SubjectsSubjects(version: 945)
Course, academic year 2016/2017
   Login via CAS
A History of European Thought - JMB023
Title: Dějiny evropského myšlení
Guaranteed by: Department of German and Austrian Studies (23-KNRS)
Faculty: Faculty of Social Sciences
Actual: from 2016 to 2016
Semester: winter
E-Credits: 5
Examination process: winter s.:
Hours per week, examination: winter s.:2/0, Ex [HT]
Capacity: 160 / unknown (160)
Min. number of students: unlimited
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
State of the course: taught
Language: Czech
Teaching methods: full-time
Teaching methods: full-time
Note: course can be enrolled in outside the study plan
enabled for web enrollment
priority enrollment if the course is part of the study plan
Guarantor: PhDr. Mgr. Alena Zelená, Ph.D.
Teacher(s): PhDr. Mgr. Alena Zelená, Ph.D.
Is pre-requisite for: JMB413, JMB029, JMB013, JMB015, JMB009, JMB052, JMB017, JMB011
Examination dates   Schedule   Noticeboard   
Files Comments Added by
download augustinus_de_magistro.pdf Augustinus: O učiteli PhDr. Mgr. Alena Zelená, Ph.D.
download Comte.pdf Comte: ukázka z Kurzu pozitivní filosofie PhDr. Mgr. Alena Zelená, Ph.D.
download DEM_Prednaska1_2021_Jazyk_def.pptx Přednáška 1: Úvod. Jazyk, myšlení a komunikace PhDr. Mgr. Alena Zelená, Ph.D.
download DEM_Prednaska2_2020_Etika1_Pravda_01.pptx Přednáška 2: Etika1: Poznání a mravnost: pravda PhDr. Mgr. Alena Zelená, Ph.D.
download DEM_Prednaska3_2020_Vychova_a_politika.pptx Přednáška 3: Výchova /vzdělávání a politika PhDr. Mgr. Alena Zelená, Ph.D.
download DEM_Prednaska4_2020_Vychova_def.pptx Přednáška 4: Výchova a vzdělávání PhDr. Mgr. Alena Zelená, Ph.D.
download DEM_Prednaska5_2020_Etika_a_politika_def.pptx Přednáška5_2020_ Etika a politika_ spravedlnost, přirozenost, právo PhDr. Mgr. Alena Zelená, Ph.D.
download DEM_Prednaska6_2020_Poznani1_def.pptx Přednáška 6: Poznání 1: metody poznávání, co jsou vědy, jejich rozlišení PhDr. Mgr. Alena Zelená, Ph.D.
download DEM_Prednaska7_2020_Poznani2_def.pptx Přednáška 7: Poznání 2: předmět poznání, spolehlivost smyslového poznání, karteziánský a kopernikánský obrat v noetice PhDr. Mgr. Alena Zelená, Ph.D.
download scan_Akvinský.pdf Tomáš Akvinský: Teologická suma: I-II, ot. 92, čl. 1 PhDr. Mgr. Alena Zelená, Ph.D.
download scan_Cicero.pdf Cicero: ukázka z Dialogu o stáří PhDr. Mgr. Alena Zelená, Ph.D.
download scan_Komenský.pdf Komenský: Věječka moudrosti PhDr. Mgr. Alena Zelená, Ph.D.
download TA_ot95.docx Tomáš Akvinský: Teologická suma I.- 2, ot. 95, čl. 1-3 PhDr. Mgr. Alena Zelená, Ph.D.
Annotation - Czech
Last update: PhDr. Mgr. Alena Zelená, Ph.D. (18.02.2019)
Kurz nabízí pohled na vybraná témata evropského myšlení, jak je formovala filozofická diskuse od starověku až po současnost.Kurz se tedy věnuje následujícím tématům, které souvisejí s celkovým zaměřením studia MTS:
1. teorie / filosofie poznání
2.filosofie výchovy a vzdělávání
3. etika
4. politika
5. filosofie dějin
V kurzu vyjdeme ze současných úvah o vyjmenovaných tématech a budeme hledat jejich počátky v dějinách filozofie, kritické hlasy ze současnosti i z minulosti a zaměříme se nato, jak se různé myšlenky často prolínají v různých podobách dějinami myšlení a jak teprve pohled na příběh jejich vzniku může osvětlit jejich skutečný význam.
Course completion requirements - Czech
Last update: PhDr. Mgr. Alena Zelená, Ph.D. (19.11.2020)

Pro úspěšné absolvování kurzu je nutno :

1. odevzdat včas 2 krátké domácí práce –shrnutí primárních textů vztahujících se k zadanému tématu, resp. esej reflektující téma a zadané texty- rozsah vždy 4 NS, tj. 7.200 znaků –plus mínus 300:
1. do 30.11. 2019: Jak poznáváme a jaká je v poznání role jazyka a jak můžeme poznání dále předat: Platón: Kratylos, Augustinus: De magistro, Komenský: Věječka moudrosti, Seneca: z listů Luciliovi list…, Nietzsche: Pravda a lež ve smyslu nikoliv morálním, F. Bacon: ukázka z knihy Nové organon, ukázka z knihy W. Jamese: Pragmatismus – kap. 1 a 2
•2. do 10.1. 2020 nejpozději však 5 dní před konáním testu,na který se student hlásí: Jaké je ideální uspořádání státu, jaký má být jeho vládce, resp. kdo má vládnout a co je spravedlnost: Platón – ukázky z Ústavy, Aristoteles ukázky z Politiky, Machiavelli: Vladař – ukázka, Hobbes: ukázka z O občanu, Locke: ukázka z Druhého pojednání o vládě, Rousseau: O společenské smlouvě - ukázka,Comte: ukázka z Kurzu pozitivní filozofie Masaryk: O demokracii
 
Vzhledem k opatřením děkanátu budou obě práci odevzdávány přes platformu moodle, tedy na stránkách moodle vztahujících se k předmětu: https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=10238
Na stránku se musí zaregistrovat každý student sám.
Pro první práci platí úložiště: https://dl1.cuni.cz/mod/assign/view.php?id=450887, příp. další úložiště připravená pro tentýž účel a týden v moodle.
Pro druhou práci pak: https://dl1.cuni.cz/mod/assign/view.php?id=450895, příp. další úložiště připravená pro tentýž účel a týden v moodle.


 
2. úspěšně absolvovat závěrečný test - bude vypsáno 5 termínů, z toho 1 v předtermínu. Další termíny již vypsány nebudou
Hodnocení vychází ze škály A až F dle ákladní bodovou škálu A-F dle Opatření děkanky 17/2018: https://www.fsv.cuni.cz/opatreni-dekanky-c-172018 nebo v anglické verzi:https://www.fsv.cuni.cz/opatreni-dekanky-c-172018aj
Syllabus - Czech
Last update: PhDr. Mgr. Alena Zelená, Ph.D. (10.09.2019)

T

Sylabuskurzu:

 

1. (1. 10.) Jazyk: Jak funguje, jak se utváří pojmy, k čemu jazyk potřebujeme, jak ovlivňuje naše poznání. Jak se od od Platóna, přes Augustina, F. Bacona, Hegela, F. Nietzsche aj. dostaneme k moderní sémiotice, analytické filozofii a postmoderně

 

2. (8.10.) Poznání 1:smyslové a racionální poznání: jaké přináší omyly, co to znamená apriorní a aposteriorní poznání, střetávání empirismu a racionalismu: od Platóna přes helénistické skeptiky,  Descartesa, Kanta, empiristy atd. Co je pravda? Jak můžeme poznávat svět? A jak se na poznání dívá dnešní věda, nebo skeptikové současnosti. Můžeme rozeznat, co je pravda, co lež, co fikce?  Odlišnost přírodovědných a humanitních věd z hlediska metodologie vědy (Kuhn, Weber, Luhmann aj.)

 

3. (15.10.) Poznání 2: Co vůbec může být předmětem našeho poznání? jevy, věci o sobě ideální obsahy mysli... matematika a přírodní vědy, jednota v podstatě světa (arché - pralátka, logos,číslo aj.)

 

4.   (22-10.) Výchova: metody přemýšlení a výuky: od Sókrata, Platóna, Aristotela přes skepsi, stoickou výchovu formou určité terapie, scholastické formy argumentace, středověký vztah vědění a víry až po karteziánskou metodu skepse, Komenského teorie výchovy, liberální výchova (Locke), vliv matematiky a přírodních věd v novověku, solitéři (Rousseau, Nietzsche...), pragmatická teorie výchovy, 'Masarykův důraz na význam vzdělání pro demokracii. Jak můžeme učit a co je cílem školství, vzdělání? Role humanitněvědných a přírodovědných oborů ve vzdělávání, k čemu vlastně je vzdělání? Vzdělávání k občanství.

 

5. (5.11.) Paměť a její meze: význam paměti pro poznávání: poznání jako rozpomínání - Platón, Augustinus), problém zapomínání  a nepamatování. Osvobozující role zapomnění. Paměť individuální a paměť kolektivní, kulturní

 

6. (12.11.) Výchova / vzdělávání a politika: výchova vladaře, státnické umění, areté a její učitelnost, humanita, učení demokracie

 

7. (19.11.) Etika 1: Co je dobro? různé koncepce - blaženost, dobré jednání, cíl jednání, úmysl, kategorický imperativ apod. ‚Je možné hovořit o univerzální lidské morálce, nebo je morálka vždy relativní , nebo dokonce subjektivní?

 

8. (26.11.) Etika 2: vztah etiky a poznání: co je pravda? pravda v morálním a amorálním smyslu. Vede poznání dobrého ke konání dobrého? Je poznávání toho, co je dobré a vzdělání vůbec přínosné pro morálku, nebo spíše poznání kazí charakter?

 

9. (3.12.) Etika a politika: Co je spravedlnost, jaká je lidská přirozenost? Co je přirozené právo? Vztah státníka k mravnosti? Od Platóna, Aristotela, stoiky, až po Machiavelliho, Lockea, Hobbese, Rousseaua... "věčný mír"- Kant. Současná teorie spravedlnosti – problém legality a legitimity, interpretační komunity pro porozumění tomu, co je správné a spravedlivé, různé druhy spravedlnosti.

 

10. (10.12.) Politika Jaké je ideální uspořádání společnosti? Koncepce státního řádu, utopické myšlení, koncepce demokracie a její kritika od Aristotela až po Masaryka. Problém humanity a naopak banálního zla ve vztahu k totalitním režimům. Kritika politické praxe a role filosofů od Sókrata až po 19. stol., včetně Nietzscheho či Masaryka, současná kritika od filozofů postmoderny (Foucault), systémovou teorii (Luhmann) nebo kritickou teorii (Adorno, Habermas). Reflexe otázky viny a banálního zla (Jaspers, Arendt)

 

11. (17.12.)  Dějiny: Co to jsou dějiny, koncepce dějin a dějinnosti. Vztah historiografie a umění od Platóna, Aristotela, středověk (J. da Fiore), Hegela až po Comtea, Nietzscheho a Masaryka nebo Patočku či Gadamera

 

 

 

 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html