PředmětyPředměty(verze: 845)
Předmět, akademický rok 2018/2019
   Přihlásit přes CAS
Dějiny astronomie - NAST026
Anglický název: History of Astronomy
Zajišťuje: Astronomický ústav UK (32-AUUK)
Fakulta: Matematicko-fyzikální fakulta
Platnost: od 2006 do 2019
Semestr: oba
E-Kredity: 3
Rozsah, examinace: 1/1 Z [hodiny/týden]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Poznámka: předmět lze zapsat opakovaně
předmět lze zapsat v ZS i LS
Garant: doc. RNDr. Martin Šolc, CSc.
Třída: Fyzika
Kategorizace předmětu: Fyzika > Astronomie a astrofyzika
Anotace -
Poslední úprava: prof. RNDr. David Vokrouhlický, DrSc. (29.04.2019)
Výběrová přednáška a pracovní seminář z dějin domácí, evropské a světové astronomie. Program je aktualizován na WWW stránkách Astronomického ústavu UK. Exkurze. Pro 3.-5. ročník AA a další zájemce.
Literatura
Poslední úprava: T_AUUK (04.04.2008)

John Robert Christianson:On Tychós Island,Tycho Brahe,Science,and Culture in the Sixteenth Century,Cambridge University Press 2003

Andreas von Rétyi: Kometa století Hale-Bopp,Czech edition 1997

Kolektiv autorů: Ondřejovská hvězdárna,Astr.ústav AV ČR v nakl.Vesmír Praha 1998

Zdeněk Horský: Kepler v Praze,vydavatel Mladá fronta 1980

Metody výuky
Poslední úprava: T_AUUK (31.03.2008)

Přednáška.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: doc. RNDr. Martin Šolc, CSc. (15.10.2017)

Předmět NAST026 Dějiny astronomie je ukončen zápočtem. K udělení zápočtu je třeba minimálně šedesátiprocentní účast na seminářích a zpracování alespoň jednoho vybraného tématu.

Sylabus -
Poslední úprava: prof. RNDr. David Vokrouhlický, DrSc. (07.01.2019)

Program za několik posledních let a na daný semestr je vystaven na WWW stránkách Astronomického ústavu UK.

V zimním semestru 2017/2018 se budou probírat kalendáře různých kultur a různých dob.

Astronomické základy kalendáře, definice kalendářních jednotek týden-den-rok, kalendáře lunární, solární, lunisolární. Přesnost kalendáře. Starověký egyptský kalendář, Sosigenova reforma a juliánský kalendář, gregoriánský kalendář. Proces přechodu na gregoriánský kalendář v různých zemích. Juliánské datum. Kalendářní cykly, výpočet data Velikonoc. Kalendáře revoluční - kalendář francouzské revoluce, pokusy o samostatný sovětský kalendář. Židovský kalednář, islámský kalendář. Kalendáře zemí Středního východu, Indie, Indonésie. Čínský kalendář. Kalendář Čukčů, Inuitů, severoamerických indiánů. Polynésie a Tichomořské ostrovy, maorský kalendář, kalendáře původních obyvatel Austrálie. Kalendáře původních obyvatel Střední a Jižní Ameriky, zejména mayský kalendář a aztécký kalednář.

V letním semestru se přednáška a seminář zaměří na roli astronomie v dějinách (hlavně historii námořní navigace) a dále na souvislosti astronomie s architekturou, výtvarným uměním a hudbou. Obsahem části o architektuře bude astronomická orientace staveb, historie slunečních hodin, meridiány v katedrálách, historické evropské orloje jako vědecká a zároveň umělecká díla, architekti hvězdáren (např. Theophil Hansen v Aténách, Erich Mendelson, autor Einsteinovy věže v Postupimi); výzdoba významných památek (např. Palazzo Té v Mantově, Valdštejnský palác v Praze atd.). Výtvarné umění bude zastoupeno hvězdnými mapami (mezi autory je i Albrecht Dürer), astrologickou symbolikou, zvířetníky na církevních stavbách, obrazy komet a zatmění (např. zjevení sv. Benedikta, patrně viděl hvězdný vesmír při úplném slunečním zatmění z kláštera Monte Casino dne 20.06.540), obrazy významných malířů s astronomickou tématikou. Část o hudbě se bude týkat harmonie sfér (antika, Kepler) a hudebních děl významných skladatelů, např. William Herschel (dirigent, varhaník, skladatel, konstruktér dalekohledů, systematický pozorovatel a objevitel Uranu), Gustav Holst (suita Planety), John Cage (Études australes složené podle Bečvářova hvězdného atlasu) a tvorba hudební skupiny AstroCapella.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK