PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Základy filozofie a vzdělanosti - JJB010
Anglický název: Introduction to philosophy and the roots of Western knowledge
Zajišťuje: Katedra žurnalistiky (23-KZ)
Fakulta: Fakulta sociálních věd
Platnost: od 2020
Semestr: zimní
E-Kredity: 5
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (72)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Poznámka: povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: doc. PhDr. Jan Halada, CSc.
Neslučitelnost : JKB101
Záměnnost : JKB101
Je neslučitelnost pro: JKB148, JKB101
Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: HALADA (11.09.2018)
Přednáška je určena studentům prvního ročníku bakalářského studia jako komparativní úvod v kontextu základů humanitních věd, které v teorii a praxi reflektují mediální problematiku. Přehled a analýza filozofie a kulturně historických celků v jejich působení na člověka a společnost a ovlivnění způsobu myšlení, chování a jednání, s akcentem na analýzu aktuálně zpracovávaných problémů jejich mediálními nositeli a šiřiteli. Přednáška je primárně zaměřena na posluchače bakalářského studia žurnalistiky, ale je rovněž přístupná, podle možností, studentům jiných oborů na FSV.
Literatura
Poslední úprava: HALADA (11.09.2018)

Prameny a literatura budou zadávány vždy v konkrétní návaznosti na stávající přednášku, k probíranému tématu, a to jak z oblasti základních materiálů, tj. například univerzální encyklopedie a slovníky nejnovějšího vydání, domácí i zahraniční provenience /například Universum, všeobecná encyklopedie, deset dílů, Praha 2000-01/, tak oborové a speciální /například Oxfordský slovník světové politiky, Praha 2000, Velký sociologický slovník, Praha 1998, Filosofický slovník, Praha 2000 a všechna další vydání/, ale i jakožto jednotlivá teoretická díla k tématům či případně i k diskusím. Aktuálně jsou potom i doporučována a průběžně inovována jak stávající a nově se objevující literatura na všech nosičích, tak i excerpce z ostatních médií, zejména tisku. Podrobný seznam literatury bude všem rozdán na první přednášce.
.

Sylabus
Poslední úprava: HALADA (10.09.2019)


1/ Úvod do problematiky ? filozofie a vzdělanost. Postavení a role žurnalisty jako mediální osobnosti v dnešním světě a jeho profesionální odpovědnost při zprostředkování základů vzdělanosti, zadání seminární práce a ? esejů

2/ Role mýtu, náboženství a filozofie v dějinách lidského myšlení: mýtus jako archetyp (Gilgameš, antické a jiné báje), svět náboženství včera a dnes
Literatura: Vaněk, J.: Filosofie a kultura v evropských dějinách, kapitola 1-4, Praha 2007, Gaarder, J.: Sofiin svět. Román o dějinách filosofie, Praha 2006, Halada, J.: Průvodce evropským myšlením, Praha 1996 (nebo jako Osudy moudrých, Praha 2018), kapitola Tajemství počátku, Zamarovský, V.: Bohové a hrdinové antických bájí (kterékoliv vydání)

3/ Vznik, základy a vývoj starověké filozofie: řecký zázrak, objevení člověka, vím, že nic nevím, počátky a rozvoj antické filozofie, zadání dílčího eseje
Literatura: Vaněk, J.: Filosofie a kultura v evropských dějinách, kapitola 1-4, Praha 2007, Gaarder, J.: Sofiin svět. Román o dějinách filosofie, Praha 2006, Halada, J.: Průvodce evropským myšlením, Praha 1996 (nebo jako Osudy moudrých, Praha 2018), kapitola Objevení člověka, dále z díla Platónova např. Faidros, Symposion, Ústava či jiné dialogy, z díla Aristotelova např. Etika Níkomachova, Poetika, Politika či jiná díla podle výběru, totéž z díla Senecova či Marca Aurelia

4/ Antika a křesťanství jako základ naší vzdělanosti. Řecký a římský svět, helénismus a nástup křesťanství. Civilizační okruh mimoevropských společností.
Literatura: Vaněk, J.: Filosofie a kultura v evropských dějinách, kapitola 5-6, Praha 2007, Gaarder, J.: Sofiin svět. Román o dějinách filosofie, Praha 2006, Halada, J.: Průvodce evropským myšlením, Praha 1996 (nebo jako Osudy moudrých, Praha 2018), kapitola Směrem k novým světům, Le Goff, J.: Kultura středověké Evropy, Praha 1991, dále z díla Senecova či Marca Aurelia, Augustinova či např. z díla Lao-c´ apod.

5/ Člověk může všechno? Humanismus a renesance.
Literatura: Vaněk, J.: Filosofie a kultura v evropských dějinách, kapitola 7, Praha 2007, Gaarder, J.: Sofiin svět. Román o dějinách filosofie, Praha 2006, Halada, J.: Průvodce evropským myšlením, Praha 1996 (nebo jako Osudy moudrých, Praha 2018), kapitola Směrem k novým světům, Le Goff, J.: Kultura středověké Evropy, Praha 1991, dále z díla T. More, Erasma Rotterdamského, N. Machiavelliho, M. Montaigne apod.

6/ Velké obnovení věd. Racionalismus a empirismus.
Literatura: Vaněk, J.: Filosofie a kultura v evropských dějinách, kapitola 8-9, Praha 2007, Gaarder, J.: Sofiin svět. Román o dějinách filosofie, Praha 2006, Halada, J.: Průvodce evropským myšlením, Praha 1996 (nebo jako Osudy moudrých, Praha 2018), kapitola Velké obnovení věd, dále z díla R. Descarta, F. Bacona, B. Spinozy, J. Locka, B. Pascala apod.

7/ Spor rozumu a citu.
Literatura: Vaněk, J.: Filosofie a kultura v evropských dějinách, kapitola 10-11, Praha 2007, Gaarder, J.: Sofiin svět. Román o dějinách filosofie, Praha 2006, Halada, J.: Průvodce evropským myšlením, Praha 1996 (nebo jako Osudy moudrých, Praha 2018), kapitola Vláda rozumu, dále z díla Voltairova, J. J. Rousseaua, D. Diderota, I. Kanta apod.

8/ Všechno rozumné je skutečné
Literatura: Vaněk, J.: Filosofie a kultura v evropských dějinách, kapitola 11-12, Praha 2007, Gaarder, J.: Sofiin svět. Román o dějinách filosofie, Praha 2006, Halada, J.: Průvodce evropským myšlením, Praha 1996 (nebo jako Osudy moudrých, Praha 2018), kapitola Filozofie na rozcestí, dále z díla G. W. F. Hegela, J. G. Fichta, L. Feuerbacha, J. G. Herdera apod.

9/ Mají dějiny smysl?
Literatura: Gaarder, J.: Sofiin svět. Román o dějinách filosofie, Praha 2006, Halada, J.: Průvodce evropským myšlením, Praha 1996 (nebo jako Osudy moudrých, Praha 2002), kapitola Filozofie na rozcestí, dále z díla J. Burckhardta, H. Tainea, A. Tocquevillea apod.

10/ Svět jako vůle a představa
Literatura: Vaněk, J.: Filosofie a kultura v evropských dějinách, kapitola 12-14, Praha 2007, Gaarder, J.: Sofiin svět. Román o dějinách filosofie, Praha 2006, Halada, J.: Průvodce evropským myšlením, Praha 1996 (nebo jako Osudy moudrých, Praha 2018), kapitola Filozofie na rozcestí, dále z díla A. Schopenhauera, F. Nietzscheho, K. Marxe, J. Ortegy y Gasseta, S. Freuda, J. P. Sartra, A. Camuse apod.

11/ Střet civilizací?
Literatura: Z díla J. Huizingy, S. Huntingtona, F. Fukuyamy, F. Zakaria apod.

12/ Co je člověk?
Literatura: Vaněk, J.: Filosofie a kultura v evropských dějinách, kapitola 15-16, Praha 2007, Bělohradský, V.: Společnost nevolnosti. Eseje z pozdější doby, Praha 2007, kapitola Místo úvodu, str. 9-16, Filosofovat ve věku vlastních světů, s. 17-25, Soumrak multikulturalismu, str. 203-211, Tyranie hodnot, str. 213-222, Gaarder, J.: Sofiin svět. Román o dějinách filosofie, Praha 2006, Halada, J.: Průvodce evropským myšlením, Praha 1996 (nebo jako Osudy moudrých, Praha 2018), kapitola Co je člověk?, dále z díla B. Bolzana, T. G. Masaryka, J. Patočky, U. Eca, H. Arendtové, D. Riesmana apod.

13/ Shrnutí a stanovení zásad pro mediální interpretaci problémů, závěrečný test

Cíl předmětu
Osvojení znalostí přednášené problematiky, základní orientace ve společenskovědních disciplínách ve smyslu žurnalistické prezentace a uplatnění ve všech oblastí médií

Požadavky ke kontrole studia
Průběžné testy, eseje, seminární práce

Metody výuky
Přednáška

Vstupní požadavky
Přijetí do bakalářského studia

Literatura
Viz výše

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK