Seminář má podobu společných pokusů o interpretaci vybraných středověkých bohemikálních textů: budeme se snažit reflektovat historický horizont jejich vzniku a společenskou funkci, a to při vědomí nemožnosti uniknout z vlastní historické situace. Zároveň se budeme seznamovat s již existujícími interpretacemi a reflektovat jejich silné i slabé momenty.
Cílem našich pokusů o navázání dialogu se vzdálenými staletími bude – vedle estetického zážitku – snaha o porozumění, hledání souvztažností i respektování odlišného, ale též vytváření si obrazu bohemikální středověké literatury v širším evropském kontextu. Zároveň nám jednotlivé texty poskytnou prostor k zamýšlení nad některými obecnějšími otázkami (např. dějinnost literatury, literatura a paměť; služebnost a angažovanost umění; oralita a skripturalita slovesnosti, vztah literatury a folkloru; proměnnost literárního provozu a literární komunikace vůbec; koncept národní literatury a jeho limity).
Kritérii pro výběr textů k interpretaci je nejen snaha o naznačení časové, jazykové, stylové, funkční a žánrové šíře české středověké literatury, ale též zařazování daných textů do českého literárního kánonu, příp. jejich "provokativnost" pro současného čtenáře.
Předmět může být vyučován v angličtině, a to v závislosti na rozhodnutí garanta.
Poslední úprava: Škarpová Marie, Mgr., Ph.D. (30.08.2024)
The course takes the form of collaborative attempts to interpret several medieval texts produced in the Czech Lands. The underlying methodological basis of the interpretations will be effort to reflect the historical horizon of production of the analysed texts and their social (and religious) functions, while being aware of the impossibility of escaping from our own historical situation. Additionally, we will familiarize ourselves with already existing interpretations of chosen texts and reflect on their strengths and weaknesses. <br>
<br>
The aim of our attempts to establish a dialogue with distant centuries will be - apart from aesthetic experiences - to strive for understanding, to search for correspondences and respect for alterity, but also to create an insight of medieval literature from the Czech Lands within a broader European framework. Moreover, the texts will give us an opportunity to reflect on some more general questions (e.g., the historicity of literature, literature and collective memories; the engagement of art; the orality and scripturality of literature, the relationship between literature and folklore; the fluidity of literary practices and literary communication in general; the concept of national literature and its limits). <br>
<br>
The criteria for the choice of texts for interpretation are not only the intention to hint at the temporal, language, style, functional and genre diversity of medieval literature produced in the Czech Lands, but also the incorporation of the texts into the canon of the Czech literature, or their "provocativeness" for present-day readers. <br>
<br>
<br>
<br>
The course may be taught in English, depending on the decision of the supervisor. <br>
<br>
Poslední úprava: Škarpová Marie, Mgr., Ph.D. (30.08.2024)
Podmínky zakončení předmětu
Semináře Marie Škarpové: Podmínkou k udělení zápočtu je zodpovědná domácí příprava (četba zadaných textů), vypracování krátkého písemného podkladu pro vybrané diskusní téma a především aktivní práce v semináři (diskuse).
V zimním i v letním semestru je seminář zakončen písemným testem; úspěšně absolvovaný test je v zimním semestru předběžnou podmínkou pro udělení zápočtu na semináři (vedle výše uvedených podmínek), v semestru letním je předstupněm před ústní zkouškou (a to i v případě, kdy ji studenti skládají s větším časovým odstupem od zakončení semináře); cílem testu je prověřit osvojení znalosti základní literatury prezentované v seminářích a na přednášce, proto také doporučujeme navštěvovat základní oborovou přednášku.
Seminář Matouše Jalušky: Podmínkou k udělení zápočtu je aktivita při semináři a vypracování tří krátkých písemných reflexí (2–5 normostran, ideálně okolo tří) ke třem probíraným textům. Tyto texty budou (spolu s podrobným sylabem) zpřístupněny na moodlu. Studentské reflexe poslouží především jako podklad pro diskusi v hodinách a při zkoušce v letním semestru. První reflexi je třeba odevzdat do 15. 11., druhou do 12. 1. (tj. do konce výuky v zimním semestru), třetí do začátku letního semestru.
Seminář Kateřiny Smyčkové: Podmínkou k udělení zápočtu v zimním semestru je domácí příprava - četba zadaných textů a aktivní účast na semináři,
Poslední úprava: Škarpová Marie, Mgr., Ph.D. (30.08.2024)
Literatura -
Literatura základní:
Hrabák, J. - Havránek, B. (eds.): Dějiny české literatury I. ČSAV, Praha 1959.
Havránek, B. - Hrabák, J. a kol. (eds.): Výbor z české literatury od počátku po dobu Husovu. ČSAV, Praha 1957.
Havránek, B. - Hrabák, J. - Daňhelka, J. (eds.): Výbor z české literatury doby husitské I, II. ČSAV, Praha 1963.
Lehár, J. - Stich, A. - Janáčková, J. - Holý, J.: Česká literatura od počátků k dnešku. NLN, Praha 1998.
Lexikon české literatury. Osobnosti, díla, instituce 1–4. Academia, Praha 1985-2008.
Literatura výběrová:
Bartlová, M. a kol.: Husitské století. Praha, NLN 2014.
Bartlová, M.: Skutečná přítomnost. Středověký obraz mezi ikonou a virtuální realitou. Argo, Praha 2012.
Baumann, W.: Die Literatur des Mittelalters in Böhmen. Collegium Karolinum, München 1978.
Bohatcová, M.: Česká kniha v proměnách staletí. Panorama, Praha 1990.
Curtius, H. R.: Evropská literatura a latinský středověk. Triáda, Praha 1998.
Černý, V.: Staročeská milostná lyrika a další studie ze staré české literatury. MF, Praha 1999.
Čyževský, D. S.: Kleinere Schriften II, Bohemica. W. Fink, München 1972.
Čornej, P.: Světla a stíny husitství (události – osobnosti – texty – tradice). Výbor z úvah a studií. Praha, NLN 2011.
Doležalová, L. – Dragoun, M. – Ctibor, J. (eds.): Čítanka latinských textů z pozdně středověkých Čech. Scriprorium, Dolní Břežany 2017.
Dragoun, M. – Marek, J. – Boldan, K. - Studničková, M.: Knižní kultura českého středověku. Dolní Břežany, Scriptorium 2020.
Dostálová, R.: Byzantská vzdělanost. Vyšehrad, Praha 1990.
Eco, U.: Umění a krása ve středověké estetice. Argo, Praha 1998.
Gurevič, A.: Nebe, peklo, svět, cesty k lidové kultuře středověku. H&H, Jinočany 1996.
Jakubcová, A., a kol.: Starší divadlo v českých zemích do konce 18. století.Academia - Divadelní ústav, Praha 2007.
Jakobson, R.: Poetická funkce. H&H, Jinočany 1995.
Jiroušková, L. (ed.): Speculum medii aevi. Zrcadlo středověku. Sborník přednášek o kultuře a literatuře středověku … KLP, Praha 1998.
Kolár, J.: Návraty bez konce. Atlantis, Brno 1999.
Kolár, J.: Sondy. Marginálie k historickému myšlení o české literatuře. Atlantis, Brno 2007.
Kouba, J.: Slovník staročeských hymnografů (13. - 18. století). EÚ AV ČR, Praha 2017.
Le Goff, J. - Schmitt, J.-C.: Encyklopedie středověku. Vyšehrad, Praha 2002.
Lehár, J.: Česká středověká lyrika. Vyšehrad, Praha 1990.
Lehár, J.: Nejstarší česká epika. Vyšehrad, Praha 1983.
Lehár, J.: Studie o sémantizaci formy. Karolinum, Praha 2005.
Nechutová, J.: Latinská literatura českého středověku. Vyšehrad, Praha 2000.
Ke každému tématu se budou vztahovat texty bohemikální, texty z antické tradice a texty biblické. Podrobný sylabus vzejde z diskuse na začátku semestru a bude spolu s texty k dispozici na moodlu.
Počátky písemnictví a moc slova | Proglas, Kosmova kronika.
Vyprávění o hrdinech | Legendy a Staročeská kronika tak řečeného Dalimila.
Lyrický a emocionální nexus | staročeská lyrika, modlitby a pokusy o útěchu.
Nová epika | Kurtoazní narativy, rytířské povídky.
Jak žít mezi lidmi? | Satiry a drama.
Doba přechodu (od rukopisu k tištěné knize)
TÉMATA SEMINÁŘŮ KATEŘINY SMYČKOVÉ
Duchovní lyrika
Světská (milostná) lyrika
Legendistika
Kroniky
Hrdinská a rytířská epika
Drama
Satira a parodie
Poslední úprava: Škarpová Marie, Mgr., Ph.D. (30.08.2024)