Předmět učí studenty kriticky hodnotit psychologické testy a patřičně zacházet s jejich manuály. Klíčovými tématy jsou v této souvislosti položková analýza, reliabilita, validita a standardizace testu včetně vytvoření vhodných norem. V rámci rozvoje této schopnosti je třeba, aby dokázal každý student sestavit vlastní psychologický test či diagnostický postup a ověřit jeho psychometrické vlastnosti. Vedle rozšíření znalosti z oblasti psychometrie a psychologického testování budou studenti seznámeni s tím, jakým způsobem lze diagnosticky využít rozhovor, pozorování, modelové situace či analýzu stop a výsledků činnosti. Studenti se budou učit průběhu diagnostického procesu, tedy jak na konkrétní zadání reagovat vhodnou volbou diagnostických nástrojů a volbou strategie diagnostického vyšetření. Pozornost bude věnována rovněž tomu, jak prověřovat a integrovat zjištěné informace do výsledné psychologické zprávy.
Poslední úprava: Děchtěrenko Filip, Mgr. et Mgr., Ph.D. (14.02.2022)
The course teaches students to critically evaluate psychological tests and to use their manuals appropriately. Key topics in this context are item analysis, reliability, validity and test standardization, including the development of appropriate norms. As part of the development of this skill, each student needs to be able to construct his/her own psychological test or diagnostic procedure and validate its psychometric properties. In addition to expanding their knowledge of psychometrics and psychological testing, students will be introduced to how interview, observation, model situations, or analysis of traces and activity outcomes can be used diagnostically. Students will be taught the diagnostic process, i.e. how to respond to a specific task by appropriately choosing diagnostic tools and selecting a diagnostic testing strategy. Attention will also be paid to how to verify and integrate the information found into the final psychological report.
Poslední úprava: Děchtěrenko Filip, Mgr. et Mgr., Ph.D. (14.02.2022)
Cíl předmětu -
Cíl předmětu: Osvojit si znalosti, dovednosti a další kompetence důležité pro praktické provádění jakéhokoli diagnostického postupu a vyšetření. Zejména:
1) Poskytnout přehled o základních kritériích, zdrojích, možnostech a postupech důležitých při hodnocení kvality psychodiagnostických metod, zejména těch testových (reliabilita, validita, normy, standardizace atd.).
2) Osvojit si dovednosti potřebné pro ověření základních psychometrických charakteristik u vlastního testu a také pro převod již zavedené diagnostické metody ze zahraničí do českého prostředí.
3) Získat základní dovednosti v oblasti praktického využití diagnostických metod k samotnému vyšetření (vedení rozhovoru, znalost konkrétních pozorovacích systémů v oblasti diagnostiky, schopnost sestavit modelovou situaci, vyhodnotit shodu posuzovatelů a pozorovatelů, vypočítat specifitu a senzitivitu pro různé cut off skóry ve zvolené klinické situaci, atd.)
4) Zorientovat se v jednotlivých fázích diagnostického procesu, naučit se na základě cíle a zadání zvolit co nejefektivnější diagnostickou strategii, po správně provedeném diagnostickém vyšetření umět zjištěné poznatky integrovat, ať už kvantitativně či kvalitativně do diagnostického závěru, dokázat rozpoznat kvalitní diagnostickou zprávu.
5) Osvojit si etické standardy psychodiagnostického vyšetření, nikoli jen co do kvality používaných metod, ale zejména samotného kontaktu a kontraktu s klientem, zacházením s citlivými informacemi, se zpětnou vazbou, atd.
Poslední úprava: ROZEE3AF (18.09.2018)
Aim of the course: to acquire knowledge, skills and other competences important for the practical performance of any diagnostic procedure and examination. In particular:
1) To provide an overview of the basic criteria, resources, options and procedures important in assessing the quality of psychodiagnostic methods, especially those of testing (reliability, validity, norms, standardization, etc.).
2) Acquire the skills needed to verify the basic psychometric characteristics of the test itself and to transfer already established diagnostic methods from abroad to the Czech environment.
3) Acquire basic skills in the practical use of diagnostic methods for the examination itself (conducting an interview, knowledge of specific observation systems in the field of diagnostics, ability to set up a model situation, evaluate the agreement of assessors and observers, calculate specificity and sensitivity for different cut off criteria in a selected clinical situation, etc.)
4) To orientate oneself in the different stages of the diagnostic process, to learn to choose the most effective diagnostic strategy on the basis of the goal and the assignment, to be able to integrate the findings, either quantitatively or qualitatively, into a diagnostic conclusion after a correctly performed diagnostic examination, to be able to recognize a quality diagnostic report.
5) To master the ethical standards of the psychodiagnostic examination, not only in terms of the quality of the methods used, but especially in terms of the contact and contract with the client itself, the handling of sensitive information, feedback, etc.
Poslední úprava: Děchtěrenko Filip, Mgr. et Mgr., Ph.D. (14.02.2022)
Literatura -
* Povinná:
Furr, R. M. (2021). Psychometrics: an introduction. SAGE publications.
Urbánek, T., Denglerová, D., Širůček, J. Psychometrika: Měření v psychologii. Praha: Portál, 2011.
Standardy psychologického a pedagogického testování Americké psychologické asociace. Praha: Testcentrum, 2001
* Doporučená:
Anastasi, A. Psychological testing (6th ed.). New York: Macmillan, 1988.
Cronbach, J.L. Essentials of psychological testing (5th ed.). New York: Harper and Row Co., 1990.
Groth-Marnat, G. Handbook of psychological assessment. New Jersey: John Wiley and Sons, 2003.
Poslední úprava: Děchtěrenko Filip, Mgr. et Mgr., Ph.D. (17.09.2021)
* Required:
Furr, R. M. (2021). Psychometrics: an introduction. SAGE publications.
Urbánek, T., Denglerová, D., Širůček, J. Psychometrika: Měření v psychologii. Praha: Portál, 2011.
Standardy psychologického a pedagogického testování Americké psychologické asociace. Praha: Testcentrum, 2001
* Suggested:
Anastasi, A. Psychological testing (6th ed.). New York: Macmillan, 1988.
Cronbach, J.L. Essentials of psychological testing (5th ed.). New York: Harper and Row Co., 1990.
Groth-Marnat, G. Handbook of psychological assessment. New Jersey: John Wiley and Sons, 2003.
Poslední úprava: Děchtěrenko Filip, Mgr. et Mgr., Ph.D. (14.02.2022)
Požadavky ke zkoušce -
Vytvoření vlastní diagnostické metody, či překlad a doplnění existující diagnostické metody. Ověření jejich základních psychometrických kvalit a zpracování stručného manuálu k této metodě (odevzdává se přes platformu Moodle). Prokázání znalostí a dovedností z probraných témat psychometrie a psychodiagnostiky při písemné zkoušce. Písemná zkouška bude rozdělena do dvou částí, jedna bude na konci zimního semestru, druhá na konci letního semestru. Forma zkoušky (fyzicky nebo online) bude závislá dle aktuální epidemiologické situace.
Poslední úprava: Děchtěrenko Filip, Mgr. et Mgr., Ph.D. (20.09.2022)
Creation of own diagnostic methods or adapting and extending some existing method. Verification of their basic psychometric qualities and preparation of a brief manual for this method (to be submitted via Moodle platform). Demonstration of knowledge and skills in the topics of psychometrics and psychodiagnostics in a written exam. Exam will be divided into two parts, each part will be taken after each semester. The form of the exam (physical or online) will depend on the current epidemiological situation.
Poslední úprava: Děchtěrenko Filip, Mgr. et Mgr., Ph.D. (20.09.2022)
Sylabus -
Obsah předmětu:
1) Cíle psychodiagnostiky, její výhody a rizika: klinické a psychometrické přístupy, evaluace testů a psychodiagnostických metod, požadavky na kvalitní manuál, autority v oblasti recenze testů
2) Fáze psychodiagnostického procesu: cíl, strategie, vyšetření, rozvaha, závěr se zprávou případně zpětnou vazbou a evaluace procesu.
3) Položky, jejich druhy, základní principy vytváření testů: práce s distraktory, využití různých typů škál, jednodimezionální vs. vícedimenzionální testy
4) Základní přehled nejpoužívanějších psychologických testů: hlavní členění, výhody a nevýhody jednotlivých druhů testů
6) Položková analýza: obtížnost položky, diskriminace položky, korelace položky s HS, vnějším kritériem, mezipoložková korelace, základy IRT
7) Faktorová analýza v psychodiagnostice: faktorová rovnice, loading, komunalita, vlastní číslo faktoru, rotace faktorů, principy volby počtu faktorů,
5) Norma a normalita: norma populační, norma kriteriální a další typy norem, vytváření norem, Q třídění
8) Výpočty reliability: teorie měření, obecná definice reliability, odhady reliability a způsoby jejich výpočtu, Spearman Brownův vzorec, chyba měření
9) Shoda posuzovatelů: jako odhad reliability při pozorování a posuzování, koeficient shody, koeficient kappa
10) Senzitivita a specifita testů: cut off skór, ROC křivky, AUC (area under curve)
11) Výpočty různých typů validit, příklady konkrétních validizačních studií u různých diagnostických metod
12) Testové baterie a integrace dat: kvantitativní i kvalitativní integrace dat a informací z diagnostického vyšetření, model disjunktivní, konjunktivní, kompenzační a kombinovaný.
13) Pozorování v psychodiagnostice: nejznámější pozorovací systémy, nácvik diagnostiky týmové interakce pomocí systému IPA, Gottmanův SPAFF, Ekmanův FACS, atd.
14) Psychodiagnostický rozhovor: základní pravidla pro vedení rozhovoru, typy otázek, nácvik konkrétních rozhovorů
15) Analýza stop a výsledků činnosti v psychodiagnostice: současné trendy v psychometrii – analýza digitálních stop na různých online platformách.
16) Modelové situace, assessment centra a development centra: nácvik vyhodnocení skupinové modelové situace, pozorování plus posuzování, ověření shody posuzovatelů
17) Druhy psychologických zpráv: klíčové náležitosti, principy posouzení kvality: informační hodnota neboli podrobnost/konkrétnost, adekvátnost/přesnost, evidence based přístup – podloženost fakty.
18) Zpětná vazba k výsledkům diagnostického vyšetření: pravidla poskytování zpětné vazby k diagnostickým výsledkům, nácvik konkrétní zpětné vazby ve dvojicích.
19) Etické standardy testování a psychodiagnostického procesu
Poslední úprava: ROZEE3AF (18.09.2018)
Course content:
1) Goals of psychodiagnostics, its benefits and risks: clinical and psychometric approaches, evaluation of tests and psychodiagnostic methods, requirements for a good manual, authorities in test review
2) Phases of the psychodiagnostic process: goal, strategy, examination, reflection, conclusion with report or feedback and evaluation of the process.
3) Items, their types, basic principles of test development: working with distractors, use of different types of scales, unidimensional vs. multidimensional tests
4) Basic overview of the most used psychological tests: main breakdowns, advantages and disadvantages of different types of tests
7) Factor analysis in psychodiagnostics: factor equation, loading, communalities, factor eigenvalue, factor rotation, principles of factor number selection,
5) Norm and normality: population norm, criterion norm and other types of norms, norm generation, Q classification
8) Reliability calculations: measurement theory, general definition of reliability, reliability estimates and how to calculate them, Spearman Brown formula, measurement error
9) Agreement of raters: as an estimate of reliability in observation and assessment, agreement coefficient, kappa coefficient
10) Sensitivity and specificity of tests: cut off scores, ROC curves, AUC (area under curve)
11) Calculations of different types of validity, examples of specific validation studies for different diagnostic methods
12) Test batteries and data integration: quantitative and qualitative integration of diagnostic test data and information, disjunctive, conjunctive, compensatory and combined models.
13) Observation in psychodiagnostics: the most well-known observation systems, training in team interaction diagnosis using IPA, Gottman's SPAFF, Ekman's FACS, etc.
14) Psychodiagnostic interview: basic rules for conducting an interview, types of questions, practice of specific interviews
15) Analysis of traces and activity results in psychodiagnostics: current trends in psychometrics - analysis of digital traces on different online platforms.
16) Model situations, assessment centres and development centres: training in group model situation assessment, observation plus assessment, checking assessor agreement
17) Types of psychological reports: key elements, principles of quality assessment: informational value or detail/specificity, adequacy/accuracy, evidence based approach - evidence based.
18) Feedback on diagnostic assessment results: rules for providing feedback on diagnostic results, practice specific feedback in pairs.
19) Ethical standards of testing and psychodiagnostic process
Poslední úprava: Děchtěrenko Filip, Mgr. et Mgr., Ph.D. (14.02.2022)