Deskriptivní analýza sociálních sítí (SNA) umí dát výzkumníkovi celou řadu zajímavých a užitečných informací o studované síti, ať už se jedná o identifikaci ústředních uzlů, měření koheze celé sítě nebo její rozklad na podskupiny uzlů. Modelování sociálních sítí umožňuje jít za prostý popis a testovat hypotézy o struktuře dané sítě. Díky tomu lze třeba odlišit významné strukturní prvky od nahodilých, zredukovat složité sítě na jejich základ nebo vysvětlit, jak z vazeb mezi jednotlivými páry či trojicemi uzlů vzniká síť jako celek.
Kurz si klade za cíl seznámit studenty s nejpoužívanějšími modely pro sociální sítě, s jejich logikou, aplikací na různé typy dat a úloh a také se správnou interpretací výsledků. Ačkoliv jsou představené modely výpočetně i konceptuálně složité, zřetel bude brán především na jejich korektní užití a interpretaci. Absolvování úvodního kurzu k SNA či kurzů k vícerozměrným metodám je sice výhodou, nikoliv však podmínkou pro zapsání kurzu či jeho úspěšné absolvování.
Poslední úprava: Richter Eva, Mgr., Ph.D. (19.02.2017)
Podmínky zakončení předmětu
K získání zápočtu je nutné se průběžně připravovat (číst zadané texty, které budou zásadní pro následující přednášku) a v závěrečné hodině výsledky vybraného modelu na zvolených datech představit v krátké prezentaci (max. 10 minut). Bližší informace se studenti dozvědí během úvodní hodiny.
Poslední úprava: Richter Eva, Mgr., Ph.D. (19.02.2017)
Literatura
Borgatti S. P, M. G. Everett, J. C. Johnson. 2013. Analyzing Social Networks. London: SAGE. Carrington, P. J., J. Scott (eds.). 2010. Handbook of Social Network Analysis. Thousand Oaks: SAGE. Robins, G. 2015. Doing Social Network Research. London: SAGE.
Konkrétní texty k přípravě na další hodiny budou zadávány průběžně.
Poslední úprava: Richter Eva, Mgr., Ph.D. (19.02.2017)
Sylabus
Poznámka: výuka NEBUDE probíhat každý týden, nýbrž cca jednou za dva týdny. Více informací vč. možnosti s změnit místo a čas konání se studenti dozví na úvodní hodině. Úvodní hodina proběhne ve středu 15. 3. 1. opakování základů SNA, zejm. měr koheze sítě, představení softwaru, který bude v hodinách používán (především UCINET a balík R statnet); organizace kurzu 2. blokové modelování klasické a generalizované, model jádro-periferie 3. quadratic assignment procedure (QAP) regrese a korelace 4. exponential random graph modely (ERGM), konfigurace 5. stochastic actor-oriented modely (SAOM), dynamika sítí 6. závěrečná hodina s prezentacemi
Poslední úprava: Richter Eva, Mgr., Ph.D. (19.02.2017)