zastoupení

-          určí nejčastější znaky, které mohu svědčit o výskytu jednotlivých forem týrání, zneužívání či zanedbávání dětí s důrazem na předškolní věk,

-          použije vhodné základní zásady při komunikaci s dítětem ohroženým syndromem CAN či CSA,

-          vysvětlí a navrhne preventivní kroky v rámci prevence syndromu CAN a CSA u dětí předškolního věku,

-          uvede a aplikuje základní právní normy, které souvisejí se ochranou dětí,

-          vysvětlí, co znamená ohlašovací povinnost,

-          vyjádří svými slovy k čemu slouží anatomické panenky,

-          prokáže souvislost mezi tělesný trestem a tělesným týráním,

-          uvede příklady konkrétních institucí, organizací, na které se může obracet ohrožené dítě či jiná osoba v souvislostí se syndromem CAN či CSA.

Poslední úprava: Hanušová Jaroslava, PhDr., Ph.D. (20.09.2024)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK