|
|
|
||
Součást základní přednášky z fyziologie živočichů a člověka akreditovaného bakalářského studijního programu biologie (odborná). Přednáška je navrhovaná pro studenty ve 4. semestru bakalářského studia biologie, především těm, kteří zamýšlejí studovat "experimentální" biologické obory. Velká fyziologie živočichů a člověka je rozsáhlejší verze fyziologie, rozdělená na dvě navazující přednášky, které jsou tedy vzájemnou korekvizitou (část 1B150P07A v zimním semestru je úvodní a část 2 B150P07B v letním semestru je pokračující, tedy vyžaduje znalosti z části 1). Jako laboratorní cvičení se požaduje Praktikum z fyziologie živočichů a člověka (B150C26B), které probíhá v letním semestru.
Poslední úprava: PUTA (27.03.2006)
|
|
||
S. Trojan a kol.: Fyziologie člověka. Skripta 1. LF UK, 2004. Ganong : Přehled lékařské fyziologie. S. Silbernagl, Despopoulos: Atlas fyziologie člověka (Grada 1993, 2004) R. Rokyta, F. Šťastný: Struktura a funkce lidského těla (Tigis2002) K. Schmidt-Nielsen: Animal Physiology. 5th edition, Cambridge University Press, 1997. D. Randall et. al. Eckert Animal Physiology (Freeman, N.Y. 2002) Starší: L. Janský, I. Novotný: Fyziologie živočichů a člověka (1981) Poslední úprava: PUTA (27.03.2006)
|
|
||
1. Fyziologie energetického metabolismus (energetický metabolismus, aerobní a anaerobní procesy, RQ a jeho měření, energetická bilance, regulace, lipidy krevní plazmy, srovnávací metabolismus dusíku, fyziologie výživy, obesita, metabolický syndrom, diabetes typu I a II). 2. Fyziologie svalu (kosterní a hladký sval, rozdíly mezi rychlými a pomalými vlákny, mechanismus svalové kontrakce a jeho energetika, ploténkový a akční potenciál, regulace svalové kontrakce, řízení motoriky, tetanus). 3. Termoregulace (Mechanismy výdeje tepla, centrální a humorální regulace produkce tepla, vývoj produkce tepla, horečka, tvorba potu). 4. Obecná neurofyziologie I. (funkční anatomie, neuron a gliová buňka, regenerace a degenerace axonu, hematoencefalická bariera, metabolismus nervové tkáně, fyziologie synapse, přehled neurotransmiterů, ionotropní a metabotropní mechanismy synaptického přenosu). 5. Obecná neurofyziologie II. (elektrofyziologie neuronu - akční potenciál a jeho vedení, refrakterní perioda, postsynaptický potenciál excitační a inhibiční, receptory a jejich adaptace, elektrické fenomeny objemového vodiče, EEG, evokované potenciály, reflexní a nereflexní aktivita, kabelové vlastnosti vedení vzruchu). 6. Senzorický přenos I. (chemorecepce - chuť a čich, fotorecepce - optické komponenty, sítnice a mechanismy zpracování obrazu, černobílé a barevné vidění). 7. Senzorický přenos II. (sluch a vestibulární funkce, propriorecepce, nociceptory a bolest, hyperalgesie). 8. Motorické funkce a jejich kontrola (periferní motorický aparát, mícha, mozkový kmen, bazální ganglia, mozeček a motorická kůra). 9. Autonomní nervový systém (principy vegetativních regulací, sympaticus a parasympaticus, synaptická fyziologie autonomního nervového systému, role centrálního nervového systému v regulaci viscerálních funkcí, jádra mozkového kmene, interakce mezi kortikálními a viscerálními funkcemi, hlavní funkce hypothalamu). 10. Integrační funkce nervového systému (motivace, emoce, spánek, učení a paměť, řeč, intelekt). 11. Integrační funkce nervového systému - biologické rytmy, epifýza, funkce limbického systému, Alzheimerova choroba, hormony ovlivňující funkci mozku, neuroendokrinní modulace imunitního systému). 12. Fyziologie vývoje (kardiovaskulární a respirační systémy plodu, fetální endokrinologie, časný postnatální vývoj, kritické vývojové periody - vývojová okna, růst, adolescence, stárnutí, smrt). 13. Život v extrémních podmínkách (vliv vnějších faktorů na fyziologické funkce, potápění, život ve vysokých výškách, ?letecká a kosmická" fyziologie) Fyziologie tělesných cvičení (svalová práce a únava, konverze chemické energie na mechanickou práci, interakce s průtokem krve a regulací tělesné teploty, dehydratace, aerobní trénink a kardiovaskulární adaptace, hormonální odpovědi). Poslední úprava: PUTA (27.03.2006)
|