|
|
|
||
Přednáška je koncipována jako semestrální kurz, jehož cílem je nastínit prostřednictvím několika vybraných
charakteristických textů některé z dominantních tendencí a směrů literatury 1. poloviny 20. století. Smysl kurzu pak nespočívá v získání určité sumy znalostí o vymezeném období, nýbrž ve vypěstování postoje, který tkví v neustálé konfrontaci individuální čtenářské zkušenosti a jejího vztahu k dobovému literárnímu a šířeji kulturnímu kontextu. Jednotlivé básně, povídky, eseje, romány či odborná pojednání budou prezentovány nejen jako objekty textové analýzy, ale také jako zástupky širších problémových okruhů, proměnlivých - a tedy živých - pouze díky neustálé konfrontaci s proměňujícím se chápání celku literatury daného období. Přednáška se soustředí na zachycení dobové recepce a literárněhistorické konkretizace. Předměty Čtení děl české literatury (starší české literatury, 19. století, 20. století I a 20. století II) jsou koncipovány jako úvodové předměty, jež mají nabídnout elementární nástroje a výchozí vhled do dané problematiky. Jsou míněny pro studenty I. ročníku bakalářského studia. Pokud bude nutné předmět, přejde do elektronické podoby na platformě Teams. V Teams budou také zadávány úkoly a budou zde dostupné různé studijní materiály. Poslední úprava: Heczková Libuše, doc. Mgr., Ph.D. (27.09.2022)
|
|
||
Požadavky na udělení zápočtu: 1. Dvě malé průběžné práce podle zadání v Teams. 2. Zápočtová práce. Odevzdávání a konzultace
Zápočtová práce musí být odevzdána do 30. června. Podzimní zkouškové bude vyhrazeno pro případné přepracování práce. Zápočet bude následně udělen na základě ústní konzultace schválené práce.
Formální parametry práce: Práce musí být odevzdána ve formátu uvedeném pro písemné práce na stránkách UČLK. * Hlavička práce: Součástí práce je vložení obecného obsahového zadání pro jednotlivá Čtení podle SIS. Obsah práce se řídí požadavky jednotlivých vyučujících předmětu Čtení I. - IV. Práce by měl být v rozsahu 10 000 až 20 000 znaků s mezerami.
Citace a bibliografie: Součástí odevzdané práce je dodržování všech zásad práce s prameny a odbornou literaturou, jak je poskytuje předmět Základy literární historie a také dodržování zásad etické práce.
Obsahové obecné zadání práce: Zápočtová práce se soustředí k jednomu textu vydanému v období sledovaném přednáškou. práce má za úkol zachytit dobovou recepci (konkretizaci) textu v tehdejších periodikách. Důraz je na slovo dobovou. Pro práci je nutno využívat hlavně kritická vydání mnebo případně vydání čtenářská, která jsou vybavena literárně historickými komentáři (typicky edice Česká knižnice). Biografické údaje se omezují na minimum - tedy jen takové, které jsou důležité pro recepci textu. K reflexi recepce slouží relevantní sekundární literatura. Viz seznam četby na stránká ÚČLK. Lze si vybrat libivolný text,a le některé tituly zvláště ty maturitní se výrazně nedoporučují. Seznam výjimek textů, které by neměly být v centru pozornosti zápočtové práce, pokud nebudou dostatečně prodiskutovány s přednášející na osobních konzultačních hodinách. Ladislav Klíma: Utrpení knížete Sternehocha Jaroslav Havlíček: Neviditelný Karel Čapek: Bílá nemoc . Poslední úprava: Pastyříková Iveta, Mgr. (21.06.2024)
|
|
||
Základní literatura: Papoušek,Vladimír a kol: Dějiny nové moderny I. - III., Dějiny české literatury 105-1947, Academia, Praha 2010- 2017. Vojvodík, Josef, Wiendl, Jan: Heslář české avantgrady. FF UK, Praha 2011. Kolektiv autorů: Dějiny české literatury IV (původní vydání připraveno pro rok 1969), 1.vydání Victoria Publishing, Praha 1995. https://edicee.ucl.cas.cz/dejiny/dejiny-ceske-literatury/129-dejiny-ceske-literatury-4 Hájková, Dagmar, Horák, Pavel: Republika českoslovesnká 1918-1939. NLN, Praha 2018. Šámal, Petr: Literární kronika první republiky. Události. Díla. Souvislosti, Academia, Praha 2019. Vodička, Felix: Svět literatury (I.), vyd. 4., Fortuna, Praha 1995. (Původní vydání z roku 1967, po roce 1989 další vydání ) Další literatura viz Seznam četby na stránkách ÚČLK Poslední úprava: Heczková Libuše, doc. Mgr., Ph.D. (02.10.2022)
|
|
||
Úvod - Co je to čtení? Co je to dobová recepce, literárněhistorická konkretizace?
Tematické okruhy:
Problematika literárního symbolismu Problematika umělecké dekadence a jejího dědictví Karel Hlaváček: Pozdě k ránu Viktor Dyk: Krysař Recepce
II: Drama Karel Čapek: Ze života hmyzu Recepce a proměny dramatu
Vladislav Vančura: Markéta Lazarová Jaroslav Durych: Valdštějnské trilogie Milada Součková: Amor a Psýché Marie Pujmanová: Předtucha Jan Čep: Sestra úzkost IV. Avantgardní "lyrika" Konstantin Biebl: Nový Ikaros Vítězslav Nezval: Absolutní hrobař Poslední úprava: Heczková Libuše, doc. Mgr., Ph.D. (02.10.2022)
|