PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2011/2012
   Přihlásit přes CAS
Úvod do sociologie - JJB302
Anglický název: Introduction to Sociology
Zajišťuje: Katedra mediálních studií (23-KMS)
Fakulta: Fakulta sociálních věd
Platnost: od 2011 do 2011
Semestr: zimní
E-Kredity: 9
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: neomezen / neurčen (110)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: PhDr. Jana Duffková, CSc.
Vyučující: PhDr. Jana Duffková, CSc.
Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace -
Poslední úprava: PhDr. Petr Bednařík, Ph.D. (05.02.2018)
PŘEDMĚT NEBUDE V AKAD. ROCE 2017/2018 VYUČOVÁN. STUDENTI, KTEŘÍ PŘEDMÉT DOSUD NEABSOLVOVALI, TAK SI JAKO ZÁMĚNNOST ZAPÍŠÍ V LETNÍM SEMESTRU PŘEDMÉT JJB603 ÚVOD DO STUDIA MÉDIÍ II.


Kurz Úvod do sociologie poskytuje posluchačům jednak základní orientaci v sociologii jako vědě, jednak seznámení se základními problémy souvisejícími se sociologickým pojetím současné kultury a informací ve společnosti (coby problémy úzce souvisejícími s tématikou mediálních studií).
Cíl předmětu
Poslední úprava: Martin Štěpán (02.10.2009)
  • pomoci studentům orientovat se v sociologii jako vědě i v široké problematice sociologie
  • poskytnout studentům přehled o základní literatuře o sociologii (k dalšímu, podrobnějšímu studiu)
  • seznámit studenty především s těmi vybranými sociologickými problémy, které souvisí s předmětem jejich oborového studia a mohou jim tedy pomoci při řešení problémů z oblasti mediálních studií

Literatura
Poslední úprava: Martin Štěpán (02.10.2009)

Základní literatura ke zkoušce povinná:

Petrusek, M.: Základy sociologie. Praha, Akademie veřejné správy 2009

Baumann, Z.: Myslet sociologicky, Praha 1996

Giddens, A.: Sociologie, Praha 1999 (přinejmenším kapitoly 1, 2, 3, 4, 10, 11, 14, 21 a

oba glosáře)

Keller, J.: Úvod do sociologie, Praha 2006 (přinejmenším kapitoly 1. a 6.)

Studijní materiály k jednotlivým tématům:

1. téma: Sociologie jako věda

  • pracovní materiály pro studenty: Úvod do sociologie ? listy pro studenty (dostupné na http://jana-duffkova.rubicus.com/listy-pro-studenty4/)
  • doplňkový text na www: J.Duffková: Sociolog jako hrdina (dostupné na http:// jana-duffkova.rubicus.com/state-a-jine-texty/)

2. téma: Masová/populární kultura

  • pracovní materiály pro studenty: Kultura a populární kultura ? listy pro studenty (dostupné na http://jana-duffkova.rubicus.com/listy-pro-studenty4/)
  • doplňkový text na www: U.Eco ? Masová kultura (text k samostudiu)(konspekt) (dostupné na http://jana-duffkova.rubicus.com/listy-pro-studenty4/

3. téma: Informace a společnost

  • pracovní materiály pro studenty: Informace a společnost ? listy pro studenty (dostupné na http://jana-duffkova.rubicus.com/listy-pro-studenty4/)
  • doplňkový text na www: J.Duffková: Mnohovýznamovost ne/gramotných (Svět plný negramotných) (dostupné na http://jana-duffkova.rubicus.com/sociologie-kultury/state/)

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Martin Štěpán (02.10.2009)
  • pravidelná účast na přednáškách
  • plnění úkolů zadávaných v rámci samostatné práce (ke každému tématu jednak samostudium z literatury, jednak písemná práce ? konkrétně VIZ Sylabus kurzu)
  • složení závěrečné zkoušky (klasifikace bude vycházet z hodnocení zpracovaných a odevzdaných průběžných úkolů a vyhodnocení testu - otázky týkající se základních sociologických pojmů a ?klasiků? sociologie i problémů probíraných na přednáškách)

Sylabus
Poslední úprava: Martin Štěpán (02.10.2009)

1. téma-přednáška: Sociologie jako věda

(předmět sociologie; specifika sociologického přístupu; sociologie versus zdravý rozum, laická sociologie versus sociologie jako věda; sociologická imaginace; rámcová struktura sociologie; základní funkce sociologie)

  • samostudium: vybrat a přečíst kapitolu/y na téma sociologie jako věda, její základní charakteristika a metodologie z jakékoli učebnice sociologie či úvodu do sociologie
  • pomůckou při vybírání literatury o sociologii může být podrobně anotovaný seznam

základní sociologické literatury v češtině

(VIZ http://jana-duffkova.rubicus.com/zakladni-literatura-k-sociologii/)

  • úkol při samostudiu: zpracovat na cca 2 stránky ?esej? o rozdílech vlastní původní představy o sociologii a své (změněné, obohacené) představy o sociologii po vyslechnutí přednášky a po prostudovaní zvoleného textu; vítaný bude i vlastní komentář studenta k přečtenému (obtížný text, nesouhlas s některými tezemi, apod.)

2. téma-přednáška: Vybrané sociologické problémy I. ? masová/populární kultura

(pojetí kultury; kultura, subkultura a kontrakultura; znaky masové/populární kultury; obhajoba a kritika masové/populární kultury)

  • samostudium: nastudovat tématiku společnost a kultura (případně přímo masovou kulturu) v jakékoli učebnici sociologie či úvodu do sociologie, event. textu k sociologii kultury
  • úkol při samostudiu: zvolit si v rámci masové/populární kultury jakýkoli žánr či ?formát? a napsat úvahu na téma jeho přepokládaného publika, pozitivních a negativních možností vlivu na společnost i jednotlivce, přednosti a rizika žánru či ?formátu? (rozsah cca 2 stránky - důležité je, aby v textu bylo obsaženo vše podstatné)

3. téma-přednáška: Vybrané sociologické problémy II. ? informace a společnost

(informace a informační společnost; funkční (ne)gramotnost v současné společnosti; vliv nových informačních a komunikačních technologií na společnost, skupiny, jednotlivce)

  • ?domácí úkol?: napsat esej na téma vztahu některé (jedné) věkové skupiny k některému (jednomu) konkrétnímu typu médií a nových informačních a komunikačních technologií - od dopisu a rozhlasu přes televizi a telefon až k mobilu a chatování atd.atd. (rozsah cca 2 stránky ? důležité je, aby v textu bylo obsaženo vše podstatné)

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK