Předmět je koncipován jako teoreticko - praktický blok seminářů. Zahrnuje problematiku organizace poskytování neodkladné zdravotnické a ošetřovatelské péče v krizových situacích a oblast ochrany obyvatelstva při použití zbraní hromadného ničení. Seznamuje posluchače s problematikou managementu hromadných neštěstí a katastrof, s národním legislativním rámcem a s mezinárodním humanitárním právem.
Poslední úprava: Klausová Alena, Bc. (12.01.2023)
Cíl předmětu
Výstupy:
Student/ka získá dovednosti týkající se organizace poskytování neodkladné zdravotnické a ošetřovatelské péče v krizových situacích a při použití zbraní hromadného ničení.
Student/ka se seznámí s problematikou managementu hromadných neštěstí a katastrof, s národním legislativním rámcem a s mezinárodním humanitárním právem.
Poslední úprava: Klausová Alena, Bc. (13.01.2023)
Literatura
Doporučená literatura
Homola A., Matoušek R. Neodkladná péče v poli. Příručka pro kurz BATLS. Učební texty VLA JEP Hradec Králové. Red. Sv. 331. Hradec Králové, VLA JEP 2001, 162 s.
Humlíček a kol.: Vybrané kapitoly z medicíny katastrof. Speciální část, uč. texty VLA JEP, 1999, 102 s.
Kvapil a kol.: Vybrané kapitoly z medicíny katastrof. Obecná část, uč. texty VLA JEP, 1995, 90 s.
Počta, J. a kol. Kompendium neodkladné péče, Grada Publishing 1996, 272 s.
Pokorný, J. a kol. Lékařská první pomoc, Galén, Praha, 2003, první vydání, 351 s.
Štětina, J. a kol. Medicína katastrof a hromadných neštěstí. GRADA Publishing 2000, 436 s.
http://www.unob.cz/fvz/npp/Stranky/Knihovna.aspx
Poslední úprava: Klausová Alena, Bc. (12.01.2023)
Požadavky ke zkoušce
Zápočet:
75 % účast na seminářích.
Poslední úprava: Klausová Alena, Bc. (12.01.2023)
Sylabus
Praktická cvičení a semináře
Vyučující
pplk. doc. MUDr. Jaroslav Pejchal, Ph.D.
npor. RNDr. Klára Kubelková, Ph.D.
Semináře
Jaderné nehody, teroristické zneužití radioaktivních látek, záření, zdroje, způsoby ozáření, deterministické a stochastické účinky (vztah k dávce záření), principy radiační ochrany, základní limity, lokální radiační nehody a havárie, havárie jaderného reaktoru, možnosti a postupy léčby deterministických radiačních poškození akutní povahy.
Postupy povrchové dekontaminace a urychlování eliminace radionuklidů, radiační prognóza na základě dozimetrických údajů, anamnézy, projevů prodromální reakce a dalších ukazatelů, možnosti a postupy léčby deterministických radiačních poškození, postupy při kombinovaných zasaženích, zkušenosti s postupy dekontaminace a léčby z nejvýznamnějších radiačních nehod.
Epidemiologická surveillance, novodobé pandemie. Teroristické zneužití biologických látek, biologická zbraň a biologická válka, příklady zneužití biologických látek v minulosti, biologické výzkumné programy, bioterorismus, zneužitelná biologická agens a mechanismy jejich šíření v populaci, základní klinické projevy.
Protiepidemická opatření při biologické katastrofě, detekce a identifikace biologických agens, preexpoziční a postexpoziční opatření, vakcinace, chemoprofylaxe, režimová opatření (observace, izolace, karanténa), opatření při importu vysoce nebezpečných nákaz, individuální a kolektivní ochrana, dekontaminace a dezinfekce při zneužití biologických látek.