PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Smrt a filosofie na přelomu tisíciletí - AFSV00367
Anglický název: Death and Philosophy at the Turn of the Millennium
Zajišťuje: Ústav filosofie a religionistiky (21-UFAR)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2021
Semestr: letní
Body: 0
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/2, Z [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Další informace: https://dl1.cuni.cz/enrol/index.php?id=11984
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: Mgr. Ondřej Kvapil, Ph.D.
Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Ondřej Kvapil, Ph.D. (10.06.2021)
Smrt zůstává jedním z posledních tabu globální doby. Přední filosofové posledních desetiletí na něj odpovídají ve vzácné shodě tvrzením, že smrt nelze myslet. Nikoliv snad proto, že přemýšlení o smrti je těžké a bolestivé, ale protože smrt je ze své podstaty nepochopitelná. V reakci na Heideggerovy, již téměř sto let staré analýzy „bytí k smrti“ je smrt opakovaně označována za absurditu, mystérium, či obojí. Nemůžeme ji zažít, vymyká se všem našim očekáváním a představám a nikdo o ní nikdy nepodá svědectví. Přemýšlíme-li o smrti, pak sama vykazuje naše myšlení do jeho mezí, tvrdí se. Každá, i ta zdánlivě nejneprůstřelnější filosofická teze se nicméně opírá o své tiché předpoklady a pokaždé když filosofie operuje s nemyslitelným, je na místě podezření. V semináři si proto ukážeme nejen, že smrt myslet lze, ale také, že ji lze myslet mimo zajeté koleje schémat pomíjivost/věčnost či odmítání/přijetí. Přemýšlení o smrti pak nemusí být jenom těžké a bolestivé, ale může být také osvobozující, protože nám umožňuje myslet křehkost života, jedinečnost mezilidských vztahů a nezměrnost času.

Vzdáleni tomu, abychom se snažili představit si mozaiku různých přístupů a názorů, budeme na základě intenzivní četby rozvíjet základní otázky, které prochází napříč klíčovými texty klasických autorů (Freud, Heidegger, Levinas), méně známými texty klasických autorů (Gadamer, Ricœur, Scheler) a klíčovými texty současných autorů (Martin Hägglund, Frédéric Worms). Stejně jako nás myšlenka na smrt konfrontuje se sebou samými, vyjevuje smrt v okamžiku, kdy se stává výslovnou filosofickou otázkou, předpoklady a meze jednotlivých filosofických pozic. Vítáni v semináři jsou proto jak ti, kdo chtějí na obtížném tématu pronikat do textů ze současné filosofie, tak ti, kdo si chtějí klást otázky, které leží mezi řádky těchto textů.


Seminář se bude odehrávat na Zoomu, v případě, že by se výuka během semestru vrátila na fakultu, dokončíme jej blokovou formou prezenčně v předem dohodnutém termínu či termínech. Odkaz na virtuální místnost pošlu všem zapsaným studentům vždy ráno před konáním semináře, později jej nahraji na Moodle. Tam budou také k dispozici všechny texty, které budeme v semináři číst, a to jak v originálním znění, tak v českém, příp. anglickém překladu.
Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: Mgr. Ondřej Kvapil, Ph.D. (04.02.2021)

Referát.

Literatura
Poslední úprava: Mgr. Ondřej Kvapil, Ph.D. (05.02.2021)

Základní texty:

 

FREUD, Sigmund. Jenseits des Lustprinzips. In: Gesammelte Werke XIII. Frankfurt a. M.: Fischer, 1998. Česky: Mimo princip slasti a jiné práce z let 1920-1924. J. Kocourek, 1999. Přel. Miloš Kopal a Jiří Pechar.

GADAMER, Hans-Georg. Der Tod als Frage. In: Probleme, Gestalten. GW 4. Tübingen: Mohr Siebeck, 1987. Anglicky: Death as a Question. In: Hermeneutics between History and Philosophy. Bloomsbury, 2019. Tran. by Pol Vandevelde and Arun Iyer.

HÄGGLUND, Martin. Dying For Time: Proust, Woolf, Nabokov. Harvard University Press, 2012.

HEIDEGGER, Martin. Sein und Zeit. Tübingen: Max Niemeyer, 2006. Česky: Bytí a čas. Praha: OIKOYMENH, 2018. Přel. Ivan Chvatík, Pavel Kouba, Miroslav Petříček a Jiří Němec.

LEVINAS, Emmanuel. La Mort et le Temps. In: Dieu, la Mort et le Temps. Paris: Bernard Grasset, 1993. Anglicky: God, Death and Time. Meridian, 2001. Trans. by Bettina Bergo.

RICOEUR, Paul. Vivant jusqu'à la mort. Paris: Seuil, 2007. Anglicky: Living Up to Death. University of Chicago Press, 2009. Trans. by David Pellauer.

SCHELER, Max. Tod und Fortleben. In: Schriften aus dem Nachlaß I. Zur Ethik und Erkenntnistheorie. GW 10. Bonn: Bouvier, 2000. Česky: Smrt a život po smrti. In: Řád lásky. Praha: Vyšehrad, 1971. Přel. Jaromír Loužil.

WORMS, Frédéric. Pour un humanisme vital. Lettres sur la vie, la mort et le moment présent. Paris: Odile Jacob, 2019.

 

Výběr textů se může v průběhu semináře ještě drobně proměnit.

 

Rozšiřující texty:

 

Coming soon…

Vstupní požadavky
Poslední úprava: Mgr. Ondřej Kvapil, Ph.D. (04.02.2021)

Žádné.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK