PředmětyPředměty(verze: 970)
Předmět, akademický rok 2012/2013
   Přihlásit přes CAS
Sociálně prostorové problémy soudobých měst - JSM116
Anglický název: Social and Spatial Problems in Contemporary City
Zajišťuje: Katedra sociologie (23-KS)
Fakulta: Fakulta sociálních věd
Platnost: od 2012 do 2012
Semestr: oba
E-Kredity: 6
Rozsah, examinace: 2/0, Zk [HT]
Počet míst: zimní:neomezen / neurčen (neurčen)
letní:neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
předmět lze zapsat v ZS i LS
Garant: JUDr. Michal Illner
Vyučující: JUDr. Michal Illner
Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Kurz je součástí programu věnovaného sociologické problematice měst. Věnuje v letním semestru 2013
pozornost vybraným aktuálním sociálně prostorovým problémům, s nimiž se setkávají města ve vyspělých zemích
včetně České republiky.

Poslední úprava: TUCEK (12.11.2012)
Literatura

Viz sylabus

Poslední úprava: TUCEK (29.12.2009)
Sylabus
VYBRANÉ SOCIÁLNÍ A PROSTOROVÉ PROBLÉMY SOUDOBÝCH MĚST
Fakulta sociálních věd UK, šk. rok 2012-2013, letní semestr
Přednášející: Michal Illner, Sociologický ústav AV ČR, Jilská 1, 110 00 Praha 1

Tel. 210 310 227

e-mail: michal.illner@soc.cas.cz

Anotace

Kurz je součástí programu věnovaného sociologické problematice měst. Věnuje v letním semestru 2013 pozornost vybraným aktuálním sociálně prostorovým problémům, s nimiž se setkávají města ve vyspělých zemích včetně České republiky.

Téma 1. Města a jejich různé tváře
Město jako typ lidského sídla - jeho stránky geodemografická, ekonomická, urbanistická, sociokulturní, politická. Urbanizace: v širším smyslu jako změna prostorové organizace společnosti, v užším smyslu jako růst podílu a počtu obyvatel ve městech. Urbanizace území České republiky - její historický vývoj a současný stav a výhled: počet, velikostní struktura a geografické rozložení měst, podíl obyvatel ve městech. Správní a faktické vymezení města, město a městský region. Města v ČR podle jejich správního postavení. Kriteria podmiňující udělení městského statutu neměstským obcím. Urbanizace v globálním měřítku a její vývoj. Světová megaměsta. Vědní obory, které se zabývají městy a urbanizací.

Literatura k tématu 1

Český statistický úřad 2012: Malý lexikon obcí České republiky 2011.

Musil, J. „Co je urbanizace“, s. 7-17 v: Horská P., Maur, E., Musil,J 2002: Zrod velkoměsta. Urbanizace českých zemí a Evropa. Litomyšl: Paseka.

Musil, J. „Co se děje s českými městy dnes, s. 298-331 v: Horská P., Maur, E., Musil,J. 2002.: Zrod velkoměsta. Urbanizace českých zemí a Evropa. Litomyšl: Paseka.

Zákon o obcích (obecní zřízení) č. 128/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

Téma 2. Sociálně prostorová segregace - tíživý problém soudobých měst
Pojem, formy a stupně rezidenční segregace. Prostorová segregace jako ekologický proces. Vztah mezi segregací rezidenční a sociální. Příčiny a způsoby vzniku rezidenční segregace. Nedobrovolná a dobrovolná rezidenční segregace. Segregace a sociální stratifikace městského obyvatelstva. Segregace hmotně deprivovaných a segregace majetných. Typy segregovaných lokalit a komunit. Negativní a pozitivní aspekty rezidenční segregace. Měření rezidenční segregace. Rezidenční segregace a sociální soudržnost (koheze). Rezidenční segregace a sociální vyloučení (exkluze). Bezdomovectví. Squating. Rezidenční segregace v ČR a zkušenosti s její redukcí. Segregace romského obyvatelstva. Rezidenční segregace na regionální úrovni. Rezidenční segregace ve světových globálních městech a v metropolích rozvojových zemí. Možnosti, politiky a prostředky omezování a prevence rezidenční segregace. Utopické rezidenční a pracovní komunity. Kolektivní bydlení.

Literatura k tématu 2

Burjanek, A. 1997. „Segregace,“ Sociologický časopis, 33, č. 1, s. 423-434.

Burjanek, A. 2009. „Sociálně vyloučené lokality města: názvosloví a charakteristiky“, s. 51-67 v Ferenčuhová, S., Hledíková, M., Galčanová, L., Vacková, B. (eds.). Město. Proměnlivá ne-samozřejmost. Brno: Masarykova univerzita, Červený Kostelec: Pavel Mervart.

Gabal Analysis and Consulting. 2006. Analýza sociálně vyloučených romských lokalit a absorpční kapacity subjektů působících v této oblasti. Praha: Gabal Analysis and Consulting pro Min. práce a sociálních věcí. Publikace plus CD ROM Mapa sociálně vyloučených a sociálním vyloučením ohrožených romských lokalit v ČR.

Gottdiener, M., Budd, L. 2008. Key Concepts in Urban Studies. Hesla „Ghetto“, „ Racial Segregation“, „Homelessness“. Los Angeles and other places: Sage.

Hamnett, Ch, 2001. „Social Segregation and Social Polarization.“ Pp. 162-176 In: Paddison, R. (ed.). Handbook of Urban Studies. London: Sage.

Mareš, P., M. Horáková, M. Rákoczyová. 2008. Sociální exkluze na lokální úrovni. Praha: Výzkumný ústav práce a sociálních věcí.

Musil, J. 1967. Sociologie soudobého města. Praha: Svoboda. Sociologická knižnice, kapitola 7. Ekologie města (s. 132-145, 171-180).

Nový, O. 1978. „Utopie a reformismus“, s. 285-302 v: Velkoměsto včera, dnes a zítra, Praha: Horizont.

Omelková, L. 2005. „Sčítání bezdomovců v Praze v roce 2004.“ Demografie č. 2, s. 136-142.

Park, R., Burgess, E., and R. McKenzie. 1925. The City. Chicago: University of Chicago Press.

Prudková, T., Novotný, P. 2008. Bezdomovectví. Praha: Triton.

Pospíšil, A. 2006. Romové v pasti sociálního vyloučení. www:http://www.romea.cz/index.php?id

Růžička, V. 2006. Squaty a jejich revoluční tendence. Praha/Kroměříž: Triton.

Růžička, M. 2006. „Geografie sociální exkluze“, s. 117-139 in: Ferenčuhová, S. , Šuléřová, M. a B. Vacková (eds.). 2006. Město. Brno: Masarykova univerzita, Sociální studie 2, 2006.

Szczepanski, M. and W. Ślezak-Tazbir. 2007. „Between Fear and Admiration. Social and Spatial Ghettoes in an Old Industrial Region“. Polish Sociological Review No. 3, 2007, s. 299-320.

Sýkora, L. 2007 (ed.). Segregace v České republice: stav a vývoj, příčiny a důsledky, prevence a náprava. Praha: Univerzita Karlova v Praze, Přírodovědecká fakulta.

Sýkora, L. (ed.). 2010. Rezidenční segregace. Praha: Univerzita Karlova v Praze - Přírodovědecká fakulta a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.

Sýkora, L a J. Temelová (eds.). 2005. Prevence prostorové segregace. Praha: Univerzita Karlova v Praze, Přírodovědecká fakulta a Ministerstvo pro místní rozvoj.

Valenta, O. 2011.“Cizinci v Praze: prostorové koncentrace Slováků, Ukrajinců a Vietnamců“, s. 92-115 in: Ouředníček, M. a Temelová, J. (eds.) Sociální proměny pražských čtvrtí. Praha: Academia 2012.

Téma 3: Komunitní vztahy v soudobém městě
Sociální integrace způsobená sdílením obytného prostoru, zejména prostoru obytného. Pojmy komunita (pospolitost), komunitní vztahy, územní společenství, rezidenční komunita, sousedství, místní skupina. Klasické dichotomie Gemeinschaft - Gesellschaft, organická a mechanická solidarita. Komunitní vztahy ve venkovském a městském prostředí. Klasické komunitní studie. Diskuse o existenci komunitních vztahů v moderních, zejména soudobých městech. Skeptická stanoviska poukazující na anonymitu moderního městského prostředí, klesající význam sociálních vazeb spojených se sdílením obytného prostoru, rostoucí prostorovou mobilitu obyvatel a nahrazování prostorových vazeb vztahy vznikajícími v jiných životních kontextech a vazbami nepřímými založenými na elektronických prostředcích. V této souvislosti pojem „community without propinquity“ - komunita která není založená na prostorové blízkosti svých členů. Naproti tomu stanoviska podpořená empirickým výzkumem, která kritizují jednostrannost zmíněných názorů a poukazují na přetrvávající existenci a funkčnost pospolitostních vztahů opírajících se o sdílené obytné prostředí, a to i v rozvinutých zemích. Typy a úrovně těchto městských pospolitostních struktur, poznatky z jejich výzkumů, jejich funkčnost (a případně dysfunkčnost) a význam pro stabilizaci obyvatel. Strategie, politiky a opatření podporující sociální integraci obyvatel v městském rezidenčním prostředí. Postupy zaměřené na posílení občanské participace, na hmotnou stránku obytného prostředí ve městech a na identifikaci obyvatel s tímto prostředím. Urbanistická řešení a architektura napomáhající sociální integraci obyvatel. Příklady klasických integračníchh projektů.

Literatura k tématu 3

Bauman, Z. 1995. Úvahy o postmoderní době. Praha: Sociologické nakladatelství SLON.

Bauman, Z. 1999. Globalizace. Důsledky pro člověka. Praha: Mladá fronta.

Bauman, Z. 2002. Tekutá modernita. Praha: Mladá fronta.

Delanty, G. 2003. Community. Key Ideas. New York: Routledge.

Galla, K. Dolní Roveň. Sociologický obraz české vesnice.

Lyndovi R. a H. 1929. Middletown.

Galster, G. 2001. „On the nature of neighborhood.“ Urban Studies 38, s. 2111-2123.

Gans, H.J. 1967. The Levittowners: Ways of Life and Politics in a New Suburban Communiyt. New York: Columbia University Press.

Gans, H.J. 1982. The Urban Villagers: Group and Class Life of Italian Americans. New York: The Free Press.

Gehl, J. 2000. Život mezi budovami. Kosmas.

Gottdiener, M., Budd, L. 2008. Key Concepts in Urban Studies. Hesla „Community“, „Neighborhood“. Los Angeles etc.: Sage.

Illner, M. 2010. „Rezidenční komunita a komunitní vztahy v soudobém městě. S. 27-55 v: Industriální město v postindustriální společnosti. 2. díl. Sousedství, komunity a lokality. Ostrava: ACCENDO - Centrum pro vědu a výzkum.

Keller, J. 2010. „Komunita - proměny nebo zánik?“ S. 9-26 v: Hruška-Tvrdý L. a kol., v: Industriální město v postindustriální společnosti. 2. díl. Sousedství, komunity a lokality. Ostrava: ACCENDO - Centrum pro vědu a výzkum.

Kennett, P. and Forrest, R. 2006. „The Neighbourhood in a European Context.“ Urban Studies 43 (April 2006), č. 4, s. 713-718.

Lupi, T., Musterd, S. 2006. „The Suburban „Community Question“. Urban Studies, Vol. 43, č. 4, s. 801-817.

Musil, J. 1967. Sociologie soudobého města, Praha: Svoboda. Kapitola 9: „Město jako územní společenství“, s. 210-223.

Musil, J. 1982. Sociologie pro architekty a urbanisty. Praha: ČVUT. Fakulta architektury, kapitola 6, s.74-87, „Skupiny založené na prostorové blízkosti a společně užívaném území“.

Musil, J. (ed.) 1985. Lidé a sídliště. Praha: Svoboda: „Sídliště jako sociální jednotka“, Kapitola 9: s. 215-264.

Musil, J. 2002. „Role lokálního společenství v socialistických městech České republiky“, s. 290-297 v: Horská, P., Maur, E., Musil, J.: Zrod velkoměsta. Litomyšl: Paseka.

Musil, J. 2011.“ O obnově komunity ve městech“, s .10-87 v: Hruška-Tvrdý, L. a kol.: Industriální město v postindustriální společnosti. 4. díl. Závěrečná monografie. Ostrava: ACCENDO - Centrum pro vědu a výzkum.

Porteous, J.D. 1976. Environment and Behavior. Reading: Addison Wesley. Chapter 4, s. 61-90: Mesospace Behavior: Home Base, The Neighborhood, The Neighborhood Unit.

Potočný, T. 2006. Lidé na okraji. Případová studie satelitního městečka. IVRIS. Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Working Papers č. 06/01.

Putnam, R. 2001. Bowling Alone: The Collapse and Revival of American Community. New York: Simon and Schuster.

Simmel, G. 1903, „Die Grosstadt und das Geistesleben.“ Anglický překlad: „The Metropolis and Mental Life“, s. 409-424 v: Wolff, K. (ed.) The Sociology of Georg Simmel. Glencoe: Free Press.

Tönnies, F. 1887. Gemeinschaft und Gesellschaft. Leipzig. V anglickém překladu: Community and Society, 1963, New York: Harper and Row.

Vajdová, Z.. 1992. “Situační zpráva o komunitních studiích.” Sociologický časopis 28 (1992), s. 493-507.

Webber, M.M. 1963. „Order in Diversity: Community Without Propinquity“, s. 23-54 v: Wingo, L. (ed) Cities and Space. Baltimore: John Hopkins Press.

Wirth, L. 1938. „Urbanism as a Way of Life“, American Journal of Sociology, Vol. XLIV , July 1938, č.1, s. 1-24.

Téma 4: Města v ČR jako politické a správní celky, lokální demokracie, programování a regulace rozvoje měst
Město jako správní a politický celek. Faktické a správní hranice měst. Typy měst z hlediska jejich správního postavení. Správní a politické vztahy mezi městy a jejich částmi a mezi městy a jejich zázemím. Vládnutí (governance) ve městech - aktéři, témata a problémy lokální politiky, městská správa a samospráva. Lokální demokracie - formy účasti občanů na vládnutí ve městech: aktivní a pasivní volební právo, obecní referenda, veřejný přístup k informacím, občanské iniciativy a další. Regulace rozvoje měst, její problémy a prostředky: rozvojové plány a programy měst, územní plánování. Meze účinnosti regulačních nástrojů. Aktuální problémy.

Literatura k tématu 4

Arnstein, S, 1969. „A Ladder of Participation.“ Journal of the American Institute of Planners č. 4: s. 216-224.

Balík, S.2009. Komunální politika. Obce, aktéři a cíle místní politiky. Praha: Grada Publishing.

Council of Europe. The Congress of Local and Regional Authorities. 2008. European Urban Charter II. Manifesto for a new urbanity.

Čermák, D., Vobecká, J. a kol. 2011. Spolupráce, partnerství a participace v místní veřejné správě. Praha: Sociologické nakladatelství SLON a Sociologický ústav AVČR.

Netolický, P. 2006. „Obec“, s. 116-137 v: Valeš, L. a kol. Politologické aspekty veřejné správy. Plzeň: Aleš Čeněk.

Strategický plán hl. města Prahy, 2009. Praha: Magistrát hl.m.Prahy.

Zákon o obcích (obecní zřízení) č. 128/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

Zákon o místním referendu č. 22/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

Zákon o svobodném přístupu k informacím č.106/1999 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

Časopisy domácí

Sociologický časopis / Czech Sociological Review

Urbanismus a územní rozvoj

Lidé města

Architekt

Moderní obec

Geografie

Demografie

Encyklopedické a přehledové práce
Velký sociologický slovník, Praha: Karolinum

Johnston,D.I. et al.2000. The Dictionary of Human Geography. Malden etc.: Blackwell,

Gottdiener, M. and L. Budd. 2005. Key Concepts in Urban Studies. London etc.: SAGE Publications

Mates, P, R. Wokoun a kol. 2001. Malá encyklopedie regionalistiky a veřejné správy. Praha: Prospektrum

Paddison R. (ed.) 2001. Handbook of Urban Studies, 2001, London: Sage

Poslední úprava: TUCEK (12.11.2012)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK