Termíny zkoušek - přihlašováníTermíny zkoušek - přihlašování(verze: 227)
Prohlížení do roku 2023/2024 letní
   Přihlásit přes CAS
Detail termínu
Fakulta :Přírodovědecká fakulta
Garant termínu :Katedra analytické chemie (31-230)
Datum :06.06.2024 - Čtvrtek
Hodina :09:00
Konec :06.06.2024 00:00
Odhlásit do :04.06.2024 23:59
Zápis do :04.06.2024 23:59
Budova :MH8 - Hlavova 8, Praha 2
Místnost :KA (č. dveří 117), Hlavova 8, Praha 2
Učitel :prof. RNDr. Vlastimil Vyskočil, Ph.D.
Kapacita :5
Počet přihlášených :1
Informace :

Zkouška se skládá z písemné přípravy (30 minut) a následného ústního zkoušení (30 minut). Zkoušená/ý si na začátku zkoušky vylosuje tři otázky z níže uvedených částí - jednu z okruhu ZÁKLADNÍ POJMY A ROVNOVÁŽNÁ POTENCIOMETRIE, druhou z okruhu HLAVNÍ ELEKTROANALYTICKÉ TECHNIKY ZALOŽENÉ NA ELEKTROLÝZE a třetí z okruhu OSTATNÍ ELEKTROANALYTICKÉ TECHNIKY.


 


I. ZÁKLADNÍ POJMY A ROVNOVÁŽNÁ POTENCIOMETRIE  


1.       Elektrodová dvojvrstva, elektrodový potenciál, kapalinový potenciál, elektrochemický článek, galvanický článek, elektrolyzér, rovnovážná konstanta článkové reakce.


2.       Elektrodová reakce, polarizační křivka, koeficient přenosu náboje, elektrodový děj, transport látky k elektrodě, polarizace a depolarizace, I. a II. Fickův zákon, Nernstova difúzní vrstva.


3.       Pracovní elektroda, referentní elektroda, pomocná elektroda, děje na elektrodách, vznik polarografické/voltametrické vlny, schéma elektrochemického analyzátoru (2- a 3-elektrodové zapojení)


4.       Rovnovážná potenciometrie, druhy elektrod používaných v potenciometrii, Nernstova rovnice, potenciál redoxních elektrod a elektrod 1. a 2. druhu.


5.       Membránové elektrody a jejich potenciál, iontově selektivní elektrody a jejich druhy, vztah mezi potenciálem a koncentrací u iontově selektivních elektrod, koeficient selektivity, Nikolského rovnice.


6.       Skleněná indikační elektroda, kombinovaná skleněná elektroda, potenciometrické měření pH, kalibrace pH-metru, jiné metody zjišťování pH, potenciometrické (bio)senzory, potenciometrické titrace.



  



II. HLAVNÍ ELEKTROANALYTICKÉ TECHNIKY ZALOŽENÉ NA ELEKTROLÝZE



1.       Polarografie I: historie, definice, rtuťová kapající elektroda, potenciálový program, polarogram, vliv reverzibility elektrodového děje, kvantitativní a kvalitativní aspekty metody, Ilkovičova rovnice.



2.       Polarografie II: limitní proud, nabíjecí proud, faradayický proud, další typy proudů v polarografii, vliv kyslíku a kyslíkové maximum, způsoby eliminace nabíjecího proudu, polarografické pulzní techniky.


3.       Voltametrie I: definice, visící rtuťová kapková elektroda, pevné elektrodové materiály a jejich potenciálová okna, vliv pH na polarizační křivku, pasivace povrchu pracovní elektrody a jeho regenerace.


4.       Voltametrie II: rotující disková a prstencová elektroda, tok kapaliny k rotujícímu disku, Reynoldsovo číslo, Levičova rovnice, mikroelektrody a jejich vlastnosti, difúze látky k mikroelektrodě, soubor mikroelektrod.


5.       Ampérometrie: definice, experimentální uspořádání, vhodné elektrodové materiály, transport látky k elektrodě, limitní proud v ampérometrii, typy a vlastnosti ampérometrických detektorů, ampérometrické (bio)senzory.


6.       Elektrogravimetrie a coulometrie: definice, společné a rozdílné vlastnosti, účinnost elektrodové reakce, geometrické uspořádání cely a vhodné elektrody, techniky za konstantního potenciálu a proudu, coulometrické titrace.



 



III. OSTATNÍ ELEKTROANALYTICKÉ TECHNIKY



1.       Konduktometrie I: definice, elektrická vodivost a její měření, měrná vodivost, molární vodivost, iontová vodivost, konduktometrická cela, vodivost H+ a OH iontů, nízkofrekvenční přímá konduktometrie a její využití.



2.       Konduktometrie II: nízkofrekvenční konduktometrické titrace a jejich využití, charakteristické titrační křivky, vysokofrekvenční konduktometrie, efekty ovlivňující vodivost roztoků elektrolytů, dielektrimetrie.


3.       Titrace s polarizovatelnými elektrodami: ampérometrické titrace a titrační křivky, biampérometrické titrace a titrační křivky, stanovení vody podle Karla Fischera, (bi)potenciometrické titrace a titrační křivky.


4.       Cyklická voltametrie: definice, potenciálový program, kritéria pro posuzování reverzibility elektrodového děje, Randlessova-Ševčíkova rovnice, kritéria pro posuzování kroku určujícího rychlost elektrodového děje.


5.       Pulzní voltametrické techniky: výhody pulzních technik, eliminace nabíjecího proudu, potenciálové programy, normální pulzní techniky, diferenční pulzní techniky, square-wave techniky, AC techniky.


6.       Elektrochemická rozpouštěcí analýza: výhody rozpouštěcích technik, anodická rozpouštěcí voltametrie, katodická rozpouštěcí voltametrie, adsorpční rozpouštěcí voltametrie, potenciometrická rozpouštěcí analýza.


 


S sebou si, prosím, vezměte pouze psací potřeby a průkaz studenta či občanský průkaz pro možnost kontroly totožnosti. Pokud se závazně přihlásíte a na termín se bez omluvy nedostavíte, přijdete tak o jeden platný pokus (které máte celkem tři).

 
exportovat do excelu
Zkoušené předměty
seřadit sestupněseřadit vzestupněKód Fakulta seřadit sestupněseřadit vzestupněJméno Rok Semestr Typ
MC230P03N PřF Elektrochemické metody 2023/2024 letní Zk

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK