PředmětyPředměty(verze: 962)
Předmět, akademický rok 2024/2025
   Přihlásit přes CAS
Seminář k proměnám současné společnosti - ASGV50101
Anglický název: Seminar to Changes in Contemporary Society
Zajišťuje: Katedra sociologie (21-KSOC)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2024
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/2, Z [HT]
Počet míst: neurčen / 20 (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: PhDr. Mgr. Petr Lupač, Ph.D.
Vyučující: PhDr. Mgr. Petr Lupač, Ph.D.
Anotace
Předmět slouží jako specifický doplněk k přednášce Proměny současných společností, v němž si studenti prohlubují a rozšiřují znalosti, koncepty a perspektivy, s nimiž se seznámili v přednášce, a to především prostřednictvím aplikace probraných perspektiv na vlastní vybrané téma, kdy je jedna z realizovaných aplikací v průběhu semináře rozpracována do podoby závěrečné seminární práce.
Cílem semináře je umožnit studentům ve vazbě na vlastní téma diskutovat společenské, epistemologické a sociologické posuny, které problematizují koncepty a kategorie, vytvořené sebereflexí společností ve XX. století. Kurs tak má lépe připravit absolventy magisterského studia na hlubší heuristickou práci s aktuálními společenskými tématy. Smyslem semináře je dát studentům prostřednictvím strukturované diskuse příležitost vyhledávat k tématům další zdroje, přebírat odpovědnost za průběh semináře a iniciovat diskuse, ideálně založené na aktuálním výzkumu a vlastní odborné profilaci studenta.
V průběhu předmětu studenti s využitím studijní literatury zpracovávají teoretickou seminární práci, jejímž obsahem je konfrontace klasického uchopení jejich vybraného tématu s aktuálními posuny v realitě či reflexi posuzovaného tématu v kontextu vybrané optiky prodiskutované v průběhu semináře.
Po absolvování tohoto semináře budou studenti magisterského studia lépe připraveni na práci s novými společenskými posuny a jejich aktuální sociologickou reflexí, a to jak teoreticky, tak v praktickém výzkumu. Seminář poskytuje prostor pro aktivní účast, samostatnou práci a kritické myšlení, které jsou klíčové pro další profesní rozvoj absolventů magisterského programu sociologie.
Poslední úprava: Lupač Petr, PhDr. Mgr., Ph.D. (09.10.2024)
Podmínky zakončení předmětu

Student získá atestaci při splnění následujících podmínek:

a)       průběžná aktivní účast na seminářích (70 %)

b)      odevzdání závěrečné seminární práce v termínu a její následná akceptace vyučujícím

c)       vypracování dvou zpětných vazeb na přiřazené práce kolegů v daném termínu

Průběžná aktivní účast je splněna při aktivní účasti na seminářích a včasném zaslání alespoň sedmi přípravných vazeb k semináři. Přípravné vazby k semináři sestávají většinou z krátkého textu, v němž studenti zpracovávají např. aplikaci přednášené optiky na vlastní téma, vlastní předběžnou pozici k tématu, atp. Zadání na přípravnou vazbu bude zpřístupněno v moodle vždy alespoň s týdenním předstihem. V případě, že student z doložených vážných důvodů zmešká jeden nebo dva úkoly, může nahradit tyto vypracováním náhradní poziční práce za každý nerealizovaný úkol.

Seminární práce má formu odborného teoretického textu o rozsahu 4-8 normostran, v němž student/ka pomocí kritického čtení a konfrontace primární odborné literatury konfrontuje klasické uchopení vybraného tématu s aktuálními posuny v realitě či reflexi posuzovaného tématu, a to v kontextu vybrané optiky prodiskutované v částech semináře zaměřených na aplikaci na vlastní téma. Práce tedy má odpovídat základní optice předmětu, tj. má posoudit aktuální platnost, využitelnost, relevanci, či proměnu sledované skutečnosti, která se určitým způsobem usadila v sociologické reflexi XX. století, přičemž se ale lze domnívat, že určité stavební kameny tohoto usazení již přestávají být platné. Student si v průběhu kursu vybere téma či jev, u něhož bude schopen formulovat výzkumnou otázku relevantní vzhledem k explicitně vyjádřenému společenskému problému.

Odevzdaný text musí být souvislým textem neděleným do kapitol, respektující tedy následující strukturu:

1)      Uvedení čtenáře do tématu a vysvětlení jeho dnešní sociologické a společenské relevance obsahující explicitní formulaci společenského problému. Téma musí být dostatečně obecné, aby umožňovalo zpracování formou teoretického textu a současně dohledání klasického textu k dané problematice. Tato část musí také obsahovat explicitní formulaci otázky, na kterou se text snaží odpovědět.

2)      Představení klasické odpovědi na otázku, na níž text hledá odpověď, tj. klasického uchopení tématu. Klasickým se zde myslí v dané odborné diskusi respektované a odkazované uchopení tématu, které je dodnes, nebo alespoň bylo ve své době odborně významnou publikací.

3)      Poukázání na nedostatečnost využití klasického uchopení tématu v současnosti či na přínosnost zaměření se na aspekt problematiky, v obojím případě však vycházející z aplikace zvolené optiky na dané téma, a to s využitím alespoň tří odborných zdrojů, přímo se věnujících danému tématu a/nebo využívajících zvolenou optiku.

4)      Závěr, co z konfrontace vyplývá vzhledem k problému, včetně vyplývající formulace výzkumné otázky/-ek pro další výzkum v oblasti. V každém případě musí práce končit vyvozením závěru či vlastního stanoviska z předchozího textu (tj. závěr a předchozí text musí být logicky provázané).

Nesmí se jednat o referát na jednu knihu, taktéž vrácené k přepracování nebo hůře hodnocené budou práce, vycházející ve většině textu z jednoho či dvou děl. Přijaty také nebudou práce empirické, metodologické a práce řešící lokalizovaný problém (např. bezdomovectví v ČR, sociální hnutí v Argentině). Lokalizované problémy samozřejmě mohou být využity k ilustraci či jako součást širší argumentace. Není přípustné psát práci převážně na základě neodborných zdrojů.

Práce musí obsahovat úvodní stranu se jménem autora a názvem práce, na konci semestrální práce musí být uveden seznam použité literatury. Odkazy v textu a seznam použité literatury musí být jednotné dle vybraného citačního stylu, doporučuje se APA (další možné jsou Harvard, MLA a ČSÚ, pokud nebude uvedena APA, musí být zvolený citační styl uveden na titulní straně). Není možné odevzdat práci, jejíž text tvoří součást diplomové práce či práce do jiného předmětu. Práci student odevzdává v editovatelném souboru *.doc, *.docx, *.odt nebo *.rtf, a to v názvu Příjmenístudenta/ky_strucnynazev.* . Plagiátorství bude postoupeno vedení katedry a případně etické komisi FF UK. Každé odevzdání seminární práce je počítáno jako jeden termín zkoušky (tj. student může práci přepracovat max. dvakrát). Do počtu 4-8 normostran se nezapočítává titulní strana a seznam literatury.

Termínem odevzdání práce je středa 15. ledna. Termínem odevzdání dvou zpětných vazeb je středa 22. ledna. Vzhledem k návaznosti odevzdání na hodnocení práce od kolegů není možné odevzdat práci později, proto se studentům doporučuje v případě očekávaných komplikací s termínem odevzdání práci naplánovat si raději odevzdání práce před Vánoci! V případě, že práce nebude ohodnocena jako dostatečná, může student/ka práci opravit na základě poskytnuté zpětné vazby. Každé odevzdání práce se počítá jako jeden zápočtový termín, seminární práci tedy lze odevzdat maximálně třikrát. Na zpětnou vazbu druhého nebo třetího odevzdání semestrální práce má vyučující jeden kalendářní měsíc. Nejzazší termín pro odevzdání poslední opravené verze práce je konec května 2025, po tomto termínu již nové práce nebudou přijímány k opravě.

V případě nejistoty konzultujte!

Poslední úprava: Lupač Petr, PhDr. Mgr., Ph.D. (09.10.2024)
Literatura

Studijní literatura se vzhledem k založení předmětu jednak skládá z literatury odpovídající konkrétnímu zaměření dané části semináře, často vycházející z rešerše studentů, a jednak se kryje s literaturou přednášky Proměny současných společností:

  • Ashcroft, B., Griffiths, G., & Tiffin, H. (2013). Post-Colonial Studies: The Key Concepts (3rd Ed.). London: Routledge.
  • Beck, U. (2012). Redefining the sociological project: The cosmopolitan challenge. Sociology, 46(1), 7-12.
  • Bijker, W. E., Hughes, T. P., & Pinch, T. (Eds.). (1987). The Social Construction of Technological Systems: New Directions in the Sociology and History of Technology. Cambridge, Mass.: MIT Press.
  • Butler, J. (2017). Bodies that matter. In Feminist theory and the body (pp. 235-245). Routledge..
  • Dreyfus, H. L., & Rabinow, P. (2000) Michel Foucault: za hranicemi strukturalismu a hermeneutiky. Praha: Herrmann & synové.
  • Foucault, M. (2003). Myšlení vnějšku. Praha: Herrmann & synové.
  • Fuller, M. G., & Löw, M. (2017). Introduction: An invitation to spatial sociology. Current Sociology, 65(4), 469-491. https://doi-org.ezproxy.is.cuni.cz/10.1177/0011392117697461
  • Goldthorpe, J. H. (2014). Class and politics in advanced industrial societies 1. In Conflicts About Class (pp. 196-208). Routledge.
  • Latour, B. (2007). Reassembling the social: An introduction to actor-network-theory. Oup Oxford.
  • Lupac, P. (2021). How (not) to deepen information inequality via information policy: A contribution of the contextual approach. In Duff, Alistair (Ed.), Research Handbook on Information Policy (pp. 368–383). Edward Elgar. https://doi.org/10.4337/9781789903584.00042
  • Sassen, S. (2014). Expulsions: Brutality and Complexity in the Global Economy. Cambridge, Massachusetts: The Belknap Press of Harvard University Press.
  • Welsch, W. (1999). Transculturality: The puzzling form of cultures today. Spaces of culture: City, nation, world, 13(7), 194-213.
Poslední úprava: Lupač Petr, PhDr. Mgr., Ph.D. (09.10.2024)
Sylabus

Plánovaný harmonogram kursu:

1.       I nformační schůzka, diskuse k tematické profilaci studentů – 10.10.

2.       Sociologie v současném světě (bezmoc sociologů?) – 17.10.

3.       Societální fragmentace dnes - otázky pro sociologickou analýzu (syntéza evidence) – 24.10.

31.10 - výuka odpadá

4.       Příprava na seminární práci I: klasická pojetí tématu – 7.11.

5.       Globalizace/sociální prostor jako sociologická perspektiva – 14.11.

6.       Současná teorie kapitálů (aplikace na vlastní téma) – 21.11.

7.       Příprava na seminární práci II: současné transformace tématu – 28.11.

8.       Gender jako sociologická perspektiva (aplikace na vlastní téma) – 5.12.

9.       Teoretické vědění v každodennosti – 12.12.

10.   Teorie sítí aktérů (aplikace na vlastní téma) – 19.12

11.   Postkolonialismus jako sociologická perspektiva  – 9.1.

12.   Kolokvium - prezentace seminárních prací – 23.1.

Poslední úprava: Lupač Petr, PhDr. Mgr., Ph.D. (09.10.2024)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK