PředmětyPředměty(verze: 964)
Předmět, akademický rok 2024/2025
   Přihlásit přes CAS
Všeobecná geologie - OB2302009
Anglický název: General Geology
Zajišťuje: Katedra biologie a environmentálních studií (41-KBES)
Fakulta: Pedagogická fakulta
Platnost: od 2012
Semestr: letní
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (100)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D.
Kategorizace předmětu: Biologie > Biologie, Antropologie, Buněčná fyziologie a biochemie, Vývojová biologie, Didaktika biologie, Ekologie, Entomologie, Ekologie a přírodní prostředí, Ekologie a etologie, Předměty širšího základu, Předměty obecného základu, Geobotanika, Genetika, Lidská a živočišná fyziologie, Hydrobiologie, Imunologie, Mikrobiologie, Molekulární biologie, Neurobiologie, Botanika nižších rostlin, Zoologie bezobratlých, Anatomie a fyziologie rostlin, Parazitologie, Molekulární biologie rostlin, Teoretická biologie, Zoologie obratlovců, Virologie, Botanika vyšších rostlin
Záměnnost : O02302010
Je prerekvizitou pro: OB2302018
Je záměnnost pro: OKB2302009, OPBB2B106A, O02302010
Anotace -
Vývoj sluneční soustavy a vznik Země, zemské nitro, přehled teorií o vzniku Země, horninový cyklus, desková tektonika, deformace hornin a drobná tektonika, struktury vzniklé vyvřelými horninami, vznik a ukládání zemských vrstev, vrstva, souvrství, konkordace, diskordance a stáří hornin, význam fosílií, vnější geologické činitele (cyklus vody, působení vodních toků, jezer a moře, působení ledu a větru, zemské tíže a organismů, vliv člověka), krasové a pseudokrasové jevy, základy pedologie, regionální geologie České republiky.
Poslední úprava: VASILIS/PEDF.CUNI.CZ (03.02.2008)
Deskriptory

Distanční výuka s ohledem na aktuální Covid-19 situaci bude probíhat ve formě on-line výuky na MS Teams, on-line konzultace, zadávání úkolů a kontrolních testů distančně na MS Teams. Platí stejně pro studenty prezenční i kombinované formy.

Odkaz na team: https://teams.microsoft.com/l/channel/19%3a41b0f303620b48cf8bfcace5594c9209%40thread.tacv2/Obecn%25C3%25A9?groupId=5a2a8291-70b8-4bdc-bd87-f899a445ceaa&tenantId=5335a395-3770-41bf-b111-59efae08bf8d

Kód teamu: v3dfynx(uživatelé mohli připojit do týmu přímo – nebudete dostávat žádosti o přidání).

Poslední úprava: Teodoridis Vasilis, doc. RNDr., Ph.D. (25.01.2021)
Podmínky zakončení předmětu

Ústní zkouška (Zk) prezenční či s ohledem na pandemii Covid-19 v on-line formě.  Znalost učiva v rozsahu sylabu.

Poslední úprava: Teodoridis Vasilis, doc. RNDr., Ph.D. (25.01.2021)
Literatura

Grotzinger, J., Jordan, T.H., 2014. Understanding Earth, 7th Edition. W.H. Freeman and Co., 650 pp, ISBN 978-1464138744.

Cháb, J. et al., 2008. Stručná geologie základu Českého masivu a jeho karbonského a permského pokryvu. Česká geologická služba, 283 pp, ISBN 978-80-7075-703-1.

Chlupáč, I. (2002): Geologická minulost České republiky, Academie, Praha.

Kachlík V., Chlupáč I., 2008. Základy geologie. Historická geologie. Karolinum Praha, 342 pp, ISBN 978-80-246-0212-7.

Mísař, Z. et al., 1982. Geologie ČSSR I. - Český masív. SNP, 333 pp.Praha.

Petránek, J. et al., 2016. Encyklopedie geologie. Česká geologická služba, 349 pp, ISBN 978-80-7075-901-1.

Plummer Ch., McGeary D., Carlson, D., Hammersley, L., 2012. Physical Geology, 14th Edition. McGraw-Hill Education, 704 pp, ISBN 978-0073369389.

Poslední úprava: Teodoridis Vasilis, doc. RNDr., Ph.D. (01.02.2018)
Sylabus

OBSAH:

1.-2. Úvod do všeobecné geologie: úvod a vymezení geologie. Vznik a stavba Země: teorie vzniku vesmíru a sluneční soustavy (Slunce, planet, Měsíce); vznik Země, vznik a diferenciace jednotlivých geosfér; metody studia složení a stavby Země, meteority, seismický model; charakteristika základních geosfér, zemská kůra (oceánská a kontinentální kůra), zemský plášť (svrchní a spodní), zemské jádro (vnější a vnitřní); magnetické pole Země, paleomagnetismus, Milankovičovy cykly; energetická bilance planety Země, látková bilance geologických procesů (horninový cyklus, cyklus vody, cyklus uhlíku).

3. Teorie deskové tektoniky: stručný přehled vývoje konceptu deskové tektoniky (kontinentální drift, magnetické anomálie a rozpínání oceánského dna, vulkanismus nad horkými skvrnami); řídící mechanismy a podmínky pro pohyb litosférických desek; typy deskových rozhraní a jejich charakteristika: divergentní (středooceánské hřbety, kontinentální rifty), konvergentní (ostrovní oblouky, aktivní kontinentální okraje a kolizní orogenní pásma) a transformní; určování relativního a absolutního pohybu litosférických desek; pohyb kontinentů v geologické minulosti, paleogeografie. Orogeneze: desková tektonika (kolize oceán-oceán, kontinent-oceán, kontinent-kontinent), Wilsonův geotektonický cyklus.

4. Horninový cyklus: základní typy hornin; magmatismus (plutonismus a vulkanismus): vznik, lokalce a klasifikace magmatu,hlubinné, žilné a výlevné magmatické horniny a jejich typická tělesa a geologické jevy s nimi spojené (plutony, xenolity, žíly, sopouchy, lakolity), vulkanismus: typy láv, pyroklastický materiál, základní typy sopek, jevy spjaté s vulkanickou činností (zemětřesení, hydrotermální aktivita, sopečné plyny).

5.-6. Základy stratigrafie: vymezení, základní stratigrafické jednotky: (stratotyp, stratigrafická hranice), vrstva, vrstevní sled, skrytá, úhlová diskordance, stratigrafický hiát, litostratigrafické jednotky (skupina, souvrství, člen, vrstva), jednotky magnetostratigrafické polarity, biostratigrafické jednotky (zóna rozsahu taxonu, zóna společného rozsahu, indexové zkameněliny), chronostratigrafické jednotky (stupeň, oddělení, útvar, eratem, eonotem; chronostratigrafická škála/tabulka), geologický čas a jeho záznam v horninách (absolutní a relativní datování hornin), zákony a principy stratigrafie a geologie (zákon superpozice, stejných zkamenělin, protínání geologických těles, zákon ireverzibility vývoje, princip aktualismu). Deformace hornin v zemské kůře: základní pojmy a definice, typy deformací a faktory jejich vzniku, duktilní deformace (vrásy, brachysynklinala, brachyantiklinála), křehké deformace (zlomy, vertikální zlomy /pokles, zdvih, přesmyk, příkrov/, horizontální zlomy, pukliny).

7.-8. Vnější geologické procesy I.: přehled základních vnější geologických činitelů (voda, led, vítr) a procesů, které způsobují na zemském povrchu (zvětrávání, transport a ukládání); podzemní voda (voda v horninovém prostředí a její pohyb, zdroje pitné vody a znečištění, prameny); geologická činnost tekoucí vody (eroze, transport, sedimentace, klasifikace říčních toků, delty a estuárie, říční terasy, erozní cyklus); jezera (geneze a zánik, klasifikace); krasové jevy (povrchové, podpovrchové); geologická činnost moře (morfologie mořského dna, pohyby mořské vody, eroze, mořské sedimenty).

9.-10. Vnější geologické procesy II.: geologická činnost ledu (geneze a klasifikace ledovců, erozní činnost, glaciální a glaciofluviální jevy, glaciály a interglaciály a jejich příčiny); geologická činnost větru (eroze, sedimenty a jevy, klasifikace pouští); geologické účinky gravitace (svahové pohyby, turbiditní proudy); geologická činnost organismů (erozní a tvořivá činnost, klasifikace korálových útesů).

11. Pedologie: definice a základní pojmy; půdní složky (pevná, kapalná a plynná fáze); pedogeneze a její faktory (matečná horniny, podnebí, reliéf, biosféra, člověk, čas); půdotvorné procesy (zvětrávání, humifikace, rešelinění, halmyrolýz, laterizace, kalcifikace, podzolizace, regradace, degradace půd); základní charakteristiky půdního profilu a půdní horizonty (horizont T, O, A, B, G, E, S, C, M a D); základní typy půd a jejich rozšíření v ČR; klasifikační systém půd, tj. tradiční „školní“ přístup vs. vědecká klasifikace.

12. Regionální geologie a přehled historického vývoje ČR: základní geologické jednotky na území ČR – jejich vymezení v rámci Českého masívu (moldanubikum, bohemikum, saxothuringikum, moraviosilezikum) a Západních Karpat (internidy a externidy); vývoj Českého masívu v kontextu deskové tektoniky: prevariský vývoj ČM – typické horniny, prostředí geneze, vztahy k okolním jednotkám (moldanubikum, bohemikum, saxothuringikum a moravosilezika); variská orogeneze a její projevy v ČM (deformace, magmatismus, metamorfóza, vznik ložisek nerostných surovin); kolaps variského orogénu a vznik permokarbonských pánví; platformní vývoj ČM (mesozoikum až kvartér); alpinská orogeneze, stavba Západních Karpat a jejích dílčích částí (krystalinická jádra, mesozoické příkrovy, bradlové pásmo, flyšové pásmo, karpatská předhlubeň).

Poslední úprava: Teodoridis Vasilis, doc. RNDr., Ph.D. (25.01.2021)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK