|
|
|
||
|
Seminář se zaměří na fenomén humoru jako antropologické konstanty, jež definuje člověka z hlediska jeho prožívání a zakoušení světa. Pokusí se objevit a pojmenovat projevy humoru (a zejména humoru černého) v próze, poezii i dramatu 20. století, dále se bude věnovat analýze protektorátních anekdot coby specifického žánru na pomezí literatury a orality. Kurz je určen všem bez ohledu na ročník studia, předpokládá se pouze schopnost číst texty v angličtině. Poslední úprava: Vinš Ondřej, Mgr. (22.01.2023)
|
|
||
|
Studující budou seznámeni se základní literaturou o humoru z hlediska jeho literární manifestace i jazykové konstrukce. Vyzkouší si aplikaci těchto poznatků při analýze literárního materiálu. Poslední úprava: Vinš Ondřej, Mgr. (22.01.2023)
|
|
||
|
Zápočet bude udělen za pravidelnou docházku (max. 3 absence), četbu zadané literatury a účast v kolektivní rozpravě nad ní. Poslední úprava: Vinš Ondřej, Mgr. (22.01.2023)
|
|
||
|
Bečka, Josef V. Komika a humor v jazyce. In Naše řeč 30 (1946), číslo. 6–7, s. 111–120. Borecký, Vladimír. Imaginace, hra a komika. Praha: Triton, 2005. Borecký, Vladimír. Odvrácená tvář humoru: Ke komice absurdity. Dauphin, 1996. Borecký, Vladimír. Teorie komiky. Praha: Hynek, 2000. Breton, André. Antologie černého humoru. Přeložil Michal Novotný. Concordia, 2006. Brouk, Bohuslav. Jazyková komika. Praha: Václav Petr, 1941. Carpenter, Whitney. Laughter in a Time of Tragedy: Examining Humor during the Holocaust. In Denison Journal of Religion. Volume 9, 2010. Cenek, Edvard – Ziegner, Vlastimil (eds.): Válečné anekdoty 1939–1945: Smích v bodláčí. Hořovice: Václav Bluma, 1945. Gracová, Blažena. Politická anekdota jako historický pramen. In Mystifikace ve výuce dějepisu, mystifikace výukou? UJEP Ústí nad Labem, 2010. Kolman, Vojtěch. Noc, v níž se pořádají medvědí hony na zajíce: filosofický původ jazykové komiky. Praha: Argo, 2020. Le Brun, Annie. Černý humor. In Analogon 11–1994/I. Müller, Richard – Šidák, Pavel (eds.). Slovník novější literární teorie: Glosář pojmů. Praha: Academia, 2012. Ostrower, Chaya: It Kept Us Alive: Humor in the Holocaust. Yad Vashem Publications, 2014. Poslední úprava: Vinš Ondřej, Mgr. (22.01.2023)
|
|
||
|
1) Teoretické vymezení pojmů komika a humor, tři makroteorie humoru, velcí klasici – Aristoteles, James Beattie, André Breton, John Morreall 2) České přístupy k humoru – Karel Teige, Josef Václav Bečka, Vladimír Borecký 3) Jazykové konstrukce humoru – Viktor Vitalijevič Raskin 4) Humor v literatuře 20. století jako reakce a odraz (od Haška dál) Poslední úprava: Vinš Ondřej, Mgr. (22.01.2023)
|
