PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Politiky a strategie slaďování práce a osobního života - ASC51PV43
Anglický název: Work-life balance policies and strategies
Zajišťuje: Katedra sociální práce (21-KSOCP)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:1/1, Zk [HT]
Počet míst: 12 / neurčen (22)
Minimální obsazenost: 10
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence: critical thinking, data literacy, social engagement
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: Mgr. et Mgr. Lenka Formánková, Ph.D.
Vyučující: Mgr. et Mgr. Lenka Formánková, Ph.D.
Prerekvizity : ASC51P223, ASC51P224
Anotace -
Poslední úprava: Mgr. et Mgr. Lenka Formánková, Ph.D. (10.09.2023)
Cílem kurzu je seznámit studenty a studentky s konceptem sladění (kombinace) práce a rodinného života a jeho rozličnými definicemi. Dále je cílem vysvětlit jakou má návaznost na koncept genderové rovnosti. Během kurzu se studující naučí být senzitivní k různým formám genderového pořádku ve společnosti a k důsledkům genderových rozdílů na poli sociální politiky. Studující se budou se zabývat vztahem konceptu sladění práce rodiny k trhu práce a veřejným politikám státu a programům organizací, ale i ve vztahu k domácnostem a jedincům. Kurz se dále zaměří na postavení žen a mužů na trhu práce (především teorie genderové segmentace) a v domácnosti (teorie dělby práce), a to v kontextu nových trendů na trhu práce. Prostor bude dán také genderové kritice tradiční typologie sociálního státu a bude diskutován potenciál politik formovat genderové rozložení vztahů ve společnosti. Vedle makro-sociálního pohledu uplatníme i pohled mikro-sociální/individuální, kdy se zaměříme především na individuální preference v oblasti slaďování práce a rodiny a jejich vazbu na makro-sociální podmínky (strukturální, kulturní, institucionální).
Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: Mgr. et Mgr. Lenka Formánková, Ph.D. (10.09.2023)

Seminární příprava na vybrané téma

Výzkum a jeho prezentace 

Sylabus
Poslední úprava: Mgr. et Mgr. Lenka Formánková, Ph.D. (30.09.2023)

ASC51PV43 POLITIKY A STRATEGIE SLAĎOVÁNÍ PRÁCE A OSOBNÍHO ŽIVOTA PVP (NMGR.)

Identifikace kurzu: Magisterské studium, povinně volitelný (kredity B)

Vyučující: Mgr. et Mgr. Lenka Formánková, Ph.D.

Zakončení: Zk

Anotace:

Cílem kurzu je seznámit studenty a studentky s konceptem sladění (kombinace) práce a rodinného života a jeho rozličnými definicemi.  Dále je cílem vysvětlit jakou má návaznost na koncept genderové rovnosti. Během kurzu se studující naučí být senzitivní k různým formám genderového pořádku ve společnosti a k důsledkům genderových rozdílů na poli sociální politiky. Studující se budou se zabývat vztahem konceptu sladění práce rodiny k trhu práce a veřejným politikám státu a programům organizací, ale i ve vztahu k domácnostem a jedincům. Kurz se dále zaměří na postavení žen a mužů na trhu práce (především teorie genderové segmentace) a v domácnosti (teorie dělby práce), a to v kontextu nových trendů na trhu práce. Prostor bude dán také genderové kritice tradiční typologie sociálního státu a bude diskutován potenciál politik formovat genderové rozložení vztahů ve společnosti. Vedle makro-sociálního pohledu uplatníme i pohled mikro-sociální/individuální, kdy se zaměříme především na individuální preference v oblasti slaďování práce a rodiny a jejich vazbu na makro-sociální podmínky (strukturální, kulturní, institucionální).

Annotation:

The aim of the course is to introduce the concept of work-life balance and its various definitions.  Furthermore, the aim is to explain the interrelatedness of the concepts of gender equality and work-life balance. During the course, learners will learn to be sensitive to the different forms of gender order in society and to the implications of gender differences in the field of social policy. Students will explore the relationship work-life balance on the level of the labour market and public policies, and programmes of organisations, as well as in relation to households and individuals. The course will also focus on the position of women and men in the labour market (especially gender segmentation theory) and in the household (division of labour theory), in the context of new labour market trends. We will also discuss the gender critique of the traditional welfare state typologies and the potential of policies to shape gender relations in society. In addition to the macro-social perspective, we will also apply a micro-social/individual perspective, focusing primarily on individual preferences in the field of work-family reconciliation and their link to macro-social conditions (structural, cultural, institutional).

Tematické okruhy:

Koncept sladění práce a rodiny, gender a genderová kultura, genderové role

Pojem sladění práce a rodiny, v širších souvislostech, sociální konstrukce genderu, gender jako analytická kategorie, genderová dělba práce (teorie dělby práce, determinanty dělby práce), společenská a ekonomická hodnota placené a neplacené práce, postoje k rolím mužů a žen v české společnosti, postoje ke slaďování práce a rodiny, společenské normy spojené s rodičovstvím, genderové kulturní teorie sociální politiky a sociálního státu, promítání kulturních norem do institucionálního nastavení – kultura vs. instituce. Indikátory v oblasti rodinné politiky a statistiky.

Literatura:

Povinná: 

Renzetti, Claire M., D. Curran. 2003: Ženy, muži a společnost. Praha: Nakladatelství

Karolinum, Pp. 8 – 30.

Stelzerová, H. 2021. Trh práce. In Jelínková, P.  a J. Radovanovičová (eds.) Stínová zpráva o stavu genderové rovnosti v ČR 2016 – 2020. Praha: Česká ženská lobby o.s., 2021. Pp. 53-56. [online] https://czlobby.cz/cs/dokumenty/stinova-zprava-o-stavu-genderove-rovnosti-v-cr-2016-2020-cz-eng

Doporučená:

Bourdieu, P. 2000. Nadvláda mužů. Praha: Univerzita Karlova, Pp.11-40.

Beauvoir, S. 1966: Druhé pohlaví. Praha: Orbis, Pp.7-24.

Možný, I. 2006. Rodina a společnost. Praha: Sociologické nakladatelství. Pp. 175-196

 

Nerovnosti na trhu práce z pohledu gender

Horizontální a vertikální segregace, měření segregace, vysvětlení segregace, platové nerovnosti na trhu práce. Feminizované a maskulinizované profese, skleněný strop, skleněný útes, sametová ghetta. Postavení žen a mužů na trhu práce ve vazbě na nová sociální rizika. Jak se změnil trh práce v souvislosti s opatřeními proti onemocnění COVID-19.

Literatura:

Povinná:

Křížková, A, Sloboda, Z.. 2009. Genderová segregace českého trhu práce. Kvantitativní a kvalitativní obraz. Sociologické studie / Sociological Studies 09:4. Praha: Sociologický ústav AV ČR, v.v.i. 115 Online: https://www.soc.cas.cz/publikace/priciny-dusledky-segregace-uvod-do-genderove-perspektivy-v-sociologii

Datové zdroje: ČSÚ, 2022: 

Zaostřeno na ženy a muže 2021, [online]

https://www.czso.cz/csu/czso/zaostreno-na-zeny-a-muze-s9uoog5djz

Ženy a muži v datech 2020[online] 

https://www.czso.cz/csu/czso/zeny-a-muzi-v-datech-2020 

Doporučená: 

Kreimer, M. 2004. Labour Market Segregation and the Gender-Based Division of Labour. 2004. The European Journal of women´s studies. 2004, no. 11, pp. 223-246.

Formánková, L., H. Maříková, A. Křížková, R. Volejníčková. 2015. Gender a rovnováha moci. Podpora rovného přístupu žen a mužů do řídicích pozic v sociálním a konvenčním podniku v České republice. Zpráva z výzkumu. Praha: Sociologický ústav AV ČR, v.v.i.

 

Mateřská, rodičovská, otcovská a související finanční a daňová podpora rodin 

Dovolené (mateřská, rodičovská a otcovská) a finanční dávky spojené s péčí o děti. Daňová podpora rodin s malými dětmi a její dopad na zaměstnanost žen. Typologie rodinné politiky z hlediska podoby dovolených, dávek a daní – kontext zemí EU a některých zemí střední a východní Evropy, rozdíly, podobnosti, dopady konstrukce daného nástroje. Vývoj těchto opatření v ČR. Dopady různých podob nastavení opatření rodinné politiky na zaměstnanosti žen a mužů.

Literatura:

Povinná:

Blum, S., L. Formánková, I. Dobrotič. 2014. “Family Policies in ‘Hybrid’ Welfare States after the Crisis: Pathways Between Policy Expansion and Retrenchment”. Journal Social Policy & Administration, 48 (4): 468-491.

Hašková, H. 2014, „Načasování a kombinování práce péče o malé děti“. In: H. Hašková (ed.) Vlastní cestou? Životní dráhy v pozdně moderní společnosti. Praha: SLON - Sociologické nakladatelství / Sociologický ústav AV ČR, v.v.i. 398 s.183-204. 

Doporučená:

Leitner, S. 2003. Varieties of Familialism. The Caring Function of the Family in
Comparative Perspective. EuropeanSocieties5(4). Pp. 353-375.

Meyers, M., Gornick, J. 2005. Policies for Reconciling Parenthood and Employment: Drawing Lessons from Europe. Challenge 48 (5). Pp. 39–61.

Le Bihan, B., Da Roit, B., & Sopadzhiyan, A. (2019). The turn to optional familialism through the market: Long‐term care, cash‐for‐care, and caregiving policies in Europe. Social Policy & Administration, 53(4), 579–595. doi:10.1111/spol.12505

 

Úvod do politik sladění práce a rodiny a opatření péče o děti 

Vymezení harmonizace/ sladění práce a rodiny, teorie, potřeby a aktéři (stát – zaměstnavatelé – jednotlivci a rodiny), legitimita, genderový úhel pohledu, nástroje – problematické aspekty a provázanost. Péče o děti – historický vývoj, cíle veřejné péče o děti v ČR, návaznost na harmonizaci práce a rodiny, systém – síť péče o děti (veřejná vs. soukromá), finanční, prostorová a časová dostupnost, příležitosti a limity fungování/rozvoje. Dopad opatření proti šíření onemocnění COVID-19 na dostupnost opatření sladění práce a rodiny. 

Literatura:

Povinná:

Kuchařová, V., Barvíková, J., Höhne, S., Nešporová, O., Paloncyová, J., Vidovićová, L. 2020. Zpráva o rodině 2020. Praha: VÚPSV, v. v. i.: 25-43. Dostupné z:  https://katalog.vupsv.cz/fulltext/vz_477.pdf

Provoz škol a školských zařízení ve školním roce 2020/2021 vzhledem ke covid-19 (manuál). 2020. Praha: MŠMT ČR, MZ ČR. Dostupné zde: https://www.msmt.cz/msmt-vydalo-aktualizovany-manual.

Doporučená:

OECD. 2021. Caregiving in crisis: Gender inequality in paid and unpaid work during COVID-19. Dostupné z: https://read.oecd-ilibrary.org/view/?ref=1122_1122019-pxf57r6v6k&title=Caregiving-in-crisis-Gender-inequality-in-paid-and-unpaid-work-during-COVID-19.

Power, K. 2020. „The COVID-19 pandemic has increased the care burden of women and families“. Sustainability: Science, Practice and Policy 16 (1): 67–73, Dostupné z: https://doi.org/10.1080/15487733.2020.1776561.

Hašková, H. 2007. Doma, v jeslích, nebo ve školce? Rodinná a institucionální péče o předškolní děti v české společnosti mezi lety 1945–2006. Gender, rovné příležitosti, výzkum, Vol. 8, No. 2, 15-26.

Formánková, L., I. Dobrotić. 2011. “Mothers or institutions? How women work and care in Slovenia 

and Czech Republic“. Journal of Contemporary European Studies. Crises and the Gendered Division of Labour in Europe Today, 19(3): 409-427.         

Flexibilní formy práce a role zaměstnavatelů v oblasti sladění práce a rodiny 

Role zaměstnavatele v problému harmonizace práce a rodiny na pozadí rostoucí flexibilizace trhu práce. Flexibilní režimy práce – tzv. family-friendly flexibilita – obecné charakteristiky, typy flexibilních opatření, legislativa, kritické aspekty flexibilních opatření/bariéry využívání, nabídka a poptávka po těchto opatření v ČR. Podoba legislativního rámování zkrácených úvazků v Evropě.

Literatura:

Povinná:

Rieth, M., Hagemann, V. 2021. „The Impact of Telework and Closure of Educational and Childcare Facilities on Working People During COVID-19“. Zeitschrift für Arbeits- und Organisations Psychologie 65 (4): 202–214. Dostupné z: https://doi.org/10.1026/0932-4089/a000370.

Formánková, L., A. Křížková. 2015. „Flexibility trap – the effects of flexible working on the position of female professionals and managers within a corporate environment“. Gender in Management: An International Journal, 30(3): 225 – 238. Dostupné z: http://dx.doi.org/10.1108/GM-03-2014-0027

Doporučená:

Rieth, M., Hagemann, V. 2021. „The Impact of Telework and Closure of Educational and Childcare Facilities on Working People During COVID-19“. Zeitschrift für Arbeits- und Organisationspsychologie 65 (4): 202–214. Dostupné z: https://doi.org/10.1026/0932-4089/a000370.

Vohlídalová, M., Formánková, L. 2012. „Částečné úvazky v České republice: šance nebo riziko?“ Fórum sociální politiky 6 (5): 17-21. 

Formánková, L.2015 Jak na slaďování pracovního a soukromého života? Manuál pro firmy a organizace. Praha: Technologická agentura ČR, 2015. C. Dostupný z: http://diverzita.soc.cas.cz/sites/diverzita.soc.cas.cz/files/jak_na_sladovani_web.pdf10 

 

Tematický okruh: Volby a preference v oblasti péče a práce, konflikt mezi prací a rodinou

Mirko-sociální teorie – preferenční teorie a její kritika, preference ve vztahu k rolím mužů a žen v české společnosti, rozpor mezi preferencemi a realitou. Konflikt mezi prací a rodinou a jeho psychologické důsledky. Preference ve vztahu k politikám v ČR, vliv kulturních a strukturálních podmínek na preference, institucionální determinismus. Opatření sociálního státu vs. životní strategie a preference. Ženy ve specifické situaci – sólo matky.

Literatura:

Povinná:

Hašková, H., Křížková, A., Dudová, R. 2015. Ekonomické náklady mateřství: co znamená odpovědnost za péči o dítě/děti pro ženy z hlediska jejich pracovního uplatnění a ekonomického postavení?, Zpráva ze sekundární analýzy kvalitativních rozhovorů, Gender a sociologie, Sociologický ústav AV ČR, v.v.i., Praha, 2015, s. 19-32.  Dostupné z: http://www.genderstudies.cz/download/Sekundarni%20analyza%20zprava%20final_format.pdf

Hašková, H., Dudová, R., Formánková, L., Maříková, H., Oates-Indruchová, L., Švarcová, M., Vohlídalová, M. 2022. “Gender a změny v dělbě práce v domácnostech s dětmi v době pandemie covid-19.” Sociologický časopis / Czech Sociological Review. Special issue: Pandemie jako sociologický problém: Individuum, péče a krize institucí 58 (4): 429-455. http://dx.doi.org/10.13060/csr.2022.025

Doporučená:

Crompton, R., C. Lyonette. 2005. „The new gender essentialism – domestic and family ‘choices’ and their relation to attitudes“. The British Journal of Sociology, Vol. 56 (4), s. 601–620.

Hakim, C. 2006. „Women, Careers, and Work-life Preferences.“ British Journal of Guidance & Counselling 34 (3), s. 279–294.

Rabušic, L. Chromkova-Manea, B. E. 2007. Preferenční teorie Hakimové v českém kontextu. Demografie 49 (2), s. 46-55.

 

Tematický okruh: institucionální charakteristiky: Česká sociální politika v kontextu EU 

Feministická kritika klasických typologií sociálního státu, gender senzitivní typologie sociálního státu, pojem de-familializace jako alternativa k de-komodifikaci. Familialismus a de-familialismus.

Re-familializace a zasazení ČR do kontextu EU-15 a zemí střední a východní Evropy.

Politika EU v oblasti rovných příležitostí a slaďování práce a rodiny.

Literatura:

Povinná: 

EU 2019. Směrnice Work-life balance [online] https://www.mpsv.cz/smernice-work-life-balance

MPSV 2022. Akční plán k naplnění záruky pro děti na období 2022–2030 [online] https://nrzp.cz/2022/02/18/informace-c-15-2022-akcni-plan-zaruky-pro-deti/

EU. 2019 Recent trends in child and family policy in the EU. European Platform for Investing in Children: Annual thematic report. [online] https://ec.europa.eu/social/

main.jsp?catId=738&%3BfurtherPubs=yes&%3BlangId=en&%3BpubId=8240 

Doporučená:

Lewis, J. 1992. Gender and the Development of Welfare Regimes. Journal of European Social Policy Vol. 2, no.3, pp 159-173.

Saxonberg, S., Sirovátka, T. 2006.Failing Family Policy in Post-Communist Central Europe.Journal of Comparative Policy Analysis: Research and Practice. Vol. 8, no. 2, pp. 189 – 202. 

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK