PředmětyPředměty(verze: 978)
Předmět, akademický rok 2025/2026
   
Středověká latina - ALM500003
Anglický název: Medieval Latin
Zajišťuje: Ústav řeckých a latinských studií (21-URLS)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2019
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 6
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
letní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:1/1, Z [HT]
letní s.:1/1, Zk [HT]
Počet míst: zimní:neurčen / neurčen (neurčen)
letní:neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: PhDr. Jan Kalivoda
Třída: A – Mezioborová nabídka VP: Jazykové kurzy
Je záměnnost pro: ALT600007
Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Během dvou semestrů současně proběhne přednáška a seminář určené studentům studentům navazujícího magisterského studia oboru latinská medievistika. Přednáška seznámí posluchače, dosud se věnující především latinské filologii starověku, s latinou období středověku v jejím vývoji od posledních století antické civilizace do doby vrcholného středověku. Studenti se také poučí o vývojových tendencích tří konstitutivních elementů středověké latiny (pozdní klasická latina, křesťanská latina, vulgární latina) od jejich vzniku až do období karolinské renesance. V semináři budou čteny reprezentativní texty pozdně antické a středověké latinské literatury, které poskytnou studentům možnost zvládnout dovednost plynulého čtení středověkých latinských textů.
<br>
Poslední úprava: KALIJ2AF (12.06.2016)
Literatura

Zachová J., Chrestomatie středověké latinské literatury, Praha 1983

Nechutová J., Středověká latina, Brno 1995 (podrobná znalost obsahu tohoto titulu se požaduje u zkoušky)

Nechutová J. ‑ Hejnic J., Úvod do studia středověké latiny, Brno 1974, 1977

Norberg D., Manuel pratique de latin médiéval, Paris 1968, 1980

Stotz P., Handbuch zur lateinischen Sprache des Mittelalters I‑IV, München 1998-2000

Blaise A., A Handbook of Christian Latin: Style, Morphology, and Syntax, Washington 1994

Langosch K., Europas Latein des Mittelalters, Darmstadt 1990

Langosch K., Mittellatein und Europa, Darmstadt 1990

Mantello F. A. C. - Rigg. A. G. (ed.), Medieval Latin. An Introduction and Bibliographical Guide, Washington 1996

 

Poslední úprava: KALIJ2AF (12.06.2016)
Požadavky ke zkoušce

Předmět je zakončen zkouškou. Podmínkou složení zkoušky je aktivní účast na semináři a předložení písemného referátu na medievistická lingvistická témata dohodnutá podle individuálního zájmu studentů.

Během zkoušky student prokáže schopnost porozumět středolatinským textům z okruhu zadaného na počátku semestru a interpretovat je. Dále se ke zkoušce předpokládá znalost vybrané odborné literatury (viz níže) a znalost během semestru přednášené látky.


V 1. semestru složí zkoušku studenti navazujících magisterských oborů Latina a Učitelství latinského jazyka a literatury pro SŠ, v letním semestru studenti navazujícícho magisterského oboru Latinská medievistika.

Poslední úprava: KALIJ2AF (12.06.2016)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK