PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2010/2011
   Přihlásit přes CAS
Informační a komunikační prostor EU - JJM109
Anglický název: Information and Communication Sphere of EU
Zajišťuje: Katedra mediálních studií (23-KMS)
Fakulta: Fakulta sociálních věd
Platnost: od 2007 do 2010
Semestr: letní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:1/1, Z [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: PhDr. Dr. Jaroslav Šonka
Vyučující: PhDr. Dr. Jaroslav Šonka
Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace -
Poslední úprava: KOCOURKOVA (13.02.2010)
Cílem výuky je osvětlit na jedné straně faktory vlivu evropské integrace na působení médií a na straně druhé posílit schopnost studentů - a tedy budoucích spolupracovníků různých médiíí - orientovat se v problematice Evropské unie nejen jako recipienti pravidel, nýbrž také jako zprostředkovatelé relevantních vědomostí pro konzumenty médíí.




Cíl předmětu
Poslední úprava: BLAHOVA (24.04.2008)

Vytvořit základnu reflexe pravidel a zvyků kontinentu z perspektivy kodifikovaných záležitostí i z perspektivy kulturně-historické.

Literatura
Poslední úprava: KOCOURKOVA (13.02.2010)

Literatura bude kvůli velkému objemu probírána průběžně během výuky jako nabídka vhodnoho výběru s ohledem na bod 7. K dispozici je souvislý text přednášejícího s patřičnými odkazy.

Metody výuky
Poslední úprava: BLAHOVA (24.04.2008)

K předneseným tématům přednášející umožňuje diskusi, uvádí doporučenou literaturu odbornou, ale i beletrii jako masovější produkt s větší veřejnou reflexí a analyzuje se zúčastněnými historické i současné události v kontextu, jakož i jejich důsledky pro kulturní, novinářskou, legislativní i občanskou debatu.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: KOCOURKOVA (13.02.2010)

Esej na dané téma - dohoda podle individuálních předpokladů.

Sylabus
Poslední úprava: KOCOURKOVA (13.02.2010)

Historický vývoj kontinentu za posledních 250 let probíhal několika fázemi všeobecného vnímání kontinentu jako takového. Tyto fáze souvisejí s vývojem komunikace. Svou roli sehrál vyvíjející se technologický a politický rámec mediální scény. Ovšem komunikace není omezena jen na tyto oblasti. O vojenské hrozby, přes diplomacii, uplatňování lidskoprávních aspektů, literaturu, až k integračnímu procesu Evropské unie v poslední době, probíhají komunikační procesy z velké části přes hranice států a podmiňují tak víceúrovňové propojení evropských států a jejich skupin. Komunikační prostor Evropa se již dlouho řídí společnými pravidly (Rada Evropy) a vykazuje rysy společné identity, která ovšem neomezuje identity dílčí.

Jednotlivé kapitoly:

1) Přehled vývoje EU se zvláštním zřetelem vůči tématickým oblastem práva na informaci, lidských práv, hospodářské soutěže, občanské reflexe a legitimovanosti struktur.

2) Aktuální situace okolo Evropské ústavní smlouvy a její ratifikace. Co je to smlouva, co ústava, jak působí diplomacie a zahraniční politika, jaké problémy řeší různé mezinárodní organizace?

3) Zprostředkování "evropských" kompetencí občanů jako součást profesionality novináře. Kolik pravidel v ČR vychází ze společné evropské základny? Jak zamezit zastírání kompetencí a zodpovědnosti?

4) Světový a evropský obsah politických pojmů: Překladatelnost (např. "pravice" a "levice") a srozumitelnost na úrovni novinářského autorství a na úrovni konzumenta médií mezi anglosaskými, germánskými, románskými a slovanskými jazyky.

5) Možnosti komunikace s evropskými partnery.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK