PředmětyPředměty(verze: 957)
Předmět, akademický rok 2024/2025
   Přihlásit přes CAS
Socio-ekonomie bydlení - ASGV00573
Anglický název: Socioeconomics of housing
Zajišťuje: Katedra sociologie (21-KSOC)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2012
Semestr: letní
Body: 0
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:1/1, Z [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Garant: Mgr. Jan Sládek, Ph.D.
Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Cílem kursu je seznámit účastníky s různými pohledy na fenomén bydlení. I když se téma jasně dotýká sociologie sídel a ekonomie, znalost obojího je sice výhodou, ale nikoliv nutnou podmínkou. Kurs je pořádán ve spolupráci s týmem socio-ekonomie bydlení Soú AV ČR, jehož členové (Martin Lux, Petr Sunega, Tomáš Dvořák, Martina Mikeszová) seznámí uchazeče s aktuálním stavem oboru ve vybraných otázkách. Blíže http://seb.soc.cas.cz .
Poslední úprava: SOCSLADE (23.02.2012)
Literatura

Bude upřesněna na přednáškách, půjde převážně o odborné články analyzující současný stav problematiky. Základními monografiemi jsou Bydlení - věc veřejná (Lux) a Sociologie bydlení (Musil).
Donner, Christian. 2006. Housing Policies in Central Eastern Europe. Vienna: Ch. Donner.
Elsinga, Marja. 2008. Home ownership beyond asset and security: perceptions of housing related security and insecurity in eight European countries. IOS Press.
Kemeny, Jim. 2001. "Comparative housing and welfare: Theorising the relationship". Journal of Housing and the Built Environment 16(1):53-70-70.
Kemeny, Jim. 1992. Housing and social theory. Routledge.
Kemp, Peter. 2007. Housing allowances in comparative perspective. The Policy Press.
Kleinman, Mark, Walter Matznetter, a Mark Stephens. 1998. European integration and housing policy. Routledge.
Lux, Martin. 2003. "Efficiency and effectiveness of housing policies in the Central and Eastern Europe countries". European Journal of Housing Policy 3(3):243-265. Získáno květen 19, 2011.
Lux, Martin. 2009. Housing policy and housing finance in the Czech Republic during transition: an example of the schism between the still-living past and the need of reform. Ios Pr Inc.
Lux, Martin. 2001. "Social Housing In The Czech Republic, Poland And Slovakia". European Journal of Housing Policy 1(2):189-209. Získáno květen 19, 2011.
Lux, Martin, a Local Government and Public Service Reform Initiative. 2003. Housing policy: an end or a new beginning? Local Government and Public Service Reform Initiative/Open Society Institute.
Maginn, Paul J., Susan Thompson, a Matthew Tonts. 2008. Qualitative housing analysis: an international perspective. Emerald Group Publishing.
Pickvance, Christopher G. 2001. "Four varieties of comparative analysis". Journal of Housing and the Built Environment 16(1):7-28-28.

Poslední úprava: SOCSLADE (23.02.2012)
Požadavky ke zkoušce

Pro úspěšnou atestaci je třeba napsat závěrečný test

Poslední úprava: SOCSLADE (23.02.2012)
Sylabus

Téma 1:     Uvedení do tématu
Historie disciplíny, její místo v sociologickém diskursu. Specifika na pomezí ekonomie a sociologie. Základní zdroje dat, představní paradigmatických otázek oboru.

Téma 2:     Teoretické a metodologické přístupy k bydlení
Hlavní teoretické koncepce, trhy a systémy bydlení. Dynamika sektoru bydlení, otázky konvergence a divergence. Propojení výzkumů se sociologickou teorií - otázka tříd bydlení.    Kvalitativní a kvantitativní výzkumy bydlení, jejich rozdíly a kombinace.    

Téma 3:     Vývoj problematiky bydlení ve světě a  v ČR
Zaměření zejména na poválečný vývoj v USA a Evropě. Propojení welfare state a politik bydlení. Specifika vývoje v zemích východní Evropy do roku 1989. Nástin vývoje a jeho sociologické reflexe po roce 1989 na území ČR.

Téma 4:     Ekonomický rámec bydlení
Makroekonomické a mikroekonomické souvislosti systému bydlení. Vztah státu a trhu bydlení. Socio-ekonomický přístup k výzkumu jednání aktérů v systému bydlení.

Téma 5:     Současné trendy
Co to je "hypoteční krize" a jak vznikla. Současný stav a dilemata v koncepci bydlení v ČR. Problematika sociální exluze, systému bydlení a spravedlnosti.

Poslední úprava: SOCSLADE (23.02.2012)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK