PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2016/2017
   Přihlásit přes CAS
Euroregiony a přeshraniční spolupráce v Evropě - JMB245
Anglický název: Euroregions and the Cooperation across the Boarders
Český název: Euroregiony a přeshraniční spolupráce v Evropě
Zajišťuje: Katedra německých a rakouských studií (23-KNRS)
Fakulta: Fakulta sociálních věd
Platnost: od 2016
Semestr: letní
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:1/1, Zk [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (15)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: Dr. Mgr. Lukáš Novotný, M.A.
Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: PhDr. Petr Novák, Ph.D. (26.02.2015)
V kurzu je věnována pozornost územnímu vymezení příhraničních regionů, studiu hranice (např. zprostředkující funkce) a hraničního efektu, geografickému potenciálu a regionální rozvoji vč. podpory a problematice přeshraniční spolupráce a euroregionů. Praktické kroky jsou demonstrovány především na příkladech z českého pohraničí.
Literatura
Poslední úprava: PhDr. Petr Novák, Ph.D. (26.02.2015)

Povinná:

DOKOUPIL, Jaroslav, HAVLÍČEK, Tomáš a JEŘÁBEK, Milan (a kol.). České pohraničí - bariéera nebo prostor zprostředkování? Praha: Academia, 304 s. ISBN 80-200-1051-3.

JEŘÁBEK, M.: Spolupráce mezi podniky severozápadních Čech a jihozápadního Saska. 1.vyd., Univerzita J. E. Purkyně, Ústí nad Labem, 2006, 163 s. ISBN 80-7044-820-2.

ZICH F. (ed.): Přeshraniční vlivy v českém pohraničí: Přeshraniční spolupráce v pohraniční jako evropeizace zdola? Univerzita J. E. Purkyně, Ústí nad Labem, 2007, 282 s. ISBN 978-80-7044-931-8.

 

Doporučená:

NOVOTNÝ, Lukáš. Bavorsko, Praha: Libri 2013, 176 s., ISBN: 978-80-7277-458-6.

NOVOTNÝ, Lukáš-ROSŮLEK, Přemysl-NEUSS, Beate-NIEDOBITEK, Matthias (edd.). Kooperations­beziehungen in der neuen Europäischen Union - unter besonderer Berücksichtigung des sächsisch-tschechischen Grenzraums. Chemnitzer Schriften zur europäischen und internationalen Politik . Band 3, Hamburg: Dr. Kovač 2012, 310 s., ISBN: 978-3-8300-6513-5.

NOVOTNÝ, Lukáš-HOUŽVIČKA, Václav (edd.). Otisky historie v regionálních identitách obyvatel pohraničí, Sebedefinice a vzájemné vnímání Čechů a Němců v přímém sousedství, Praha: Sociologický ústav AV ČR, v.v.i., 2007, 172 s., ISBN: 978-80-7330-109-5.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: PhDr. Petr Novák, Ph.D. (26.02.2015)

Požadavky na studenta:

Schopnost orientace v probírané látce, schopnost analýzy a interpretace dílčích jevů i obecnějších souvislostí a dlouhodobě charakteristických rysů dané tématiky ve sledovaných státech a regionech.

Angažovaná účast

Referát

Seminární práce - podle samostatného výběru tématu v rozsahu cca 10-12 stran. Vybrané téma musí být nahlášeno a schváleno přednášejícím.

Sylabus
Poslední úprava: PhDr. Petr Novák, Ph.D. (26.02.2015)

1. Základní pojmy: obsahové a územní vymezení. Vznik národních států, pojem hranice a pohraničí (příhraničí), hraniční efekt, dosah, projevy, změna funkce. Vymezení příhraničního území na různých řádovostních úrovních. 2. Geografický a politický potenciál a regionální rozvoj pohraničí. Geografická poloha, endogenní potenciál, vnitrozemí vs. pohraničí / centrum vs. periférie, objektivní a subjektivní podmínky. 3. Postavení pohraničí v integračních procesech. Pojem integrace, identita vs. integrace, "uzavřenost" hranic, "železná opona", místa setkávání, švy evropského územního rozvoje 4. Regionální/strukturální politika Evropské unie. Etapy vývoje, fondy, programy, iniciativy, cíle, regionalismus, regionální politika sousedních států. Evropská charta prostorového plánování, Koncept prostorového uspořádání Evropy / EUREK aj. 5. Přeshraniční spolupráce jako součást regionálního rozvoje. Transformace, globalizace, integrace, fáze přeshraniční spolupráce regionálního rozvoje 6. Evropský (EU) pohled. Hraniční / přeshraniční regiony EU jako mosty k sousedům, vize ?Evropy bez hranic?, vnitřní a vnější hranice, Madridská rámcová konvence / Charta hraničních a přeshraničních regionů. 7. Středoevropský pohled (spolupráce se sousedními státy). Přeshraniční spolupráce Česka a sousedních (dříve kandidátských, nyní členských zemí EU), "velké prostory" přeshraniční spolupráce (např. CADSES) 8. Institucionalizace a legislativa přeshraniční spolupráce. Územní subjekty/struktury, Sdružení evropských příhraničních regionů (AEBR, AGEG), pojem Euregio, euroregion, územní orgány veřejné správy, obyvatelstvo, aktéři 9. Evropská unie, Česko a pohraničí. Phare CBC, Interreg, přeshraniční koncepce a strategie, investiční projekty, Společný fond malých projektů, people-to-people 10. Územní diferenciace a regionální/strukturální politika v Česku. Územní diferenciace v Česku, vnitrozemí a pohraničí, jádro a periférie. Situační analýza českého pohraničí prostřednictvím tzv. tvrdých dat. 11. České pohraničí a přeshraniční spolupráce. Typologie, Strategie regionálního rozvoje, instituce, euroregiony, prioritní oblasti. 12. Pohraničí jako předmět empirických výzkumů. Empirická šetření, relevantní tuzemské a zahraniční projekty geografického, ekonomického, politologického, sociologického apod. zaměření 13. Praktické aktivity s českými a zahraničními statistickými zdroji a kartografickými díly. Prostorová identifikace, územní jednotky, srovnatelnost časová, věcná, územní, zdroje dat, charakter ukazatelů, výběrové šetření.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK