|
|
|
||
|
Seminář se zaměří na roli časopisů v úsilí o kulturní emancipaci a sebereflexi československé společnosti od konce padesátých let 20. století a pochopení dosahu historické (dis)kontinuity pro svobodu soudobé tvorby a jejího kritického smyslu ve vztahu k situaci a podmínkám moderního člověka. Půjde o sérii diskusí věnovaných časopisu jako médiu polemiky, diskuse a názorové diferenciace, časopisu jako ohnisku integrace mnohdy dezintegrovaných životů, časopisu jako prostředku společenské rezonance umění i časopisu jako prostředníku kritické výzvy směrované proti konsensu a společenskému / institucionálnímu statu quo. Poslední úprava: Vojtěch Daniel, doc. PhDr., Ph.D. (31.08.2023)
|
|
||
|
1. Časopis, jeho typy, proměny a funkce 2. Kritika, její formy a transformace (moderní literatura, umění a filozofie jako kritické modality modernosti), kritické a diskusní žánry 3. Divadlo 4. Host do domu 5. Květen 6. Literární noviny (Literární listy, Listy) 7. Orientace 8. Sešity 9. Světová literatura 10. Tvář
(Kutúrny život, Slovenské pohľady, Kultura / Kulturní tvorba, Plamen, Výtvarná práce, Výtvarné umění…) Poslední úprava: Vojtěch Daniel, doc. PhDr., Ph.D. (31.08.2023)
|
|
||
|
Pravidelná účast, příprava – aktivita v diskusi, příprava jedné diskuse (referát) Poslední úprava: Vojtěch Daniel, doc. PhDr., Ph.D. (31.08.2023)
|
|
||
|
Základní literatura předmětu k jednotlivým periodikům je uvedena v časopiseckých heslech Slovníku české literatury po r. 1945.
Fencl, Ivo: Vize a iluze skupiny Květen (1993) Hamšík, Dušan: Spisovatelé a moc (1969) Jungmann, Milan: Literárky – můj osud. Kritické návraty ke kultuře padesátých a šedesátých let s aktuálními reflexemi (1999) Kabeš, Petr (ed.): Sešity. Výběr z 33 ½ čísel časopisu (2009) Květen a jeho doba (1994) Špirit, Michael (ed.): Tvář (1995) + doslov Tvář. Pokus o historickou rekonstrukci, s. 671–735. Ztráty a nálezy. 50. a šedesátá léta v české literatuře. Katalog výstavy PNP (1998) Poslední úprava: Vojtěch Daniel, doc. PhDr., Ph.D. (31.08.2023)
|
