|
|
|
||
Předmět „Novověká filosofie A“ sestává z přednášky a četby primárních filosofických textů. Spolu s předmětem <br>
„Novověká filosofie B“ umožní studentům proniknout do hlavních filosofických témat rozvíjených v myšlenkové tradici <br> od Descartova vystoupení v kontextu kritiky aristotelské myšlenkové tradice (1. polovina 17. stol.) a na něj navazující <br> kontinentální myšlení (Spinoza, Malebranche, Leibniz), přes britské empiriky (Hobbes, Locke, Berkeley, Hume) a dále <br> Kanta a Fichta až po Schellingovy a Hegelovy syntézy v kontextu myšlení tzv. německé klasické filosofie. Během <br> kurzu se studenti připraví na zkoušku (předmět PVP, Skupina I - „Novověká filosofie II“) a zároveň na odpovídající část <br> bakalářské zkoušky (část b: Dějiny filosofie). <br> <br> Konkrétní náplň kurzu může v jednotlivých semestrech doznávat dílčích změn, tj. přesouvat váhu mezi dílčími <br> tematickými okruhy, jak jsou traktovány jednotlivými novověkými autory, ovšem při zachování důrazu na získání <br> důkladné znalosti primární literatury, již si musí studenti osvojit pro složení bakalářské zkoušky. Jde v zásadě o <br> následující tematické okruhy: (1) ontologie: problematika konečné a nekonečné substance; psychofyzický problém; <br> povaha a existence matérie; filosofie přírody; problém osoby; pojetí kauzality; důkazy boží existence; (2) <br> epistemologie: metodická skepse a její překonání; ideje a reprezentace reality; vědění a věda; filosofická estetika; (3) <br> filosofie mysli: povaha mysli; teorie subjektivity, vědomí a sebevědomí (4) politická filosofie: přirozený stav a přirozený <br> zákon; koncepce společenské smlouvy; pojetí vlastnictví.<br> Kurz má dvě části, přičemž je třeba absolvovat obě části s tím, že zápočet bude udělen jen z jedné části. Studenti si mohou vybrat, ve které z obou částí získají zápočet. V části pod vedením doc. Jana Palkosky (úterý 9:10-10:40h v m.č. 217) se výklad zaměří na tzv. racionalistické autory (Descartes, Spinoza, Leibniz) s důrazem na ontologické a epistemologické tematické okruhy specifikované výše (body (1) a (2)). Tato část bude mít podobu problémově laděných přednášek, prokládaných seminární četbou primárních textů uvedených autorů. Moodle k této části kursu: https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=16877 Záměrem části vedené doc. Jindřichem Karáskem je úvod do německé klasické filosofie. V rámci tohoto úvodu budou představeny základní problémy a argumentační postupy tak, jak byly rozvíjeny v německé klasické filosofii, jejíž vznik lze datovat prvním vydáním Kritiky čistého rozumu Immanuela Kanta v r. 1781. Kant v této knize provádí významné změny oproti předchozí tradici novověké filosofie, a umožňuje tím myšlenkové reflexe resp. myšlenkové systémy klasiků tzv. německého idealismu. Tato část bude mít charakter přednášek a následné detailní četby textů daných autorů prokládané vysvětlujícími výklady vedoucího kurzu. Poslední úprava: Palkoska Jan, doc. Mgr., Ph.D. (21.10.2024)
|
|
||
V části doc. Jana Palkosky jsou podmínky k zakončení kursu následující: (i) solidní docházka (procentuálně nespecifikováno, důvěřuji vkusu a slušnosti); (ii) úspěšné sepsání tří krátkých reflexí (0,5 až 1 normostrana) bějem probíhající výuky (nebo po jejím ukončení) na některé z probíraných témat; konkrétní znění témat bude specifikováno každý týden na konci sezení a uvedeno v moodlu k této části kursu: Kurz: Novověká filosofie A (racionalismus) | DL 1 (cuni.cz) V části doc. Jindřicha Karáska jsou podmínky pro udělení zápočtu následující: (i) pravidelná docházka; (ii) seminární práce v rozsahu 10 normostran nebo protokol ze semináře, tj. záznam průběhu semináře prezentovaný v následující hodině. Poslední úprava: Palkoska Jan, doc. Mgr., Ph.D. (21.10.2024)
|
|
||
BERKELEY, G., Pojednání o principech lidského poznání, přel. M. Hubová a M. Tomeček. Praha: OIKOYMENH, 2004. Poslední úprava: Mokrejšová Eva, Mgr. (10.09.2024)
|