PředmětyPředměty(verze: 953)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Komparatistika v pohybu - AKM500141
Anglický název: Comparative Literature in Motion
Zajišťuje: Ústav české literatury a komparatistiky (21-UCLK)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2014
Semestr: letní
Body: 0
E-Kredity: 5
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/2, Zk [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Garant: doc. Mgr. Josef Hrdlička, Ph.D.
Rozvrh   Nástěnka   
Soubory Komentář Kdo přidal
stáhnout Nomadismus.V.S.Prag.kurz.2014.doc Informace a odkazy na on-line texty k semináři dr. Trepteho Mgr. Tomáš Jirsa, Ph.D.
stáhnout Nomadismus.V.S.Prag.kurz.2014.pdf Informace a odkazy na on-line texty k semináři dr. Trepteho Mgr. Tomáš Jirsa, Ph.D.
Anotace
Interdisciplinární kurz je určen širokému okruhu studentů i pedagogů, především z řad filologických a uměnovědných oborů, ale také zájemcům o filozofii, estetiku a kulturní dějiny. V pravidelných intervalech bude uvádět významné badatelské osobnosti z českých institucí i ze zahraničních univerzit, originální témata, jimiž se zabývají, a nové koncepce literární vědy v širším pojetí a s přesahy do dalších oborů. Přednášky budou určeny studentům magisterského a doktorského studia. V některých případech, zejm. u zahraničních pedagogů, bude na přednášku navazovat seminář.
Poslední úprava: Jirsa Tomáš, Mgr., Ph.D. (12.02.2014)
Požadavky ke zkoušce

Pravidelná účast.

1. možnost: Text v rozsahu cca 10 normostran k jednomu či více probíraným tématům. Zkouška proběhne jako rozprava nad textem.


2. možnost: účast na přednášce dr. Trepteho (30. 4.) + aktivní účast na jeho semináři v anglickém jazyce (29. 4. v 18.00)

Poslední úprava: Jirsa Tomáš, Mgr., Ph.D. (14.04.2014)
Sylabus

 

19. 2.               doc. Viola Parente-Čapková (University of Turku): Domácí jinakost - postavy Romů ve finské literatuře 19. století

Přednáška se zabývá reprezentaci romství ve vztahu k procesu budování finské identity v literatuře Finska 19. století. Po obecnějším úvodu bude následovat několik případových studií děl finských klasiků, konkrétně analýza romských postav pomoci pojmu "domací/vnitřní jinakosti" ("domestic other", "internal other", "the other within" - J. Boyarin, D. Epstein Nord).
Ve spolupráci s Oddělením finských studií Ústavu obecné lingvistiky.

20. 2. Seminář doc. Parente-Čapkové, diskuze a četba textů k otázce romských postav v literatuře 19. století.
D. Epstein Nord "Marks of Race": Gypsy Figures and Eccentric Femininity in Nineteenth-Century Women's Writing." Victorian Studies Vol. 41, No. 2 (Winter, 1998), 189-210 (k dispozici v databázi Jstor, pro zapsané zde v příloze); D.E.Nord  "Gypsies and the British Imagination 1807-1930", Columbia University Press, 2006.


10,50-12,20, místnost č. 18, šporkův palác, Hybernská ul.
 

5. 3.                 doc. Jiří Špička (Univerzita Palackého v Olomouci): Petrarca a výstup na horu Mont Ventoux

Přednáška bude věnována literárním, životopisným a filosofickým aspektům slavného Petrarkova dopisu o výstupu na horu Mont Ventoux v Provenci.
Starší překlad Petrarkova dopisu je uložen zde k nahlédnutí.

 

12. 3.               prof. Petr Kyloušek (Masarykova univerzita, Brno): Dynamika vztahu mezi centrem a periferií: případ francouzsko-kanadské a quebecké literatury

V úvodní části se výklad zaměří na ontologické a axiologické aspekty vztahu mezi centrem a periferií. Příklad autonomizace francouzsko-kanadské literatury pak osvětlí dynamiku vztahu mezi centrem a periferií v diachronním pohledu. Ve třetí části se poukáže na to, jak proměny vztahu mezi centrem a periferií ovlivňují literární metadiskurz a označení literárních směrů.

 

2. 4.                 prof. Ingeborg Fialová (Univerzita Palackého v Olomouci): Mojžíš v několika dílech německé literatury

Postava starozákonního proroka a zákonodárce Mojžíše vzrušovala teology, filozofy, umělce, básníky všech národů a stavů celá staletí. Přednáška nejprve ve stručnosti představí širokou recepci této figury, zamyslí se nad jejími důvody a poté se zaměří na několik vybraných děl německé literatury (Goethe, Schiller, Freud, Thomas Mann, Hermann Reckendorf).

 

9. 4.                 doc. Tomáš Glanc (Berlín, Basilej): Jak dnes chápat kánon a kam s ním

Od konce 80. let 20. století získalo studium kánonu v rámci literární vědy novou razanci: začaly se v něm zdůrazňovat aspekty a celé jevy, které zavedené chápání kánonu a kanoničnosti zpochybňují nebo dokonce popírají. Přečká kánon tento obrat? Jaké k tomu má předpoklady a co jej naopak ve světle novějších zkoumání odsuzuje k nezdaru?

 

23. 4.               prof. Jan Kořenský (Univerzita Palackého v Olomouci): "Gramatika" básnického textu

Bude poukázáno na vztahy vzájemné motivace mezi obsahem veršovaného básnického textu, strukturou jazykového vyjádření a versologickou strukturou daného textu. Cílem je ukázat některé zajímavé vlastnosti těchto vztahů i se zřetelem k aktu produkce a recepce básnického textu.

 

30. 4.               Dr. phil. Hans-Christian Trepte (Universität Leipzig): In Search of a New Freedom. New Nomads and Migration Literature

After the democratic turn in East Central Europe (1989/1990) emigration turned mainly into migration. Nevertheless many writers from Eastern and Central Europe stayed in the West, refusing (re)integration in their native countries. Others left their homes in search of different freedoms. Some writers switched language and cultural codes, became bilingual or began writing in one (or even more) "stepmother" language(s). The other language is often used as a "filter" to articulate different social, religious, cultural and sexual taboos. Many of these authors prefer travelling, feeling at home at the same time in different places. In their (literary) works their main characters often dispose of changing, instable, fluid, double or even multiple identities, whereas ethnic or national categories disappear more and more. Modern nomads do not only change their countries and cities in search of a better life and well-paid jobs, but they also look for new adventures, and sexual freedoms, mainly in the big cities of the West.

 

15. 5.  v 15.50, posluchárna č. 300      prof. Robert A. Rosenstone (California Institute of Technology, Los Angeles): Inventing Historical Truth on the Movie Screen

Academics normally think of dramatic historical films as works which alter, trivialize, or distort the past. In this lecture, as in books he has written, Rosenstone argues that rather than destroying history, the best of such films provide their own sort of historical insights, which comment upon, interrogate, and sometime contest traditional historical discourse. The lecture will be illustrated with clips from Glory, a 1989 history of an African American regiment in the American Civil War.

 

 

Filozofická fakulta UK, nám. Jana Palacha, posluchárna č. 18, 15:50-17:20 (vždy ve středu).

 

Poslední úprava: Jirsa Tomáš, Mgr., Ph.D. (28.04.2014)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK