Psychosociální krizová pomoc a spolupráce je mezioborová disciplína, která se zaměřuje na spolupráci s komunitami zasaženými neštěstími.
Student se prostřednictvím výkladu, plněných úkolů a diskusí s hosty učí
* poznávat hodnoty oboru (lidská důstojnost; partnerství, spolupráce, uznání; angažovanost pro druhé a společenství; úcta k rozmanitosti a řádu; otevřenost k víře, přesahu a smyslu)
* uplatňovat zásady kom. přístupu (subsidiarita, partnerství a participace; dlouhodobost);
reflektovat kýžené ctnosti (odolnost, kulturní způsobilost, spravedlnost, připravenost);
osvojovat poznatkovou základnu oboru.
Last update: Ulrichová Monika, Mgr., Ph.D. (15.09.2022)
Aim of the course - Czech
Hlavním cílem - výsledkem předmětu je student, který si •osvojil hodnoty, zásady, ctnosti, postoje, mezioborové souvislosti a poznatky psychosociální krizové pomoci a spolupráce, •dokáže je kriticky promýšlet a uplatňovat v konkrétních situacích svého působení včetně výzkumného •a vztahovat je z pozice teologicko-pastorační k tématům společenství (komunity), krize (neštěstí) a sebe/řízení včetně odolnosti.
Dílčí cíle: * rozpoznávat náboženské a spirituální, společensko-kulturní, antropologické a filozofické souvislosti, v nichž se odehrávají různé typy pomoci a spolupráce, tzn. reakce jedinců a společenství na neštěstí * porozumět domněnkám odolnosti (včetně odolných komunit a států) a všeobecné zasaženosti (včetně znalosti "zranitelných" skupin obyvatelstva) * osvojit si znalosti standardů psychosociální krizové pomoci a spolupráce a dalších témat předmětu * na základě hodnot a zásad psychosociální krizové pomoci a spolupráce vytvářet návrhy krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé pomoci spolu s návrhy posilujícími připravenost obyvatel a obcí na mimořádné události a krizové situace * prakticky aplikovat hodnoty a zásady psychosociální krizové pomoci a spolupráce včetně jejích standardů při síťování (networking) zdrojů, při vedení a koordinování lidí * promýšlet a uvědomovat si sebe (včetně vlastních postojů a hodnot) jako nositele a nástroj psychosociální krizové pomoci a spolupráce
Last update: Ulrichová Monika, Mgr., Ph.D. (15.09.2022)
Literature - Czech
Základní literatura BAŠTECKÁ, B. a kol. (2012). Psychosociální krizová pomoc a spolupráce. Praha: Grada. BAŠTECKÁ, B. a kol. (2005). Terénní krizová práce. Praha: Grada. Standardy psychosociální krizové pomoci a spolupráce zaměřené na průběh a výsledek. (2010), Baštecká, B. a kol. Praha: GŘ HZS. Koncepce ochrany obyvatelstva do roku 2006 s výhledem do roku 2015 a o Koncepci ochrany obyvatelstva do roku 2013 s výhledem do roku 2020. Ženevské úmluvy o ochraně obětí ozbrojených konfliktů ze dne 12. srpna 1949 Dodatkové protokoly k Ženevským úmluvám (z 12. srpna 1949) z 8. června 1977, z 8. prosince 2005 (o dalším rozpoznávacím znaku) Projekt Sphere. (2003). Humanitární charta a Minimální standardy pro humanitární pomoc. Praha: Portál pro Sdružení Česká katolická charita.
Ulrichová, M. Hledání smyslu ve smrti a umírání. Moravapress:Ostrava 2014.
Další literatura podle zvoleného zaměření studenta.
Last update: Ulrichová Monika, Mgr., Ph.D. (15.09.2022)