Předmět ASZFS0058 Big Books (zakončený zápočtem) je kurz filosofie ve společném základu FF UK
Předmět AFSV00437 Big Books (zakončený zkouškou) je kurzem pro zahraniční studenty (Erasmus); kurzem AFSV00437 nelze plnit povinnosti společného základu.
Lidský úděl: utrpení, poznání, vykoupení
Velké knihy západní kulturní tradice ve filosofické interpretaci
Západní kulturní tradice, kterou rozumíme amalgám ideových vlivů řecko-římského a židovsko-křesťanského myšlení, vytvořila základní náboženské (monotheismus), intelektuální (filosofie), politické (demokracie), ekonomické (svobodný trh) a právní (individuální rovnost před zákonem) vzorce, které v průběhu dějin zásadním způsobem ovlivňovaly kolektivní a individuální existenci západního člověka. Neustálé napětí mezi nároky těchto ideálů a jejich praktickým uskutečňováním vedlo a vede k neustálým konfliktům jak na společenské rovině (války a revoluce), tak i na úrovni individuálního života (existenciální krize). Různé aspekty těchto situací už od nepaměti reflektují vědecká a umělecká díla, která je nejen hodnotí, ale navrhují i různá řešení a nabízejí výhledy budoucích možností. Pomineme-li velké projekty systematických řešení celospolečenského rozsahu, je tu řada textů, které reflektují individuální existenciální problematiku (samozřejmě vždy v nějakém sociálním kontextu) a jako takové dosáhly značného věhlasu, protože kladou zásadní otázky po smyslu lidského života a zároveň nabízejí určitá řešení. Cílem tohoto kursu je ukázat na významných literárních dílech základní rysy existenciálního tázání a hledání adekvátních odpovědí. Ukazuje se, že podstatným rysem těchto „velkých knih“ je otázka lidského utrpení, snaha nějak tomu porozumět a dosáhnout tak jistého osvobození a smíření. V zimním semestru tohoto akademického roku půjde o tato díla:
Platón, Ústava (Jakub Jirsa)
Dante Alighieri, Božská komedie (Anna Tropia)
Ludovico Ariosto, Zuřivý Roland (Daniele De Santis)
Mary Shelley, Frankenstein aneb novodobý Prométheus (James Hill)
Poslední úprava: Jirsa Jakub, doc., Ph.D. (24.09.2024)
Important Notice:
The course ASZFS0058 Big Books (ending with credit) is a philosophy course in the common core of the Faculty of Arts, Charles University.
AFSV00437 Big Books (ending with an exam) is a course version for foreign students (Erasmus); ASZFS0058 cannot be used to fulfill the requirements for Erasmus courses.
The Human Condition: Suffering, Knowledge, Redemption
Big/Great Books of the Western Cultural Tradition, Interpreted Philosophically
The western cultural tradition, by which we mean a blend of the intellectual influences of Graeco-Roman and Judaeo-Christian thought, has formed the basic religious (monotheism), intellectual (philosophy), political (democracy), economic (free market) and legal (equality of individuals before the law) models which in the course of history have deeply influenced the collective and individual existence of western man. The constant tension between the demands of these ideals and their practical realization has led to recurring conflicts both at the social level (wars and revolution) and at the level of individual life (existential crises). Various aspects of these situations have, from time immemorial, been reflected in theoretical and artistic works which not only evaluate the situations, but also put forward different solutions, and offer perspectives for possible ways forward. If we look beyond large-scale systematic works offering blueprints for the organization of society as a whole, we find a range of texts which reflect individual existential challenges (naturally in a social context) and which, as such, have commanded a wide reception by asking fundamental questions about the meaning of human life while, at the same time, pointing to certain positive solutions. The aim of this course is to use such key literary works to show the basic characteristics of existential inquiry and the search for its adequate treatment. The basic feature of these ‘big/great books’, it transpires, is the question of human suffering, with the attempt to understand this suffering and to reach a release from it with reconciliation to one’s fate. In the winter semester of the current academic year the following books will be our focus:
Platón, Ústava (Jakub Jirsa)
Dante Alighieri, Divine Comedy (Anna Tropia)
Ludovico Ariosto, Orlando Furioso (Daniele De Santis)
Mary Shelley, Frankenstein; or, the Modern Prometheus (James Hill)
Poslední úprava: Jirsa Jakub, doc., Ph.D. (24.09.2024)
Literatura -
Platón, Ústava:
Platón, Ústava v jakémkoli moderním překladu.
Annas, J. An Introduction To Plato's Republic. Clarendon Press, 1981.
Arruzza, C. A Wolf In The City: Tyranny And The Tyrant In Plato's Republic. Oxford University Press, 2019.
Blackburn, S. Platónova Ústava: Biografie. Beta, 2007. Blackburn, Simon. Plato’s Republic : A Biography. London: Atlantic, 2006.
Schofield, M. Plato: Political Philosophy. Oxford University Press, 2006.
Dante Alighieri, Božská komedie:
Dante, The Inferno, a verse translation by Robert Hollander and Jean Hollander, Anchor Books 2000.
Dante, Purgatorio, a verse translation by Robert Hollander and Jean Hollander, Anchor Books 2003
Dante, Paradiso,a verse translation by Robert Hollander and Jean Hollander, Anchor Books 2008
W. B. Stanford, The Ulysses Theme. A study in the adaptability of a traditional hero. Blackwell 1963
P. Boyde, Dante Philomythes and Philosopher. Man in the Cosmos, Cambridge University Press 1989
P. Boyde, Perception and Passion in Dante’s Comedy, Cambridge University Press
R. Imbach, Dante, la philosophie et les laics, Editions du Cerf 1996
Ludovico Ariosto, Zuřivý Roland:
L. Ariosto, Orlando Furioso. Eng. Translation by B. Reynolds. Penguin Classics 1975 (link to the online version of the Czech translation on Moodle)
N. Machiavelli, The Prince, Tr. by H. Mansfield, The University of Chicago Press 1998, Ch. XV, XVIII, XXV
E. Auerbach, Mimesis. The Representation of Reality in Western Literature, Princeton University Press 2003, Ch. 6
G. Ferroni, Machiavelli aneb o nejistotě, Př. M. Pokorný, Praha 2020
Mary Shelley, Frankenstein:
Hay, Daisy. The Making of Mary Shelley’s Frankenstein. Bodleian Library, Oxford University, 2019.
Holmes, Richard.The Age of Wonder: How the Romantic Generation Discovered the Beauty and Terror of Science. Harper Press, 2008
Kant, Immanuel. Observations on the Feeling of the Beautiful and Sublime (1764), trans. by John T. Goldthwait, University of California Press, 1960
Mellor, Anne Kostelanetz. Mary Shelley: Her Life, Her Fiction, Her Monsters. Routledge, 1988.
St Clair, William. The Godwins and the Shelleys: A Biography of a Family. 1991.
Wollstonecraft, Mary. A Vindication of the Rights of Women (1792). Janet Todd (ed.), OUP, 1993
Ziolkowski, Theodore. “Science, Frankenstein, and Myth”, Sewanee Review, 89: 1, 1981: pp. 34-56
Poslední úprava: Jirsa Jakub, doc., Ph.D. (24.09.2024)
Metody výuky -
Výuka bude probíhat formou výkladu a prezentací. Základní texty budou k dispozici v moodlu.
Poslední úprava: Jirsa Jakub, doc., Ph.D. (24.09.2024)
The course will take the form of interpretations and presentations. The basic texts will be available on Moodle.
Poslední úprava: Jirsa Jakub, doc., Ph.D. (24.09.2024)
Požadavky ke zkoušce -
Atest formou zápočtu získají studenti po odevzdání eseje, jehož téma si buď vyberou z předem připravené nabídky, nebo si je volí individuálně po konzultaci a schválení příslušným vyučujícím. Esej v rozsahu 4–6 normostran (7 200 až 10 800 znaků) v českém nebo anglickém jazyce je nutné odevzdat do 24.1.2025. V případě, že esej bude shledán nevyhovujícím, posuzovatel vyzve studenta, aby svou práci opravil, případně doplnil a novou verzi odeslal nejpozději do 7.2.2025. Tento opravný termín se týká výhradně těch, kdo první pokus uskutečnili v řádném termínu; první pokusy v opravném termínu nebudou přijaty.
Po obsahové stránce má být esej samostatným zamyšlením nad zvoleným tématem, nikoli středoškolským referátem o nějakém přečteném textu. Po formální stránce musí být esej zpracován pečlivě, bez zbytečných překlepů a chyb, rovněž by měl být zvládnut typograficky; je to jedna z písemných prací, které se po studentu během studia vyžadují a jež mají prověřit jeho formulační schopnosti a kvalitu písemného projevu. Esej musí mít titulní stránku, obsahující název práce, jméno autora, obor a ročník studia; předpokládá se, že text bude strukturovaný a bude se v něm používat jednotná citační norma, na konci práce musí být uveden seznam použité literatury. Bez těchto náležitostí nebude esej přijat k atestu. Do výše určeného data je třeba text odeslat na adresu příslušného vyučujícího (podle zvoleného tématu): jakub.jirsa@ff.cuni.cz; anna.tropia@ff.cuni.cz; daniele.desantis@ff.cuni.cz; james.hill@ff.cuni.cz.
Poslední úprava: Jirsa Jakub, doc., Ph.D. (24.09.2024)
Students will an exam in the form of a credit on submission of their essay, the theme of which is either chosen from a list of prepared questions or which has been developed with the consultation and approval of the relevant teacher. The essay is 4-6 standard pages in length, where a standard page = normostrana and the length is therefore between 7,200 and 10,800 characters including blank spaces. The essay is to be written in Czech or English and should be submitted by 24.1.2025. In cases where the essay is found to be insufficient, the student will be asked to revise or supplement the piece, and a new version should be resubmitted no later than 7.2.2025. This second deadline is applicable only to those who have already submitted by the first deadline; first submissions will not be accepted at the second deadline.
As far as the content goes, the essay should be an independent reflection of the chosen topic, not a mere summary or description of the text (in the style of a secondary school assignment). As far as the formal side of the essay is concerned, it should be carefully produced with minimal typos and linguistic errors; it should also be in order from the typographical point of view. The essay constitutes one of the written works that a student is required to produce in the course of their studies and it should demonstrate their ability to adequately articulate their views and present them in the form of accomplished written expression. The essay must have a title page, including the title of the work, the name of the author, the subject of specialisation and year of study. The text should be structured and a single citational convention should be in use throughout. At the end of the essay the secondary literature should be given. Where any of the various required features listed above is lacking the essay will not be accepted for the exam. The text should be sent, by the date above, to the e-mail address of the teacher in question (according to the chosen topic): jakub.jirsa@ff.cuni.cz; anna.tropia@ff.cuni.cz; daniele.desantis@ff.cuni.cz; james.hill@ff.cuni.cz
Poslední úprava: Jirsa Jakub, doc., Ph.D. (24.09.2024)