PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
PVP 1 Knihy, které zasáhly českou společnost dlouhého 19. století - AHSV00982
Anglický název: PVP 1 Books that influenced Czech society in the long 19th Century
Zajišťuje: Ústav českých dějin (21-UCD)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2019
Semestr: letní
Body: 0
E-Kredity: 6
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: doc. PhDr. Magdaléna Pokorná, CSc.
Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: doc. PhDr. Magdaléna Pokorná, CSc. (06.02.2019)
Knihy, které zasáhly českou společnost

V této výběrové přednášce bude soustředěna pozornost na reflexi děl v prostředí české společnosti dlouhého 19. století, tedy nikoli na literárně historický či literárně vědný rozbor. Pozornost budeme věnovat literárnímu životu, distribuci (a jejím formám, tedy i kolportáži) a obchodu s knihami, cenzuře, čtenářství, literární kritice i propagaci děl. Pozornost bude soustředěna jak na beletristická díla, tak na zásadní díla historiografická a společenskovědní. Podle možností budou přizváni i hosté či do výuky bude zařazena exkurze.
Budeme se zabývat (typově) následujícími knihami či texty (není tím ovšem řečeno, že každému dílu budeme věnovat celou přednášku): Obrany jazyka českého, Jungmannovo Rozmlouvání o jazyce českém i jeho Slovník česko-německý, RKZ, Májový sen, překlady, např. mayovky, některé z děl Jakuba Arbese, Písně otroka Svatopluka Čecha, Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě, některé z raných děl T. G. Masaryka, Ottův slovník naučný v genezi úsilí české společnosti o encyklopedii, Manifest moderny, manifest českých spisovatelů. Připomenuta budou i stěžejní díla vydaná v německém jazyce, která českou společnost zasáhla (př. Meissnerův Žižka, díla Karla Herloše atd.) Nezapomeneme ani na jiné „erbovní“ autory české literatury (Magdalena Dobromila Rettigová, Karel Jaromír Erben, Božena Němcová, Alois Jirásek) a věřte, že Havlíček s námi bude také (nejen jeho polemika s Josefem Kajetánem Tylem) a budou s námi i jiní – „živí i mrtví“, tedy ve smyslu dodnes více či méně „čtení i nečtení“.
Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: doc. PhDr. Magdaléna Pokorná, CSc. (06.02.2019)

Podmínky k atestaci: základním předpokladem je aktivní účast (nejméně 80 %, protože výuka bude ve středu a v souvislosti se státními svátky dvě středy odpadnou), aktivní účast je zdůrazněna, protože budou studentstvu rozesílány texty k diskusi v míře větší, než u přednášek bývá obvyklé.

Zkouška bude probíhat podle standardních zvyklostí na Ústavu českých dějin pro tento typ atestace (seznam literatury, pokud bude kvalitní z něj vyplývající dvě otázky, pokud nebude kvalitní, dvě otázky budou položeny na základě probírané látky a doporučené četby (sylabus, resp. ve výuce dále doporučovaná četba);

Zápočet, kolokvium: krátká, cca pětistránková reflexe knihy, která „zasáhla“ studenta/studentku a to bez ohledu na to, jestli byla ve výuce probírána.  

Literatura
Poslední úprava: doc. PhDr. Magdaléna Pokorná, CSc. (06.02.2019)

Doporučená literatura:

Díla, která budou předmětem výuky, zde všechna neuvádím, většina z nich je vyjmenována v textu sylabu; čerpat poznání budeme také z pamětí, popř. z korespondence (studenti dostanou příslušné pasáže k dispozici, ale vlastní iniciativě se meze nekladou)

Neuvádím ani jednotlivé sborníky z každoročně konaných plzeňských sympozií, lze o nich získat informace na webové stránce těchto sympozií, příslušné texty spjaté s tématem výuky budou konkrétně připomenuty (mj. stať Pavla Janouška o polemice Karla Havlíčka s Josefem Kajetánem Tylem ve sborníku Komunikace a izolace v české kultuře 19. století, Praha – Plzeň 2001ú

Rukopis královédvorský a zelenohorský v jakémkoli vydání (nejraději v nejnovějším vydaném v České knižnici)¨a nejnovější práce o jejich reflexi ve vědeckém i uměleckém prostředí, které vznikly pod vedením Dalibora Dobiáše

Miroslav Hroch, Na prahu národní existence. Touha a skutečnost, Praha 2009

Jaroslava Janáčková, Příběh tajemného psaní-o pramenech a genezi Babičky, Praha 2001

Vojtěch Jirát, Portréty a studie, Praha 1978

Vladimír Macura, Znamení zrodu (v některém z vydání)

František Palacký, Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě, v některém z vydání a s důrazem na vybrané pasáže (ale vězte, že ani četba celých svazků nikomu ještě neublížila)

Jiří Štaif, František Palacký- život, dílo, mýtus, Praha 2009

Jan Thon, Osvětou k svobodě. Kniha o českých čtenářích, Praha 1948

Jiří Trávníček, Zdeněk Šimeček, Knihy kupovati – dějiny knižního trhu v českých zemích, Praha 2014

Zuzana Urválková, Dvojlomná zrcadlení?: dílo Karla Herloše-Herlossohna v českém literárním kontextu, Praha 2009

Michael Wögerbauer, Petr Píša, Petr Šámal, Pavel Janáček a kol., V obecném zájmu. Cenzura a sociální regulace literatury v moderní české kultuře 1749-2014, zejména pasáže I. dílu

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK