PředmětyPředměty(verze: 964)
Předmět, akademický rok 2024/2025
   Přihlásit přes CAS
Advances in molecular biology and genetics - MPGS0034
Anglický název: Advances in molecular biology and genetics
Český název: Pokroky v molekulární biologii a genetice
Zajišťuje: Katedra buněčné biologie (31-151)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2024
Semestr: zimní
E-Kredity: 0
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:10/0, Z [DS]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: angličtina
Vysvětlení: pořádá ÚMG AV ČR, prof. MUDr.Jiří Jonák,DrSc.
Další informace: https://pokroky.img.cas.cz/
Poznámka: předmět je určen pouze pro doktorandy
povolen pro zápis po webu
Garant: prof. MUDr. Jiří Jonák, DrSc.
Vyučující: prof. MUDr. Jiří Jonák, DrSc.
prof. Mgr. Petr Svoboda, Ph.D.
Anotace -
Cílem kurzu je poskytnout informace o vědeckých pokrocích na mezioborovém poli molekulární biologie, genetiky a biomedicíny s některými biotechnologickými pohledy. Kurz je přednášen v angličtině a je určen především pro doktorandy v oboru biomedicíny a začínající vědecké pracovníky. Kurz je díky širokému záběru vhodný pro individuální studijní plány prvních ročníků doktorských studijních programů v biomedicíně (DSPB, http://pdsb.avcr.cz). Podrobnější informace včetně programu jsou na stránkách kurzu: https://pokroky.img.cas.cz

DOBA A MÍSTO KONÁNÍ
Kurz se koná každý rok prvních čtrnáct dní v listopadu v přednáškovém sálu Milana Haška, Ústav molekulární genetiky AV ČR, v. v. i. (ÚMG AV ČR), Vídeňská 1083, Praha 4-Krč v areálu biologických ústavů AV ČR (budova F). Na kurz je nutné se ještě registrovat skrze samostatný registrační formulář do 24. 10. 2024 na této stánce: https://pokroky.img.cas.cz/
*** COVID-19 ***
48. kurz je naplánovaný prezenčně, nicméně pokud se situace dramaticky zhorší, kurz proběhne online jako v roce 2020, tj. přednášky budou naživo přenášené skrze aplikaci Zoom v termínu kurzu. Záznam z přednášek pak budou registrovaným účastníkům k dispozici na úložišti.
Poslední úprava: Svoboda Petr, prof. Mgr., Ph.D. (01.10.2024)
Požadavky ke zkoušce -

Prezence a aktivni ucast (vyplneni a odevzdani hodnoticiho formulare).

Poslední úprava: Šebková Nataša, RNDr., Ph.D. (07.11.2019)
Sylabus -

Přednášky budou předneseny v angličtině předními vědeckými odborníky.

Na programu je 43 odborných přednášek s následující tématikou:

DNA/buněčné jádro: vztah mezi jadernou mikrostrukturou a funkcí, jaderná lamina, organizace a funkce 3D genomu, struktura a evoluce lidského genomu, chromozomy zárodečné dráhy ptáků.

RNA: RNA polymeráza II-organizace a řízení transkripce, regulace transkripce a sestřihu RNA, nekanonické RNA čepičky, nekódující RNA, molekulární mechanismy využívající malé RNA.

Bílkoviny: eukaryotická translace, struktura ribozómu, nástroje strukturní biologie, proteomika a proteomy, predikce struktury proteinů, priony.

Buněčná biologie a signalizace: mikrotubuly a signalizace, mikrotubuly v neuronálním vývoji, cytoskelet a buněčné organely, biologie bičíků a řasinek, integrativní biologie intermediárních mikrofilament.

Vývojová biologie: přerod vajíčka v zygotu, regenerace ploštěnek, indukované pluripotentní kmenové buňky a organoidy, Danio pruhované jako modelový systém ve vývojové biologii, srovnávací vývojová biologie tvaru obličeje.

Biomedicína - genomika: vzácné genetické varianty u mendelovsky komplexních nemocí, pokročilé sekvenační technologie, epigenetické poruchy a terapie, naváděné nukleázy a jejich využití v biomedicíně, base a prime editory.

Biomedicína – nádorová biologie: mutace v zárodečné dráze v rakovinách, metabolismus ADP-ribózy a požkození DNA v lidských chorobách, fibroblasty ve vývoji mléčné žlázy a rakoviny prsu, mitochondrie a regenerace jater, rakovina vaječníků a extrabuněčné vesikuly.

Biomedicína – hematologie a imunologie: regulace produkce imunitních buněk, imunitní paměť,  molekulární triky bakteriálních patogenů pro manipulaci s hostitelem, centrální a periferální imunitní tolerance, autoimunita.

Workshopy: Budování kariery ve vědě a alternativy. Život s vědou. Komunikace ve vědě. Etika ve vědě a podvádění ve vědě.

Na konci kurzu obdrží účastníci zápočet do indexu a SISu.

Poslední úprava: Svoboda Petr, prof. Mgr., Ph.D. (03.09.2024)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK