PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2010/2011
   Přihlásit přes CAS
Rodinná politika - JSM609
Anglický název: Family Policy
Zajišťuje: Katedra veřejné a sociální politiky (23-KVSP)
Fakulta: Fakulta sociálních věd
Platnost: od 2010 do 2010
Semestr: letní
E-Kredity: 5
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:1/1, KZ [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Další informace: http://samba.fsv.cuni.cz/~dobik0as
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: PhDr. Karolína Dobiášová, Ph.D.
Vyučující: PhDr. Karolína Dobiášová, Ph.D.
Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace -
Poslední úprava: PhDr. Karolína Dobiášová, Ph.D. (19.02.2012)
Kurs je věnován vývoji, proměnám a současné podobě rodinné politiky v České republice v mezinárodním kontextu. Kurs se dále zaměřuje na rozbor zejména evropských modelů rodinných politik, jejich společné a specifické rysy, dané historickým vývojem a vazbou na systémy sociálního zabezpečení. Pozornost je věnována demografickým, sociologickým, ekonomickým a politickým souvislostem relevantním pro rozhodování o prioritách rodinných politik.
Literatura -
Poslední úprava: PhDr. Petr Bednařík, Ph.D. (11.08.2020)

Základní studijní literatura:

KUCHAŘOVÁ, V. a kol. česká rodina na počátku 21. století, Praha: Slon, 2019

KOCOURKOVÁ, J., RABUŠIC, L.: Sňatek a rodina: zájem soukromý nebo veřejný? Praha: SPRINT, 2006, (kap. I.5., II.3. - II.5.), s. 66-80, 107-158

KURONEN, M.: Research on Families and Family policies in Europe. State of the Art. Family Platform 2010, (první dvě kapitoly)

TOMEŠOVÁ BARTÁKOVÁ, H.: Cesta zpátky. Návrat žen po rodičovské dovolené na trh práce v ČR. Brno: MUNI Press, 2009 (kap. I. a II.), s. 17-156

MATĚJKOVÁ, B., PALONCYOVÁ, J.: Rodinná politika ve vybraných evropských zemích s ohledem na situaci v České republice, Brno: Masarykova Univerzita, 2005, s.79

MOŽNÝ, I.: Rodina a společnost, Praha: SLON, 2008, 2. upravené vydání, (kapitola 1., 7., 9., 10.), s. 13-27, 175-203, 233-288

MUNKOVÁ, G. a kol.: Sociální politika v evropských zemích. Praha: Karolinum, 2005, (kap. IV. - VIII.), s.71-151

Národní koncepce rodinné politiky, MPSV 2005; Aktualizovaná koncepce rodinné politiky, MPSV 2019

Rodinná politika na úrovni krajů a obcí, MPSV 2008

 

Doporučená literatura:

KŘÍŽKOVÁ, A a kol.: Práce a péče, Praha: SLON, 2008, (kapitola 1 - 3)

KOFROŇ, P.: Trendy v příjmech, vydáních a spotřebě domácností s nízkými příjmy a dětmi podle statistiky rodinných účtů v letech 2006 - 2009, Praha: VÚPSV, 2010

HORA, O., KOFROŇ, P., SIROVÁTKA, T.: Příjmová chudoba a materiální deprivace v České republice s důrazem na situaci dětí podle výsledků šetření SILC, Brno: VÚPSV, 2008

ŠŤASTNÁ, A.: Neúplné rodiny v České republice a ve vybraných evropských zemích, Praha: VÚPSV, 2009, 131 s.

Demografie, ročník 51, číslo 4, 2009

KUCHAŘOVÁ, V., SVOBODOVÁ, K. Síť zařízení denní péče o děti předškolního věku v ČR. 1. vyd. Praha : VÚPSV, 2006. 

Další odborné články a výzkumné zprávy budou doporučeny v závěru každé přednášky.

Sylabus -
Poslední úprava: PhDr. Karolína Dobiášová, Ph.D. (05.02.2013)

Program kurzu Rodinná politika v letním semestru 2011/2012
Kontakt na vyučujícího: dobiasova@fsv.cuni.cz


21.2. Přednáška - Vymezení rodinné politiky.
Sociologický a demografický pohled na změny rodiny a rodinného chování. Konceptuální definice rodiny a jejich proměny jako předpoklad pro tvorbu rodinných politik. Základní modely rodinné politiky a jejich výhody a nevýhody. Aktuální diskuse o zaměření rodinných politik v rámci Evropy.

28.2. Přednáška: Současné priority rodinných politik v dokumentech EU. Sociálně politické nástroje a způsoby sociální ochrany rodiny.
Podrobněji institut rodičovské dovolené a přídavků na děti - evropské tendence v jejich vývoji. Nástroje sladění práce a rodinného života.

6.3. Přednáška - Rodinná politika v České republice.
Rodinná politika a Československo: první republika - rodina a sociální péče. Vývoj po roce 1948 - explicitní rodinná politika a její důsledky. Rodinná politika v České republice po roce 1989: nový politický, sociální a ekonomický kontext. Spory o koncepci. Systém státní podpory rodinám s dětmi, systém sociální pomoci. Současná koncepce české rodinné politiky, její instituce a priority.

13.3. Rodinná politika na regionální a lokální úrovni v ČR.
Vymezení rodinné politiky na regionální a lokální úrovni. Prezentace vybraných výsledků projektu zaměřeného na rodinnou politiku na úrovni krajů a obcí v ČR, diskuze k aktuálním tématům.

20.3. Přednáška: Rodinná politika ve vztahu k rodinám se specifickými potřebami.
Rodina a chudoba, sociální exkluze, zdravotní postižení, dezintegrace, rodina migrantů.

27.3. Seminář 1: Prezentace studentů - výsledky pilotní sondy. Skupinová diskuze.
Diskuze na téma problémy rodin v České republice, současná rodinná politika v České republice.

3.4. Analýza konkrétních sociálně politických modelů vybraných států se zaměřením na sociální politiku ve vztahu k rodině. Rodinná politika ve Velké Británii
Velká Británie: příklad liberálního modelu, vývoj jeho priorit ve vztahu k rodině od "thatcherismu" k "novým labouristům". Současné změny a reformy v rodinné politice.

10.4. Rodinná politika v Německu. Rodinná politika ve Francii.
Německo: příklad korporativistického modelu, priority rodinné politiky v Německu a role státu. Explicitní rodinná politika v bývalé NDR a její ztráta. Současná rodinná politika v Německu.
Specifika některých dalších přístupů: Francie: tzv. globální rodinná politika a její vývoj.

17.4. Rodinná politika v severských státech.
Švédsko: příklad sociálně demokratického modelu. Vývoj a specifika rodinné politiky.
Host: Mgr. Eva Tušková - rodinná politika v Norsku.

24.4. Rodinná politika a státy Jižní Evropy. Rodinná politika v dalších postkomunistických zemích Evropy.
Restriktivní rodinná politika založená na konzervativním pojetí rodiny ve vybraných jihoevropských zemích. Trend re-familizace rodinné politiky v transformujících se postkomunistických zemích.

1.5. a 8.5. státní svátek - volno

15.5. Seminář 2: Prezentace studentů -  návrhy změn rodinné politiky v ČR. Skupinová diskuze.

22.5. Rodinná politika v USA. Politika jednoho dítěte v Číně.
USA jako krajní příklad liberálního modelu, specifika vývoje soc. státu a dopady na rodinu, podoba rodinné politiky.
Krajní podoba "antinatalitní"  politiky v Číně, její vývoj, nástroje a dopady.

27.5. Vědomostní test - předtermín.

Prezentace a další informace budou dostupné rovněž na: http://kdobiasova.webnode.cz/ pod Výuka

 

Organizace seminářů

V průběhu semestru budou dva semináře. Účast na seminářích je povinná. V případě závažného důvodu nepřítomnosti na semináři,  bude studentovi/tce uložena náhradní individuální práce.
Na začátku semestru se studenti/tky rozdělí do několika skupin po 5 studentech. Každá skupina si vybere dle vlastního uvážení jednu rodinu s dětmi (může se jednat o různé typy rodin - např. rodinu s dospívajícími dětmi, rodinu s malými dětmi, rodinu s dvojčaty, rodinu s třemi a více dětmi, rodinu s nemocným dítětem, rodinu migrantů či z etnických menšin, rodinu, která pečuje o seniora, rodinu matky samoživitelky, rodinu z nízkopříjmových vrstev, apod.).
Následně si každá skupina připraví scénář (návod) rozhovoru, jehož cílem bude zjistit o vybrané rodině co nejvíce informací relevantních pro tvorbu rodinné politiky a identifikovat problémové oblasti, s nimiž se tato rodina potýká a které souvisejí s rodinnou politikou v ČR. Scénář (návod) rozhovoru mohou studenti konzultovat s vyučujícím v konzultačních hodinách nebo e-mailem.
Rozhovor si studenti nahrají, případně si mohou dělat terénní poznámky. Rozhovor budou studenti/tky analyzovat společně v rámci své skupiny.
Rovněž společně si připraví ppt prezentaci na max. 15 minut (cca 5 - 7 snímků), kde shrnou základní socio-demografické informace o vybrané rodině a představí svá zjištění, jaký má rodinná politika v ČR vliv na život "jejich" rodiny, včetně identifikace problémů.
S touto prezentací vystoupí každá skupina na 1. semináři. Po prezentaci výsledků proběhne diskuze na téma problémy rodin v České republice, současná rodinná politika v České republice.
Na druhý seminář si každá skupina studentů/tek na základě zjištěných poznatků z výzkumné sondy společně připraví formou ppt prezentace návrhy změn rodinné politiky (opět na 15 minut), které by pomohly "dotazované rodině" k lepšímu a kvalitnějšímu životu. K jednotlivým návrhům opatření si studenti/tky připraví rovněž argumentaci. Ke každé ppt prezentaci proběhne diskuze.
Příprava na semináře má charakter týmové práce a studenti jedné skupiny budou hodnoceni společně. Proto je vhodné, aby si skupina zvolila jednoho studenta/tku, který bude práce koordinovat tak, aby se spravedlivě zapojili všichni členové týmu.
Scénář i obě ppt prezentace budou studenti odevzdávat jako podklad pro jejich závěrečné hodnocení. Návod, jak vypracovat scénář - návod rozhovoru (včetně příkladů) a co má obsahovat ppt prezentace bude k dispozici na adrese http://samba.fsv.cuni.cz/~dobik0as ve složce Semináře.

Seminární práce

Na konci kurzu každý/á student/ka samostatně vypracuje na základě zjištění z "minivýzkumu" seminární práci v rozsahu 2-4 normostran (3600 - 7200 znaků bez mezer). Tato práce může mít jednu z níže uvedených forem. Návod, jak vypracovat seminární práci, včetně příkladů, bude k dispozici na adrese http://samba.fsv.cuni.cz/~dobik0as ve složce Seminární práce.

1.    Policy memorandum adresované konkrétnímu politikovi s návrhem změn v oblasti rodinné politiky, které by pomohly rodinám ve stejné situaci jako "dotazovaná rodina" k lepšímu životu.
2.    Scénář ideálního prorodinného prostředí z pohledu "dotazované rodiny".

Studenti odevzdají své práce do 1.6. 2012.

Způsob hodnocení v kurzu Rodinná politika

Podmínkou závěrečného hodnocení je týmová realizace výzkumné sondy na základě předem připraveného scénáře u vybrané rodiny a její zpracování do ppt prezentace, příprava návrhů změn v oblasti rodinné politiky ve vztahu k "dotazované rodině" formou ppt prezentace, aktivní účast na 2 seminářích, odevzdání seminární práce v rozsahu 2-4 normostran (3600- 7200 znaků bez mezer) a napsání závěrečného testu z předmětu Rodinná politika na základě prostudování povinné literatury a podkladů z přednášek. Test bude obsahovat 10 otázek, každá bude hodnocena maximálním počtem 5 bodů. Aby mohl být student hodnocen, musí získat z testu alespoň 25 bodů.
Výsledné hodnocení studenta bude probíhat na základě součtu bodů za týmovou práci studentů (příprava scénáře - návodu k vedení rozhovoru, realizace a analýza rozhovoru, příprava ppt prezentací), individuální domácí práci studentů (seminární práce), aktivní účast na seminářích (prezentace výsledků výzkumné sondy a návrhů změn v oblasti rodinné politiky) a za závěrečnou písemnou zkoušku.

Bodové hodnocení v předmětu Rodinná politika (maximální počty bodů)

Příprava scénáře, realizace výzkumné sondy a vytvoření ppt prezentace výsledků (týmová práce)    20 bodů
Prezentace výsledků sondy na semináři     10 bodů
Příprava prezentace návrhů změn rodinné politiky s ohledem na dotazovanou rodinu    10 bodů
Prezentace návrhů na semináři     10 bodů
Seminární práce     20 bodů
Písemná zkouška     50 bodů
Celkem    120 bodů

Výsledné hodnocení

120 -103 bodů    Výborně

102 - 84 bodů    Velmi dobře

83 - 64 bodů    Dobře

63 a méně bodů    Neprospěl (a)




 
Univerzita Karlova | Informační systém UK