PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Imunologie - praktická cvičení - MB150C15B
Anglický název: Immunology - a practical course
Zajišťuje: Katedra buněčné biologie (31-151)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2014
Semestr: zimní
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/1, Z [TS]
Rozsah za akademický rok: 3 [hodiny]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: zrušen
Jazyk výuky: čeština
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: doc. RNDr. Magdaléna Krulová, Ph.D.
Je neslučitelnost pro: MB151C15E
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace
Poslední úprava: PUTA (24.04.2006)
Určeno pro zájemce o imunologické metodiky, vhodné jako doplněk přednášky z Imunologie. Doporučený ročník 2. a 3. po absolutoriu praktik z Buněčné biologie a Histologie. Praktikum je čtyřdenní - povinná část. Pátý den je pro zájemce exkurze na pokročilé metodiky se vztahem k řešení imunologické problematiky v areálu Akademie věd AV ČR v Praze Krči.
Literatura
Poslední úprava: prof. RNDr. Jan Černý, Ph.D. (31.03.2012)

Pro absolvování praktického cvičení není doporučena speciální literatura - všichni zapsaní studenti dostávají elektronickou verzi protokolů s návody a teorií minimálně dva týdny před vstupem do praktika. Součástí praktického cvičení je detailní seznámení s prováděnými experimenty, teorií imunologických metod, způsoby interpretace výsledků.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: prof. RNDr. Jan Černý, Ph.D. (31.03.2012)

Pro získání zápočtu je nezbytné připravit elektronický protokol obsahující výsledky a interpretace všech provedených experimentů. Tento protokol je následně hodnocen, v případě nesrovnalosti je doplněn do stavu, kdy je možné jej ohodnotit zápočtem.

Sylabus
Poslední úprava: PUTA (24.04.2006)

1. Seznámení se s imunologicky významnými orgány a tkáněmi na modelu myši, příprava populací buněk imunitního systému (peritoneální makrofágy, splenocyty, T-lymfocyty, buňky kostní dřeně).

2. Kultivace těchto buněk, diferenciace (kostní dřeň pomocí GM-CSF v dendritické buňky), aktivace, příprava roztěrových a otlakových preparátů, barvení histologickými barvivy, fluorescenční detekce buněčných populací (B-lymfocyty ve slezině)

3. Příprava imunofluorescenčních preparátů pro mikroskopii (barvení aktinového skeletu faloidinem, jader interkalačními fluorofory, tubulinu, endozomů, plazmatické mebrány? pomocí primárních a sekundárních protilátek)

4. Separace proteinů a následná detekce pomocí Western blotingu, ELISA, Dot-blot, barvení stříbrem, izolace IgG pomocí proteinu A,

5. Detekce tyrozinové fosforylace aktivovaných buněk fluorescenční mikroskopií a western blotingem, práce s invertovaným fluorescenčním mikroskopem,

6. Problematika krevních skupin a jejich detekce .

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK