|
|
|
||
Kurz je věnován aktuálním otázkám evropské integrace a debatách, které o nich probíhají jak v praxi, tak v odborných akademických kruzích. Kurz tak zároveň slouží k rozšíření a obohacení základních znalostí, které studenti získají na povinném kurzu Evropská integrace.
Vzhledem k svému zaměření je kurz koncipován tak, aby umožnil rozsáhlejší diskuse k vzneseným otázkám a reflexi mezi studenty. Jednotlivá témata je možné v průběhu kurzu aktualizovat či doplnit v závislosti na aktuálním vývoji v EU. Poslední úprava: Martinková Viera, Mgr., Ph.D. (01.09.2013)
|
|
||
Cílem kurzu je seznámení se s kontextem a podstatou vybraných aktuálních otázek evropské integrace v kontextu dlouhodobějších klíčových evropských diskusí. Úvodní přednášky kurzu se proto zabývají vývojem klíčových debat o podstatě, formě a ústavním zakotvení Evropské unie a o legitimitě Evropské unie a jejím údajném demokratickém deficitu. Další přednášky se pak zabývají konkrétními závažnými otázkami současnosti, s poukazem na jejich kořeny v problémech a diskusích posledních let a možné alternativy dalšího vývoje, se zvláštním zaměřením na pozici ČR. Cílem kurzu je také rozvoj kompetencí kritického zpracování zdrojů, ústní a písemné argumentace. Poslední úprava: Martinková Viera, Mgr., Ph.D. (05.02.2024)
|
|
||
Andersen, S.S. – Eliassen, K.A. (2001) Making Policy in Europe London:Sage; Beach Derek (2005) The Dynamics of European Integration. Why and when EU institutions matter Houndsmills: Palgrave Mamillan; Blankart, C.B. – Mueller, Dennis C. (2004) A Constitution for the European Union Cambridge (MA): MIT Press; Bovens, M. – Curtin, D. – Hart, P.’t (2010) (eds.) The Real World of EU Accountability: What Deficit? Oxford: Oxford University Press; Checkel, J.T. – Katzenstein, P.J. (2009) (eds.) European Identity Cambridge: Cambridge University Press; Church, C. H. – Phinnemore, D. (2006) Understanding the European Constitution: An introduction to the EU Constitutional Treaty London: Routledge; Chryssochoou, D.N. (2009) Theorizing European Integration Aingdon: Routledge; Cini, M. (2009) European Union Politics Oxford: Oxford University Press; Dinan, D. - Nugent, N. - Paterson, W.E. (2017) The European Union in Crisis. London: Palgrave; Hix, S. (2005) The Political System of the European Union Houndmills : Palgrave Macmillan; Hooghe, L. (2001) The European Commission and the integration of Europe. Cambridge, New York: Cambridge University Press. Poslední úprava: Halamka Tomáš, Mgr., Ph.D. (22.11.2021)
|
|
||
Hlavním úkolem kurzu je seznámit studenty s kontextem a podstatou vybraných aktuálních otázek evropské integrace v kontextu dlouhodobějších klíčových evropských diskusí. Úvodní přednášky kurzu se proto zabývají vývojem klíčových debat o podstatě, formě a ústavném zakotvení Evropské unie a o legitimitě Evropské unie a jejím údajném demokratickém deficitu. Další přednášky se pak zabývají konkrétním závažnými otázkami současnosti, s poukazem na jejich kořeny v problémech a diskusích posledních let a možné alternativy dalšího vývoje. Témate závěrečných přednášek pak budou definovány v průběhu kurzu v závislosti na zájmech studentů a případné aktuální situaci. Kromě samotné přednášky je v každé hodině dán prostor rozsáhlejší diskusi o probíraných otázkách. Poslední úprava: Martinková Viera, Mgr., Ph.D. (01.09.2013)
|
|
||
Podmínkou získání zápočtu je závěrečná esej psaná na zadané téma v časovém horizontu dvou hodin. Témata budou vycházet z obsahu přednášek a doporučené literatury. Esej je hodnocena 100 body, přičemž max. 50 bodů lze získat za množství a správnost uvedených znalostí (faktů) a max. 50 bodů za hloubku a kvalitu argumentu či analýzy. Bonusové body lze získat v průběhu semestru aktivní účastí na diskusích v hodinách prostřednictvím spracování dobrovolných úkolů zadávaných vyučující. Pro získání zápočtu je nutné získat alespoň 65 bodů. Poslední úprava: Martinková Viera, Mgr., Ph.D. (01.09.2013)
|
|
||
I. 1. Úvod informace o kurzu, opakování základních znalostí o EU formou diskuse 2. Debata o budoucnosti Evropy - historie a současnost sumarizace základních bodů diskuse o budoucnosti Evropy v posledních cca 15 letích s důrazem na body obejvující se v současné debatě, úvod do současné debaty 3. Legitimita a demokratický deficit Evropské unie debata o legitimě a demorkatickém deficitu, s důrazme na současné aspekty debaty v kontextu finanční krize II. 4. Reforma ekonomického vládnutí - 2010-2011 průběh reformy ekonomického vládnutí jako reakce na finanční krizi do konce r. 2011 5. Změna čl. 136 ZFEU, Smlouva o ESM, Fiskální smlouva návrhy a obsah smluv, průběh ratifikace, debata o pozicích členských států 6. Politické a institucionální změny jako důsledek debaty o krizi přetrvávající institucionální otázky (počet Komisařů, předseda EK vs. předseda ER, reformy voleb do EP), průbežné výsledky diskuse "Westerwelleho"skupiny ministrů zahraničných věcí o budoucnosti Evropy 7. Nadcházející změny smluv - nekonečný příběh? uskutečněné a navržené změny smluv (po retifikaci Lisabonské smlouvy) 8. Vnější reprezentace - kdo tu vlastně mluví za Evropu? stávající výsledky reformy vnější reprezentace EU 9. Rozšiřování - kdo ještě zbývá na Západním Balkáně 10. Rozšiřování - Turecko? 11. Vybrané aspekty české debaty o evropské integraci 12. Volitelné téma
Pozn.: Témata mohou být upravena nebo přesunuta podle vývoje a aktuálnosti jednotlivých témat. Poslední úprava: Martinková Viera, Mgr., Ph.D. (01.09.2013)
|
|
||
Kurz si mohou zapsat všichni studenti bakalářského oboru Politologie a mezinárodní vztahy jako povinně volitelný oborový předmět, a samozřejmě i studenti jiných bakalářských oborů. Poslední úprava: Martinková Viera, Mgr., Ph.D. (01.09.2013)
|