PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Domácí násilí - HP1441
Anglický název: Domestic Violence
Zajišťuje: Katedra trestního práva (22-KTP)
Fakulta: Právnická fakulta
Platnost: od 2021
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:písemná
Rozsah, examinace: zimní s.:0/2, Zk [HT]
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Je zajišťováno předmětem: HOPV0107
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: doc. JUDr. Bc. Vladimír Pelc, Ph.D.
Třída: občanské právo
trestní právo
Kategorizace předmětu: Právo > Občanské pravo, Trestní právo
Neslučitelnost : HPOP0000
Ve slož. prerekvizitě: HM1501
Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (15.09.2022)
Předmět se věnuje současnému negativnímu fenoménu domácího násilí, který se stále častěji vyskytuje v rodině a domácnosti a kterým je stále více nucena zaobírat se právní praxe.

Fenoménem domácího násilí a možnostmi jeho řešení se tento předmět zabývá v širších souvislostech několika vědních oborů. Při zkoumání tohoto společensky nežádoucího jevu se orientuje především na stránku trestněprávní, trestněprocesní a kriminalistickou. Právní aspekty tohoto odvětví však nelze redukovat pouze na problematiku trestněprávní a trestněprocesní, ale za neméně významná pro posuzování protiprávního jednání, vůči ženám a dětem, považuje hledisko občanskoprávní, zejména z pohledu práva rodinného. Domácí násilí má však i svoje aspekty kriminologické (především viktimologické) a sociální. Předmět se zaměřuje nejen na zvládnutí teoretických otázek, ale na příkladech z praxe kriticky poukazuje na limity současné právní úpravy. Předmět má povahu interdisciplinární.

Předmět studenty seznamuje s problémem pojmového vymezení domácího násilí, vysvětluje teoretické pozadí domácího násilí a přibližuje studentům teorie příčin tohoto společensky nežádoucího jevu. Z kriminologického pohledu zkoumá zvláštnosti domácího násilí jako součásti násilné kriminality, osobnost pachatele a profil oběti domácího násilí, přičemž zvláštní pozornost věnuje dětem v situaci domácího násilí. Uvedenou problematiku objasňuje též na kazuistikách rodin postižených domácím násilím. Podstatnou část obsahu předmětu tvoří výklad otázek práva trestního, občanského a rodinného spjatých s problematikou domácího násilí. Probírány jsou jednotlivé právní instituty, do nichž se domácí násilí promítá, a preventivní a sankční opatření, jejichž použití platný právní řád umožňuje. Studentům je též poskytnut přehled o příslušných mezinárodních dokumentech a zahraničních právních úpravách, v nichž se projevují snahy o komplexní legislativní řešení problému domácího násilí. Stranou pozornosti nezůstává ani sociálně právní rozměr a otázky prevence domácího násilí. Součástí výkladu jsou úvahy a návrhy de lege ferenda.

Předmět umožňuje pochopení problému domácího násilí v širších souvislostech a vede studenty ke kritickému pohledu na platnou právní úpravu.

Absolventi tohoto předmětu budou vybaveni základními poznatky pro hlubší teoretické bádání v problematice domácího násilí a zároveň získají praktické právní dovednosti, uplatnitelné při práci soudce, státního zástupce a obhájce v trestním řízení. Budou schopni právně kvalifikovat rozličné projevy domácího násilí, odhalit jejich pravděpodobné příčiny a seznámí se se vzorovými procesními postupy v těchto věcech. Výuka předmětu se kromě právních aspektů věnuje i problematice dokazování domácího násilí v praxi. Studenti si rovněž osvojí, jakou míru empatie budou muset projevit k dosažení spravedlivého výsledku trestního řízení, jímž je objasnění činu a zjištění pachatele při respektování osoby oběti, které by neměla být ze strany orgánů činných v trestním řízení způsobována druhotná újma (sekundární viktimizace).

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (15.09.2022)

1.      Řádné studium předmětu vyžaduje průběžnou přípravu a aktivní účast na výuce.

2.      V rámci písemné zkoušky jsou testovány poznatky z výuky a ze studia předepsané literatury.

3.      Písemná zkouška se koná vždy ve zkouškovém období, v němž jsou vypsány tři termíny a má podobu písemného testu.

4.      Časový limit pro vypracování písemného testu je 60 minut.

5.      Test se skládá ze čtyř (4) otevřených otázek. Každá otázka je hodnocena klasifikací výborně, velmi dobře, dobře nebo neprospěl/a, celková klasifikace zkoušky je pak výsledkem průměru hodnocení odpovědí na jednotlivé otázky.

6.      Seznam zkušebních otázek:

1.      Pojmové vymezení domácího násilí (dále jen "DN") a jeho charakteristické znaky.

2.      Druhy a formy DN, mýty o domácím násilí. Aktuální typologie DN.

3.      Domácí násilí z pohledu lidských práv, institucionální ochrana před DN v zahraničí.

4.      Teorie příčin násilné kriminality, domácí násilí z pohledu kriminologie, teorie příčin DN.

5.      Profil pachatelů DN, genderové zastoupení násilných osob, limity terapie pachatelů DN.

6.      Viktimologie obecně, předmět viktimologie, profily obětí DN, oběti DN z pohledu genderového, věková specifika.

7.      Děti žijící v rodinách poznamenaných DN, problematika obětí DN mezi seniory, oběti mezigeneračního DN. Primární a sekundární viktimizace. Kategorie zvlášť zranitelných obětí.

8.      Ochrana před domácím násilím cestou práva. Zákon č.  135/2006 Sb., kterým se mění některé zákony v oblasti ochrany před domácím násilím (zákon o ochraně před DN), jeho význam a legislativní změny v dotčených zákonech.

9.      Interdisciplinární spolupráce při ochraně před DN – Policie ČR, intervenční centra, justice, orgány sociálně-právní ochrany dětí, jejich povinnosti a oprávnění.

10.   Zákon č.45/2013 Sb., o obětech trestných činů a o změně některých zákonů (zákon o obětech trestných činů), základní principy zákona, novelizace navazujících zákonů.

11.   V čem se liší pojem oběti trestného činu a pojem poškozeného v trestním řízení?

12.   Co je obsahem prohlášení oběti trestného činu, učiněného v rámci trestního řízení?

13.   Podmínky peněžité pomoci státu obětem trestných činů.

14.   Zásady kodifikace soukromého práva, ochrana osobnosti člověka, důvody nutné k prolomení soukromí. Náhrada škody, důvody k náhradě nemajetkové újmy.

15.   Svéprávnost a zletilost, postupná věková emancipace nezletilého právně jednat. Význam pro ochranu práv nezletilého, zejména v právu rodinném.

16.   Co je nového v rodinném právu – za jakých okolností vstupuje právo do privátní sféry rodiny? Jak reaguje NOZ na domácí násilí? Za trvání manželství, po rozvodu manželství, v případě dědictví.

17.   Předběžná opatření ve věci ochrany před DN podle zák. č. 293/2013 Sb., o zvláštních řízeních soudních, podmínky, obsah a výkon.

18.   Vzájemná vyživovací povinnost mezi manžely, informovanost o příjmech manžela, jak je to s dluhy, které vzniknou jen jednomu z manželů, oprávnění manžela, který není dlužníkem.

19.   Rodičovská odpovědnost, vzájemná práva a povinnosti mezi rodiči a dětmi. Výkon rodičovské odpovědnosti po rozvodu manželství. Neshody mezi rodiči. Ingerence orgánů státu, OSPOD.

20.   Zvláštní ustanovení o předběžné úpravě poměrů dítěte. Úkoly soudu při péči o nezletilé dítě (výzva ke splnění povinnosti při maření dohody/ rozhodnutí soudu při péči o nezletilé dítě, kontaktu s ním, navrácení dítěte). Co je to rodinná mediace a "plán navykacího režimu". Dopady neplnění rozhodnutí soudu nebo OSPOD.

21.   Trestný čin týrání osoby žijící ve společném obydlí (charakteristika znaků jeho skutkové podstaty). Další trestné činy nejčastěji páchané v rámci DN.

22.   Trestný čin nebezpečného pronásledování, jeho formy a souvislost s DN.

23.   Vykázání, jeho právní povaha, podmínky pro jeho provedení. Trestněprávní důsledky maření vykázání.

24.   Právní ochrana před DN v zahraničí. Doporučující příručka pro legislativce vydaná OSN v roce 2010.

25.   Trestní stíhání se souhlasem poškozeného podle § 163 a 163a TŘ, problémy u trestných činů spočívajících v DN.

26.   Předběžná opatření v trestním řízení (jejich účel, podmínky pro uložení, obsah, trvání, důsledky neplnění).

27.   Právo oběti na poskytnutí odborné pomoci (druhy pomoci, subjekty poskytující pomoc, podmínky pro poskytnutí odborné pomoci). Podmínky pro poskytování bezplatné právní pomoci zmocněncem poškozeného v trestním řízení.

28.   Právo oběti na informace (rozsah informací podle subjektu, který je poskytuje, forma a způsob poskytování informací). Katalog práv oběti na ochranu před hrozícím nebezpečím.

29.   Právo oběti na ochranu před druhotnou újmou (vymezení pojmu druhotná újma v zákoně o obětech trestných činů, způsoby ochrany oběti).

30.   Zvlášť zranitelná oběť a zvláštní úprava jejích práv v zákoně o obětech trestných činů a v trestním řádu.

7.      U zkoušky není možné používat právní předpisy ani jiné materiály.

Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (15.09.2022)

Předmět zahrnuje tato témata:

-        Úvod do studia fenoménu domácího násilí

-        Mezinárodní kontext ochrany před domácím násilím

-        Ochrana před domácím násilím v českém právu

-        Zákon o obětech trestných činů a změna paradigmatu

-        Ochrana před domácím násilím prostředky trestního práva, vybrané trestné činy

-        Viktimologické aspekty domácího násilí

-        Sociální aspekty pomoci obětem domácího násilí

-        Trestněprocesní souvislosti ochrany obětí domácího násilí

-        Kriminalistické postupy při dokazování domácího násilí

-        Limity soukromého práva při řešení následků domácího násilí

Studijní opory
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (15.09.2022)

Základní literatura:

1.      Voňková, J., Spoustová, I. Domácí násilí z pohledu žen a dětí. Praha: proFem, o.p.s. 2016. 

2.      Jelínek, J. a kol. Zákon o obětech trestných činů. Komentář s judikaturou. 2. doplněné a rozšířené vydání. Praha: Leges, 2014. 

3.      Jelínek, J., Pelc, V., Heranová, S., Galovcová, I. Current Issues Related to the Injured Party and Decisions on Damages in the Czech R. and Slovak R. Passau-Berlin-Prague: rw&w, 2017. 978-3-946915-16-4. 

Ostatní literatura:

1.      Čírtková, L. Moderní psychologie pro právníky. Domácí násilí, stalking, predikce násilí. 1.. Praha. 2008. 

2.      Králíčková a kol. Právo proti domácímu násilí. Praha: C.H.Beck, 2011. 

3.      Voňková, J., Oplatek, D. Vraždy v kontextu domácího násilí. Praha: proFem, o.p.s. 2015.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK