PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
PVP 1 Tajné a diskrétní společnosti v českých zemích - AHSV00732
Anglický název: PVP 1 Secret and discreet societies in the Czech Lands
Zajišťuje: Ústav českých dějin (21-UCD)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2017
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Garant: doc. PhDr. Jana Čechurová, Ph.D.
Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: UCDCECHJ (29.09.2014)
Cílem předmětu je obohatit znalosti studentů v oblasti tajného a diskrétního spolčování v českých zemích, jako speciálního typu spolkového života. Přednáška je určena v prvé řadě studentům preferujícím české dějiny 19. a 20. století, a to v magisterském i bakalářském cyklu studia, hodit se může i zájemcům o dějiny obecné, hospodářské a sociální. Přednáška pojednává o různých tajných nebo uzavřených či diskrétních společnostech a klubech, sdružujících většinou společenskou elitu, působících na českém území, popřípadě o těch zahraničních, které měly vliv či kontakt s českým prostředím. Nejrozšířenější a nejznámější jsou především svobodní zednáři, pozornost je ale věnována i rosenkruciánům, stejně jako rotariánům čí řádu Odd Fellow. Ze spolků vyloženě konspirativních je pojednáno např. o repealu či Maffii. Nejde jen o činnost těchto organizací, ale jejich složení a fungování jako určité komunity. Tajné společnosti mají svá specifika ve výběru členstva, ale většinou také v rituálu jejich přijímání, zajímavá a nestandardní je samozřejmě také komunikace před nezasvěcenými. Stejně tak zajímavé je to, jak vnímá ostatní společnost tajné komunity a jaké legendy se o nich vytvářejí. Přednáška se ovšem věnuje i otázkám vytváření české terminologie a celkové aplikaci mezinárodních společností v českém prostředí. Mimořádný důraz je kladen na vliv činnosti těchto spolků na zvyšování úrovně politické kultury v našich zemích a také na vypořádávání se s aktuálními politickými, sociálními a hospodářskými obtížemi.
Témata jednotlivých hodin: Úvod do problematiky - Tajné a diskrétní sdružování, geneze, stavební hutě, templářský mýtus- Rosenkruciáni a ilumináti-František Antonín hrabě Špork a jeho organizační aktivity-Svobodné zednářství - obecně, zdroj inspirace-Svobodní zednáři v našich zemích do první světové války-Tajné "protihabsburské" spolky-Svobodní zednáři v meziválečném období- Řád Odd Fellow a B´nai B´rith-Rotariáni-Příspěvek elitních spolků k řešení sociálních problémů za hosp. krize-Exilové působení svobodných zednářů-Osudy elitních spolků v Československu po druhé světové válce

Studijní literatura a studijní pomůcky


Jiří Beránek, Tajemství lóží. Svobodné zednářství bez legend a mýtů, Praha 1994.
Johannes Rogalla von Bieberstein, Die These von der Verschwoerung 1776-1945. Philosophen, Freimaurer, Juden, Liberale und Sozialisten als Verschwoerer gegen die Sozialordnung, Frankfurt a.M. 1978.
Jana Čechurová, Čeští svobodní zednáři ve XX. století, Praha 2002.
Jana Čechurová, Podivní bratři" v zednářském stínu - Řád Odd Fellow inspirovaný i inspirující, in: Sborník k 70. narozeninám prof. PhDr. Dušana Uhlíře, CSc. Acta historica et museologica Universitatis Silesianae Opaviensis 7/2007, s. 205-212.
Jana Čechurová, The Rotary Club, An Exlusive Club in the Context of Development of Czech Society, in: Přednášky z XLIX. Běhu Letní školy slovanských studií, Univerzita Karlova, Praha 2006, s. 133-145.
Josef Glueckselig, Tajné společnosti, Praha 1993.
Ludwik Hass, Ambicje, rachuby, rzeczywistosc, Wolnomularstwo w Europie Srodkowo-Wschodniej 1905-1928, Warszawa 1984.
Ludwik Hass, Zasady w godzinie próby, Wolnomularstwo w Europie Srodkowo-Wschodniej 1929-1941, Warszawa 1987.
Eugen Lennhoff, Svobodní zednáři, Praha 1993.
Eugen Lennhoff-Oskar Posner, Internationales Freimaurerlexikon, Graz 1932.
Peter Christian Ludz (ed.), Geheime Gesellschaften, Heidelberg 1979.
Peter Wendling, Die Unfehlbaren, Die Geheimnisse exklusiver Clubs, Logen, Zirkel, Zuerich 1991.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK