Cílem semináře je seznámit studenty s tím, jak současná literární věda klasifikuje hlavní literární rody a žánry a jak charakterizuje jejich proměny ve vztahu k literaturám JVE. Předmět rovněž prohlubuje znalosti posluchačů, pokud jde o teoretické otázky komparatistiky, periodizace, historické poetiky, literárních stylů a žánrů. Má poskytnout představu o řešeních, jež literární historie navrhuje při stratifikaci historického materiálu, a to zejména v oblasti jihovýchodní Evropy. Tato oblast je chápána jako integrální součást evropské kultury, a proto bude průběžně sledován vztah literárních žánrů pěstovaných v jihovýchodní Evropě k jejich evropským modelům.
Seminář se bude zabývat vývojem prózy, poezie, esejistiky a dramatu v jihovýchodní Evropě, se zaměřením na jednotlivé jazykové oblasti (literatura srbská, chorvatská, slovinská, bulharská, novořecká, rumunská, albánská) na základě analýz konkrétních textů. V neposlední řadě bude kladen důraz na kulturně-společenské souvislosti literárních žánrů v jednotlivých zemích a na ty formy, které jsou v určitých etapách společenského vývoje preferovány.
JEN PRO DRUHÝ ROČNÍK JVE!!!
Poslední úprava: Vlainić Sandra, Mgr. (28.02.2024)
Literatura
* Základní studijní literatura: BRUKNER, J. - FILIP, J.: Poetický slovník. Praha, 1997. DOLEŽEL, L.: Narativní způsoby v české literatuře. Praha, 1993. HODROVÁ, D.: Hledání románu. Praha, 1989. HRABÁK, J.: Poetika. Praha, 1977. Hvišč, J.: Poetika literárnych žánrov. Bratislava, 1985. Kolár, R. - Plecháč, P. - Říha, J.: Úvod do teorie verše. Praha, 2013. KUBÍNOVÁ, M.: O poetice literárních druhů. Praha, 1995. MOCNÁ, D. - PETERKA, J. (a kol.): Encyklopedie literárních žánrů. Praha, 2004. PETRŮ, E: Úvod do studia literární vědy. Olomouc, 2000. PAVERA, L. - VŠETIČKA, F.: Lexikon literárních pojmů. Olomouc, 2002. STANZEL, F. K.: Teorie vyprávění. Praha, 1988. ŠIDÁK, P.: Úvod do studia genologie: teorie literárního žánru a žánrová krajina. Praha, 2013. TODOROV, T.: Poetika prózy. Praha, 2000. Todorov, T.: Úvod do fantastické literatury. Praha, 2010. Wollman, F.: Dramatika slovanského jihu. Praha, 1930. ZICH, O.: Estetika dramatického umění. Praha, 1986.
* Další odborná literatura: CORNIS POPE, M. - NEUBAUER, J. (eds.): History of the Literary Cultures of East Central Europe: Junctures and Disjunctures in the 19th and 20th Century. Amsterdam, Philadelphia, 2004-2010. Doležal, J.: Dvě století srbského románu. Praha, 2009. DOLEŽEL, L.: Kapitoly z dějin strukturální poetiky: Od Aristotela k Pražské škole. Brno, 2001. DROZDA, M.: Narativní masky ruské prózy. Praha, 1990. Genčiová, M.: Vědeckofantastická literatura: Srovnávací žánrová studie. V Praze, 1980. HRABÁK, J.: Úvod do teorie verše. Praha, 1958. 6. vyd. Praha, 1986. Hrabák, J.: Od laciného optimismu k hororu: K historii a patologii dvou odvětví literárního braku. Praha, 1989. Hvišč, J.: Problémy literárnej genológie. Bratislava, 1979. KLÁTIK, Z.: Vývin slovenského cestopisu. Bratislava, 1968. KRAUS, C. (ed.): Slovenská romantická balada. Bratislava, 1966. Krejčí, K.: Heroikomika v básnictví Slovanů. Praha, 1964. KREJČÍ, K. (ed.): Příspěvky k morfologii a sémantice literárněvědných termínů. Praha, 1974. KREJČÍ, K.: Literatury a žánry v evropské dimenzi: Nejen česká literatura v zorném poli komparatistiky. Praha, 2014. Neff, O.: Něco je jinak: Komentáře k české literární fantastice. Praha, 1981. Neff, O.: Všechno je jinak: Kapitoly o světové science fiction. Praha, 1986. Poetika české meziválečné literatury (Proměny žánrů). Praha, 1987. POKORNÝ, M.: Románová epopej v žánrových a meziliterárních souvislostech. Praha, 2007. POSPÍŠIL, I.: Genologie a proměny literatury. Brno, 1998. Pospíšil, I. - Holzer, J. - Gazda, J.: Integrovaná žánrová typologie (komparativní genologie): Projekt, metodologie, terminologie, struktura oboru, studie. Brno, 1999. Slobodník, D.: Genéza a poetika science fiction. Bratislava, 1980. SVATOŇ, V. – HOUSKOVÁ, A. (eds.): Srovnávací poetika v multikulturním světě. Praha, 2004. Vávra, J.: Óda, elegie a balada v ruské a sovětské poezii. Praha, 1990. Wollman, F.: Srbochorvatské drama: Přehled vývoje do války. Bratislava, 1924. Wollman, F.: Slovinské drama. Bratislava, 1925. Též slovinsky: Slovenska dramatika. Ljubljana, 2004. Wollman, F.: Bulharské drama. Bratislava, 1928.
Poslední úprava: Černý Marcel, doc. PhDr., Ph.D. (04.02.2023)
Sylabus
1. Historické a typologické studium literárních rodů a žánrů.
2. Základní epochy vývoje kultury a literatury v Evropě. Otázky periodizace.
3. Charakteristika novověké literatury a její specifické podoby v zemích jihovýchodní Evropy.
4. Evropský román od sentimentalismu a romantismu ke kritickému realismu a naturalismu.
5. Vývoj románu v zemích jihovýchodní Evropy a jeho žánrová rozmanitost: román vývojový, historický, venkovský, společenskokritický, románový cyklus.
6. Nové rysy ve vývoji menších prozaických žánrů: humor, grotesknost, fantastika, baladičnost.
7. Prozodické systémy novověké evropské poezie - systém časoměrný, tónický, sylabický, sylabotónický.
8. Vývoj básnických žánrů v zemích jihovýchodní Evropy v konfrontaci s tzv. velkými literaturami.
9. Vliv evropské avantgardy na básnictví 20. století: imaginativnost a experiment, tzv. konkrétní poezie, volný verš, oralita ve verši, polytematické formy typu „pásma“.
10. Evropské drama 18. - 19. století. Vznik a vývoj moderní divadelní tvorby v zemích jihovýchodní Evropy.
11. Proměny evropského dramatu ve 20. století a ohlasy těchto proměn v jihovýchodní Evropě.
12. Historicko-politické souvislosti kulturního vývoje v zemích jihovýchodní Evropy po 2. světové válce: zásahy ideologie v kultuře versus obranné mechanismy umění. Dělení literatury na oficiální, tolerovanou, exilovou a samizdat.
13. Různorodé tendence žánrového vývoje v evropských literaturách období postmodernismu.
Poslední úprava: Vlainić Sandra, Mgr. (21.04.2021)