PředmětyPředměty(verze: 978)
Předmět, akademický rok 2025/2026
   
Asistentská praxe s reflexí - OKBZ1S004B
Anglický název: Assistant practice
Zajišťuje: Katedra speciální pedagogiky (41-KSP)
Fakulta: Pedagogická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: oba
E-Kredity: 2
Rozsah, examinace: 0/0, Z [HT]
Rozsah za akademický rok: 24 [hodiny]
Počet míst: zimní:neurčen / neurčen (neurčen)
letní:neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: kombinovaný
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
předmět lze zapsat v ZS i LS
Garant: PaedDr. Eva Marádová, CSc.
Vyučující: PaedDr. Eva Marádová, CSc.
Prerekvizity : OKBZ1P001A
Záměnnost : OPBZ1S004B
Anotace -
Cílem předmětu je seznámení se školním prostředím, obsahem práce učitele a asistenta pedagoga v hererogenních třídách v rámci společného vzdělávání. Nedílnou součástí tohoto cíle je systematická podpora a rozvoj kompetencí studentů v oblasti individualizované, diferencované a inkluzivní výuky v prostředí základní a střední školy. Asistentská praxe vytváří prostor pro mentorský typ spolupráce mezi zkušenými a budoucími učiteli. Významným cílem je i rozvoj reflektivních a sebereflektivních dovedností studenta.
Poslední úprava: Marádová Eva, PaedDr., CSc. (11.09.2025)
Cíl předmětu
Studující se seznamují se školním prostředím, obsahem práce učitele a asistenta pedagoga v hererogenních třídách v rámci společného vzdělávání. Předmět systematicky podporuje a rozvojí kompetencí studujících v oblasti individualizované, diferencované a inkluzivní výuky v prostředí základní a střední školy. Zaměřuje se na rozvoj reflektivních a sebereflektivních dovedností studujících.
Poslední úprava: Marádová Eva, PaedDr., CSc. (11.09.2025)
Podmínky zakončení předmětu

Student pracuje s el. podporou studia v moodle.

Pro zápočet předkládá portfolio zpracovaných úkolů v rámci asistentské praxe.

Podmínkou zakončení předmětu je doložená asistentská činnost na základní nebo střední škole, všechny požadované úkoly odevzdané v moodle, osobní účast spojená s prezentací výstupu praxe v reflektivním semináři. 

Poslední úprava: Marádová Eva, PaedDr., CSc. (11.09.2025)
Literatura

Felcmanová, L., et al. (2015). Metodika ke Katalogu podpůrných opatření pro žáky s potřebou podpory ve vzdělávání z důvodu sociálního znevýhodnění (1. vyd.). Univerzita Palackého v Olomouci.

Hájková, V., & Strnadová, I. (2009). Inkluzivní vzdělávání: Teorie a praxe. Grada Publishing.

Kolektiv autorů. (2015). Katalog podpůrných opatření: Obecná část. Univerzita Palackého v Olomouci.

Kargerová, J., Stará, J., et al. (2015). Metodika práce asistenta pedagoga při aplikaci podpůrných opatření u žáků z důvodu sociálního znevýhodnění: První stupeň ZŠ. Univerzita Palackého v Olomouci.

Tomková, A., Mazáčová, N., Kargerová, J., et al. (2015). Klinická škola a její role ve vzdělávání učitelů. Retida.

Poslední úprava: Chalupová Veronika, Mgr. (30.04.2026)
Sylabus
  • Studenti se seznámí s různými typy žáků se speciálními vzdělávacími potřebami v běžné třídě, např. s žáky:

    • se specifickými vývojovými poruchami učení,

    • s ADHD,

    • ze sociálně znevýhodněného prostředí,

    • nadanými žáky,

    • žáky-cizinci,

    • dalšími žáky vyžadujícími podporu ve vzdělávání.

  • Student se účastní úvodního informačního a závěrečného reflektivního semináře na fakultě.

  • V průběhu semestru pravidelně pracuje podle pokynů vyučujícího.

  • Realizuje zadané aktivity v rámci asistentské praxe.

  • Průběžně reflektuje průběh a výsledky své asistentské práce.

  • Prezentuje výstupy z praxe ve studijní skupině na fakultě.

  • Pro získání zápočtu předkládá portfolio zpracovaných úkolů z asistentské praxe.

  • Po celý semestr využívá elektronickou podporu kurzu v Moodle a odevzdává zde zadané úkoly.

Poslední úprava: Chalupová Veronika, Mgr. (30.04.2026)
Výsledky učení

Studující:

  • identifikuje různé typy žáků se speciálními vzdělávacími potřebami v běžné třídě;
  • objasní systém společného vzdělávání, podporu žáků se SVP, roli asistenta pedagoga;
  • plní praktické úkoly s využitím metodických podkladů;
  • zaznamená výsledky pozorování ve třídách do záznamových archů a reflektují svá zjištění;
  • charakterizuje úlohu asistenta pedagoga ve společném vzdělávání na podkladě vlastních zkušeností;
  • shromáždí všechny vypracované podklady do podoby portfolia;
  • prezentuje výstupy praxe s využitím portfolia zpracovaných úkolů.
Poslední úprava: Chalupová Veronika, Mgr. (30.04.2026)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK