PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Současná spiritualita v populárních filmech II. - LREL91
Anglický název: Contemporary Spirituality in Popular Movies II
Zajišťuje: HTF - Katedra religionistiky (28-06)
Fakulta: Husitská teologická fakulta
Platnost: od 2019
Semestr: letní
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/2, Z [HT]
Rozsah za akademický rok: 26 [hodiny]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: Mgr. Zuzana Kostićová, Ph.D.
Záměnnost : L0366
Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Zuzana Kostićová, Ph.D. (19.09.2018)
"Současná spiritualita v populárních filmech" je praktický experimentální seminář zaměřený na interpretaci populárních filmů jakožto zdrojů k pochopení postmoderní spirituality. Přestože součástí semináře jsou náhledy do teorie a dějin daných fenoménů, primární zaměření kurzu je ryze metodologické. Každý semestr je zaměřen na konkrétní fenomén rozpoznatelný v populární kultuře, který je analyzován toutéž sérií metod. V minulosti proběhly semináře na téma upírů, zombií, mimozemšťanů, superhrdinů, živých robotů, nacistů apod. Od studenta se očekává, že bude přistupovat k primárnímu materiálu bez předsudků, a to jak diváckých (cílem rozhodně není poskytnout studentovi pobavení nebo umělecký zážitek), tak teoretických (seminář striktně drží maximální metodologickou pluralitu). Student sice získá základní znalost v oblasti popkulturního pojetí daného fenoménu a částečně i jeho teoretické reflexe, nicméně cílem je především schopnost vnímat popkulturní dílo jiným než divácky naivním způsobem, chápat, jaké koncepty dílo záměrně nebo nezáměrně přenáší, a umět je rozpoznat a zasadit do kontextu. Kompetence získané na semináři neslouží pouze větší badatelské neutralitě a schopnosti pracovat u jednoho pramene s více různými metodologiemi, nýbrž i student jako jedinec získává lepší schopnost orientace v prostoru dnes dominantní, převážně americké popkultury (přestože je seminář zacílen na filmy, hemží se i odkazy k počítačovým hrám, komiksům, románům atd.). V tomto kontextu bude také rozumět způsobu, jakým se do popkulturního prostředí otiskují nejen náboženská, ale i politická, historická a sociální témata a převádějí se na klišé, které nabývají vyloženého mytologického nebo kvazi-mytologického charakteru. Výstupem každého semestru je pracovní fenomenologie analyzovaného jevu postavená na závěrech z diskusí - ta je nadále studentům přístupná online ke komentování, reflektování a dalšímu použití.
Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Zuzana Kostićová, Ph.D. (19.09.2018)

Cyklus filmových seminářů pod názvem "Současná spiritualita v populárních filmech I." a "Současná spiritualita v populárních filmech II." představuje praktický metodologický seminář zaměřený na specifické téma, které se každý semestr mění (je tedy možno chodit na kurz stále, byť atesty lze přirozeně získat pouze dva). Seminář se zabývá daným fenoménem z religionistického hlediska jakožto se symbolem - v některých případech přímo "nadpřirozenou bytostí" sui generis - se všemi možnými implikacemi, které to může s sebou nést (jednotlivé důrazy se přirozeně téma od tématu liší). Součástí semináře je postupný vývoj komplexní metodologie využívající různé teoretické přístupy (psychologický, sociologický, sémiotický, strukturalistický, religionistický sensu stricto, historický atd.), student dostane první hodinu k dispozici jakýsi "návod", který slouží pro orientaci v jednotlivých podobách interpretace.

Je třeba zdůraznit, že seminář není principielně filmovou vědou, tzn. nepůjde nám o kvalitu, umělěckou úroveň, technické zpracování nebo zábavnost filmu - zmíněné popkulturní fenomény se dají také nahlédnout jako umělecká klišé a jako takové jsou často nejlépe vidět na filmech, které žádný kvalitní divácký zážitek nepřinášejí. Student tedy musí být připraven shlédnout mnoho děl, která si divácky příliš nevychutná, a nahlížet na ně nikoli jako na "zábavu", nýbrž jako na primární pramen.

Cílem semináře není jen to, aby si student odnesl zevrubnou představu o daném popkulturním fenoménu, nýbrž aby dokázal lépe nahlížet vztah popkultury a náboženství, rozuměl jejich vzájemnému působení a byl schopen uplatnit kritické myšlení i při sledování filmu, hraní počítačové hry atd. To se týká i vizuální stránky - film není jen text, nýbrž je také optickým vněmem, a tento rozměr budeme v kurzu rovněž zdůrazňovat. Praktickým výstupem semináře je nástin jednotlivých rovin fenoménu, který si studenti pod vedením pedagoga odhalují v podstatě sami. Z tohoto hlediska se dá na filmový seminář nahlížet také jako cvičení v religionistické hermeneutice a fenomenologii.

Fanoušci filmového semináře mohou uplatnit svou aktivitu i nad rámec diskusí o filmech - mají-li již alespoň jeden "filmáč" za sebou a znají-li tedy jeho formát, mohou se stát "moderátory". Ti se podílejí na výběru filmů, které se budou každý semestr promítat, a na moderování debat.

Filmový seminář má svou FB stránku, na níž je možno sledovat aktuální dění, komentovat, sdílet postřehy i materiál k jednotlivým semestrálním tématům. Zde jsou taky vyhlašovány moderátorské schůzky a nacházejí se tu odkazy na dokumenty s brainstormem i na výsledky analýz z minulých semestrů. Stránka se nachází na následujcí adrese: https://www.facebook.com/groups/1547720585484847/?ref=bookmarks.

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: Mgr. Zuzana Kostićová, Ph.D. (19.09.2018)

Vzhledem k charakteru semináře jej lze formálně vzato absolvovat dvakrát - pod názvem "Současná spiritualita v populárních filmech I." a "Současná spiritualita v populárních filmech II." Vzhledem k tomu, že každý semestr semináře je jedinečný, vítáme samozřejmě i ty studenty, kteří si "filmáč" zamilovali a přestože už oba zápočty mají, touží chodit dál.

S ohledem na charakter semináře je jedinou podmínkou k získání zápočtu je pravidelná docházka a aktivní účast. Budou proto tolerovány pouze dvě absence za semestr. V případě dlouhodobé nemoci nebo individuálního studijního plánu je možno se domluvit osobně na jiné formě absolvování, nicméně seminář je natolik založen na přítomnosti a aktivní účasti, že alternativní forma získání zápočtu bude povolena pouze v naprosto výjimečných případech.

Literatura
Poslední úprava: Mgr. Zuzana Kostićová, Ph.D. (29.09.2017)

Obecné texty:

Marshall McLuhan, Understanding Media: The Extensions of Man, New York: McGraw-Hill 1965.

Jean Baudrillard, Simulacra and simulation, Ann Arbor: University of Michigan Press 1994.

Wouter J. Hanegraaff, New Age Religion and Western Culture: Esotericism in the Mirror of Secular Thought, New York a Leiden: Brill 1996.

Adam Possamai, Religion and Popular Culture: A Hyper-Real Testament, Brüssel: P.I.E. Peter Lang S.A. 2012.

Rachel Wagner, Godwired: Religion, Ritual and Virtual Reality, New York: Routledge 2012.

Literatura k hlavním tématům každého semestru bude upřesněna zvlášť.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK