PředmětyPředměty(verze: 957)
Předmět, akademický rok 2024/2025
   Přihlásit přes CAS
Ekonomie II - ASG500200
Anglický název: Economics II
Zajišťuje: Katedra sociologie (21-KSOC)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2024
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: doc. Ing. Josef Vlček, CSc.
Rozvrh   Nástěnka   
Anotace -
Kurz Ekonomie II je zaměřen na prohloubení znalostí z oblasti mikroekonomie a makroekonomie (vědomosti na úrovni bakalářského studia jsou prerekquistou výuky). Východiskem předmětu jsou dominantní ekonomické teorie a metodologie výuky je postavena na modelovém přístupu. V mikroekonomii je důraz kladen na rozhodování subjektů v podmínkách dokonalé i nedokonalé konkurence a v makroekonomii na makroekonomickou rovnováhu a její aplikaci.
Poslední úprava: Vlček Josef, doc. Ing., CSc. (24.09.2019)
Cíl předmětu

Cílem kurzu je rozvoj schopnosti studentů orientovat se ve fungování reálného ekonomického systému. Předmět je zacílen na témata, která úzce souvisí s podnikáním a hospodářskou politikou. Výuka vede studenty k překonání odtrženosti ekonomické teorie od aplikované ekonomie a rozvíjí samostatné ekonomické myšlení.

 

Získané znalosti posílí způsobilost studentů analyzovat chování ekonomických subjektů vytvářejících nabídku a poptávku na dílčích trzích, identifikovat jednotlivá tržní selhání a na základě interakcí v ekonomice interpretovat mikroekonomickou politiku státu. Získané vědomosti o makroekonomické rovnováze umožní studentům analýzu ekonomického vývoje v ČR a prostřednictvím aplikace makroekonomické teorie budou schopni provádět predikci vývoje ekonomiky a zaujímat kvalifikovaná stanoviska k hospodářské politice státu.

Poslední úprava: Vlček Josef, doc. Ing., CSc. (24.09.2019)
Literatura

SOUKUPOVÁ, J. HOŘEJŠÍ, B., MACÁKOVÁ, L., SOUKUP, J. Mikroekonome. 5. vydání. Praha Management Press. 2018

VLČEK, J. Makroekonomie a ekonomická analýza. Praha: Wolters Kluwer  ČR, 2017

Poslední úprava: Vlček Josef, doc. Ing., CSc. (24.09.2019)
Metody výuky

Realizace kursu v případě distanční výuky:

  • Výuka bude probíhat on-line dle rozvrhu zveřejněného na stránkách Katedry sociologie
  • Platforma on-line výuky: Google meet
  • Studijní materiály: SOUKUPOVÁ, J. HOŘEJŠÍ, B., MACÁKOVÁ, L., SOUKUP, J. Mikroekonome. 5. vydání. Praha Management Press. 2018 ISBN 80-85943-17-4; VLČEK, J. Makroekonomie a ekonomická analýza. Praha: Wolters Kluwer  ČR, 2017. 232 s. ISBN 978-80-7552-794-3 (brož.); ISBN 978-80-7552-795-0 (pdf)
  • Podmínky splnění: stejné jako za běžných podmínek
  • Způsob atestace: ústní pohovor může proběhnout on-line
Poslední úprava: Vlček Josef, doc. Ing., CSc. (25.09.2020)
Požadavky ke zkoušce

Studenti plní zkoušku kombinovanou písemnou a ústní formou. Zkouška ověřuje získané znalosti a dovednosti dle stanovených výukových cílů kurzu. Tematické okruhy ke zkoušce vycházejí ze sylabu předmětu a pozornost je zaměřena na okruhy:

 

1.         Hlavní proudy ekonomické teorie

2.         Ekonomické rozhodování spotřebitele a analýza poptávky

3.         Ekonomické rozhodování výrobce a formování nabídky

4.         Firma v podmínkách nedokonalé konkurence

5.         Trhy výrobních faktorů

6.         Všeobecná rovnováha, tržní selhání a mikroekonomická politika státu

7.         Ekonomické modely a všeobecná ekonomická rovnováha

8.         Model důchod - výdaje

9.         Třísektorový a čtyřsektorový  model

10.       Trh statků a křivka IS

11.       Trh aktiv a křivka LM

12.       Model IS – LM, monetární a fiskální politika a jejich účinnost.

Poslední úprava: Vlček Josef, doc. Ing., CSc. (24.09.2019)
Sylabus

1.      Hlavní proudy ekonomické teorie (klasická politická ekonomie, vznik a vývoj soudobé mikroekonomie, Keynesova ekonomická teorie a její další vývoj, neokonzervativní směr ekonomického myšlení)

2.      Ekonomické rozhodování spotřebitele a analýza poptávky (racionální chování spotřebitele, kardinalistický a ordinalistický přístup, analýza poptávky, chování spotřebitele v podmínkách rizika)

3.      Ekonomické rozhodování výrobce a formování nabídky (produkční funkce, volba technologie, náklady a příjmy firmy, model dokonalé konkurence, rozhodování firmy o výstupu v krátkém a dlouhém období)

4.      Firma v podmínkách nedokonalé konkurence (nedokonalé trhy, stanovení výstupu a ceny monopolem, cenová diskriminace, rovnováha firmy v podmínkách monopolní konkurence, optimální výstup firmy v podmínkách oligopolu)

5.      Trhy výrobních faktorů (nabídka práce, poptávka po práci, diskriminace na trzích práce, monopol na straně nabídky práce,  monopson na trhu práce, trh kapitálu, investiční rozhodování)

6.      Všeobecná rovnováha, tržní selhání a mikroekonomická politika státu (všeobecná rovnováha trhů, efektivnost ve výrobě, efektivnost směny, tržní selhání, externality, veřejné statky asymetrické informace, státní regulace)

7.      Ekonomické modely a všeobecná ekonomická rovnováha (modelování ekonomiky, makroekonomický koloběh, makroekonomická rovnováha, hospodářská politika a její aplikace v praxi)

8.      Model důchod – výdaje (předpoklady modelu, spotřeba a úspory, investice, určení rovnovážné produkce ve dvousektorovém modelu, investiční multiplikátor)

9.      Třísektorový a čtyřsektorový  model (stát a ekonomika, agregátní poptávka a vznik rovnováhy ve třísektorovém modelu, fiskální politika vlády, saldo státního rozpočtu, agregátní poptávka a rovnováha v otevřené ekonomice)

10.     Trh statků a křivka IS (model IS – LM, citlivost autonomních výdajů na úrokovou míru, odvození křivky IS, sklon, poloha a body mimo křivku IS)

11.     Trh aktiv a křivka LM (trh aktiv/peněz, poptávka po penězích a odvození křivky LM, sklon, poloha a body mimo křivku LM)

12.     Model IS – LM, monetární a fiskální politika a jejich účinnost (současná rovnováha na trhu statků a peněz, fiskální politika a její účinnost, monetární politika a její účinnost, kombinace fiskální a monetární politiky)

Poslední úprava: Vlček Josef, doc. Ing., CSc. (30.09.2019)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK