PředmětyPředměty(verze: 957)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Cvičení ze základů parazitologie pro učitele - MB160C68
Anglický název: Introduction to Parasitology for teachers - laboratory course
Český název: Cvičení ze základů parazitologie pro učitele
Zajišťuje: Katedra parazitologie (31-161)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: zimní
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/2, Z [HT]
Počet míst: 4
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Je zajišťováno předmětem: MB160C25
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: doc. RNDr. Jan Votýpka, Ph.D.
Vyučující: RNDr. Jana Brzoňová, Ph.D.
RNDr. Jana Bulantová, Ph.D.
RNDr. Vít Dvořák, Ph.D.
RNDr. Magdaléna Jančářová, Ph.D.
RNDr. Iva Kolářová, Ph.D.
RNDr. Mgr. Magdaléna Kulich Fialová, Ph.D.
Mgr. Lenka Pacáková
RNDr. Nikola Polanská, Ph.D.
doc. RNDr. Jan Votýpka, Ph.D.
Korekvizity : MB160P64
Anotace -
Cvičení ze základů parazitologie rozšiřuje znalosti o parazitických organismech a navazuje na přednášku Základy parazitologie.
POZOR: předmět Cvičení ze základů parazitologie však NENÍ povinnou součástí předmětu Základy parazitologie!!!
Vhodné pro všechny zájemce o parazitologii, epidemiologii, infektologii, ale i zoologii a ekologii. Doporučené pro přijetí do magisterského studia parazitologie (pro studenty hlásící se do tohoto zaměření je vhodné absolvovat v prvním či druhém ročníku bakalářského studia). Maximální počet studentů pro jednu paralelku je 16.

Praktikum seznamuje se základními původci lidských i zvířecích parazitárních onemocnění, ale i s obecným fenoménem parazitismu. Důraz je kladen na morfologii jednotlivých skupin, ale i na životní cyklus a na vztah parazit-hostitel a parazit-přenašeč. Jak na živých, tak i na trvalých preparátech, stejně tak jako na preparátech suchých a lihových jsou představeni hlavní zástupci parazitických prvoků (např. původci spavé nemoci, malárie aj.), parazitických helmintů (motolice, tasemnice, hlístice, pijavky) a členovců (trapičů, parazitů a přenašečů různých onemocnění).

NENÍ vyžadován plášť ani přezutí, postačují psací potřeby. Kontakt ohledně absencí, nahrazení apod.: iva.kolarova@natur.cuni.cz
Poslední úprava: Votýpka Jan, doc. RNDr., Ph.D. (31.08.2024)
Literatura -

Materiály z přednášek a cvičení v pdf
MOODLE: https://dl2.cuni.cz/course/view.php?id=374

Odborná literatura:

Paraziti a jejich biologie, Volf, Horák a kol. 2007, Triton Praha-Kroměříž  
Parazitismus, Votýpka a kol. 2003, IDM MŠMT (http://www.biologickaolympiada.cz/ soutěž-studijní materiály)
Praktický atlas lékařské parazitologie, Forst a kol. 2003, Nucleus HK (Knihovna Zoologie)
A Color Atlas of Parasitology, Sullivan 2004 (Knihovna Zoologie)
Biologie helmintů, Horák, Scholz 1998, Karolinum Praha
Foundations of Parasitology, Roberts, Janovy 2005 (Knihovna Zoologie)

O parazitech a lidech, Votýpka, a kol., 2018, Triton

Poslední úprava: Votýpka Jan, doc. RNDr., Ph.D. (31.08.2024)
Požadavky ke zkoušce -

Aktivní !!! účast na praktikách (absence povolena max. na jednom !!! cvičení; v případě absence na dvou je nutná náhrada - více info viz úvodní praktikum) a úspěšné splnění závěrečné poznávačky, při které je možno využít vlastní poznámky a nákresy z hodin.

Kontakt ohledně absencí, nahrazení apod.: iva.kolarova@natur.cuni.cz

Poslední úprava: Votýpka Jan, doc. RNDr., Ph.D. (31.08.2024)
Sylabus -

Vhodné pro všechny zájemce o parazitologii, ale i zoologii a ekologii. Doporučené pro přijetí do magisterského studia parazitologie (vhodné absolvovat již v 1. či 2. ročníku bakalářekého studia)

Praktikum se zabývá parazity důležitými pro humánní i veterinární medicínu a současně seznamuje posluchače se zajímavými a výjimečnými zástupci jednotlivých skupin.
Praktikum je zaměřeno na demonstraci a jednoduchou identifikaci nejdůležitějších zástupců. Jsou využity především trvalé mikroskopické preparáty. Část parazitů je demonstrována na nativních mikroskopických preparátech (prvoci, vývojová stádia motolic) nebo ve stereomikroskopech v mrtvém (lihové preparáty nebo preparáty "na sucho") či živém stavu (vybraní zástupci protist, larvy motolic, pijavky, klíšťata a krevsající hmyz aj.). Nikdy však nejsou demonstrována životaschopná stádia pro člověka patogenních zástupců. 

Přehled probíraných parazitů:
Prvoci:
Trypanosomy (T. brucei - původce spavé nemoci a T. cruzi), leishmanie, Giardia intestinalis, Trichomonas vaginalis, Entamoeba histolytica, volně žijící měňavky (Naegleria, Acantamoeba) působící náhodné nákazy. Kokcídie (Eimeria, Isospora,Toxoplasma), Plasmodium - původce lidské malárie, babesie.
Mikrosporidie.
Parazitičtí nálevníci (Ciliata), Myxosporea. Oportunní nákazy u imunodefektních osob včetně Pneumocystis carinii.

Helminti:
Plathelminthes: Schistosoma spp., cerkariová dermatitida, jaterní, plicní a střevní nákazy motolicemi. Monogenea. Tasemnice rodu Diphylobothrium, Hymenolepis, Taenia, Echinococcus.
Nemathelminthes: Strongyloides stercoralis, měchovci (Strogylidae), roup Enterobius vermicularis, škrkavky Ascaris lumbricoides a Toxocara, filárie Wuchereria bancrofti, Brugia malayi, Onchocerca volvulus, Dracunculus medinensis, tenkohlavec Trichuris trichiura a svalovec stočený Trichinella spiralis. Vrtejši (Acanthocephala) a pijavky (Annelida: pijavka lékařská Hirudo medicinalis).

Členovci:
Roztoči: Klíšťáci (Argasidae) a klíšťata (Ixodidae), zákožka Sarcoptes scabiei, sametka Neotrombicula autumnalis, trudníci Demodex, roztoči vyvolávající alergie.
Hmyz: Vši (Anoplura) a všenky (Malophaga), štěnice Cimex lectularius, blechy (Aphaniptera) a dvoukřídlí čeledí Culicidae, Psychodidae, Ceratopogonidae, Simuliidae, Tabanidae, Stomoxyidae, Glossinidae, Hippoboscidae. Diptera působící myiáze (Hypodermatidae, Oestridae, Cuterebridae, Calliphoridae a Sarcophagidae).

Poslední úprava: Votýpka Jan, doc. RNDr., Ph.D. (31.08.2024)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK