PředmětyPředměty(verze: 964)
Předmět, akademický rok 2024/2025
   Přihlásit přes CAS
Další areálový jazyk I: Maďarský jazyk - ASE500078
Anglický název: Second Language from the Area of Studies I: Hungarian Language
Zajišťuje: Ústav etnologie a středoevropských a balkánských studií (21-UESEBS)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/2, Z [HT]
Počet míst: neurčen / neomezen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština, maďarština
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: Jiří Januška, Ph.D.
Vyučující: Jiří Januška, Ph.D.
Třída: A – Mezioborová nabídka VP: Jazykové kurzy
Ve slož. záměnnosti pro: AVS500062, AVS500063, AVS500066, AVS500067, AVS500094, AVS500095, AVS500098, AVS500099
Anotace

Předmět je jazykovým kurzem maďarštiny, který je určen pro začátečníky, popř. falešné začátečníky; počáteční úroveň odpovídá stupni A0 Společného evropského referenčního rámce. (Rodilí ani jinak vysoce kompetentní mluvčí maďarštiny atestaci z kurzu získat nemohou. Na základě dohody s vyučujícím(i) lze pro každého zájemce najít podle jeho úrovně znalostí a síly odhodlání kurz maďarštiny, který pro něj bude nejvhodnější.)<br>
<br>
Kurz je veden podle učebnice MagyarOK 1. díl (A1+), plánovanou náplní kurzu jsou její 1.-3. kapitola, jež pokrývají úvodní slovní zásobu (cca 600 slovíček) z oblastí jako: pozdravy, představení se, země a jazyky, čísla, zaměstnání, kancelář, rodina, lidské vlastnosti; a dále základní jevy maďarské gramatiky jako: výslovnost, intonace věty, sloveso být, časování sloves v oznamovacím způsobu přítomného času, přivlastňování v jednotném čísle atd.
Poslední úprava: Januška Jiří, Ph.D. (18.10.2024)
Podmínky zakončení předmětu

Získání atestace je podmíněno úspěšným splněním závěrečného písemného testu. Student, který včas odevzdá alespoň 75 % domácích úkolů (které jsou jinak nepovinné), bude moci psát zkrácenou verzi závěrečného testu.

Jakkoli prezence není podmínkou získání atestace, neúčast na více než polovině hodin musí být konzultována s vyučujícím.

Poslední úprava: Januška Jiří, Ph.D. (18.10.2024)
Literatura

ZÁKLADNÍ LITERATURA


Učebnice:

SZITA, Szilvia - PELCZ, Katalin: MagyarOK. 1. kötet (A1+). Pécs: Pécsi Tudományegyetem, 2013. Učebnice (Magyar nyelvkönyv) + pracovní sešit (Nyelvtani munkafüzet).

Více informací o učebnici - včetně doplňkových materiálů a informací o možnostech, jak učebnici získat - zde: https://uesebs.ff.cuni.cz/cs/ustav/struktura/hungaristika/magyarok/

  

DALŠÍ DOPORUČENÁ LITERATURA

 

Další literatura vhodná ke studiu a dalšímu procvičování maďarské gramatiky:

SCHREIEROVÁ, Angelika: Maďarština (nejen) pro samouky. Praha: LEDA, 2012.

EŐRY, Vilma - SCHREIEROVÁ, Angelika: Maďarská gramatika. Praha: Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, 2002. 

Slovníky:

a) překladové slovníky velké:

HRADSKÝ, Ladislav a kol.: Maďarsko-český slovník = Magyar-cseh szótár. 2 sv. Praha: Academia, 1. vyd. 1989, 2. vyd. 2003.

DOBOSSY, László a kol.: Cseh-magyar szótár = Česko-maďarský slovník. 2 sv. Praha: Nakladatelství ČSAV, 1960.

b) překladové slovníky malé:

HRADSKÝ, Ladislav - BLASKOVICS, Josef: Maďarsko-český a česko-maďarský kapesní slovník. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1. vyd. 1968, 2. vyd. 1978, 3. vyd. 1983, 4. vyd. 1987.

Maďarština slovníček. Brno: Lingea, 2015.

c) ilustrovaný maďarsko-český slovník základní slovní zásoby:

KOVÁŘ, Michal - KÜŰ, Rita: 1000 maďarských slovíček. Brno: Edika, 2012.

d) výkladový slovník maďarský:

EŐRY, Vilma: Értelmező szótár+. Budapest, Tinta Könyvkiadó, 2007. [Hesla obsahují také informace o formální morfologii heslového slova, synonymech, etymologii atd.]

 

Více informací o dalších materiálech ke studiu maďarštiny zde: https://uesebs.ff.cuni.cz/cs/ustav/struktura/hungaristika/ucebni-pomucky-madarstina/

Poslední úprava: Januška Jiří, Ph.D. (18.10.2024)
Metody výuky

Práce na hodinách bude probíhat podle učebnice, pracovního sešitu a doplňkových materiálů. Po každé hodině jsou připraveny domácí úkoly umožňující studentovi procvičovat probranou látku také mimo hodiny. Kurz využívá kromě "papírové výuky" hojné audiomateriály, pro výuku slovíček jsou připraveny rovněž studijní materiály v aplikaci Quizlet. Informace o učebnici, doplňkových materiálech a aplikaci Quizlet zde: https://uesebs.ff.cuni.cz/cs/ustav/struktura/hungaristika/ucebni-pomucky-madarstina/

Detailní rozpis probírané látky a také zadání domácích úkolů jsou k dispozici v Moodle.

Poslední úprava: Januška Jiří, Ph.D. (18.10.2024)
Požadavky ke zkoušce

Jako výstupní znalost kurzu se předpokládá: osvojení si slovní zásoby, ustálených slovních spojení a repertoáru gramatických jevů maďarštiny probraných podle učebnice (plánována je 1.-3. kapitola učebnice MagyarOK 1. díl (A1+)). Všechny tyto kompetence budou průběžně budovány a procvičovány na hodinách, k jejich probloubení budou sloužit i domácí úkoly. Závěrečný písemný test či videokonferenční pohovor bude testovat právě tyto kompetence.

Poslední úprava: Januška Jiří, Ph.D. (25.09.2020)
Sylabus

 

  1. 1. kapitola: Výslovnost maďarštiny, maďarská abeceda. Organizační informace ke kurzu. [Na první hodině není nutné mít s sebou učebnici.]
  2. 2. kapitola: Pozdravy, předsavení se. Maďarské sloveso van ('být') jako spona, výslovnost maďarštiny.
  3. 2. kapitola: Země, národnosti, jazyky. Přípona -ban/-ben, přípona -i (jako přípona místa původu), intonace zjišťovacích otázek.
  4. 2. kapitola: Jakým jazykem mluvíš? Přípona -ul/-ül u názvů jazyků, časování pravidelných sloves v oznamovacím způsobu přítomného času neurčitého časování, slovosled – fokus.
  5. 2. kapitola: Čísla, telefonní čísla, země a počty. Spojka is, základní číslovky.
  6. 2. kapitola: Zaměstnání, slavní lidé, vizitka. Postpozice szerint, přivlastňovací přípony 1. a 2. os. jednotného čísla -m a -d.
  7. 2. kapitola: Členové rodiny. Tázací slova.
  8. Opakování.
  9. 3. kapitola: Jak se máš?, předměty běžné potřeby, protikladná přídavná jména. Maďarské sloveso van ('být') nejen ve funkci spony, některé případy (ne)užívání určitého a neurčitého členu.
  10. 3. kapitola: Předměty a jejich vlastnosti. Číslovky před substantivem, přivlastňovací přípona 3. os. jednotného čísla -a/-e/-ja/-je, přivlastňovací zájmena v jednotném čísle, zápor slovesa van, zápor větný.
  11. 3. kapitola: V kanceláři, technické problémy, kolik stojí? Zápor členský, vícenásobná sufixace, přípona infinitivu, pomocné sloveso tud 'umět, moci', vkladná samohláska při časování sloves končících na -ít nebo na dvě souhlásky, ukazovací zájmeno před podstatným jménem.
  12. 3. kapitola: Vnější a vnitřní vlastnosti lidí, e-mail o pracovišti. Intonace doplňovacích otázek.
  13. Opakování.

Poslední úprava: Januška Jiří, Ph.D. (03.10.2017)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK