Volba jazyka
  • čeština
  • english
Uživatel
  • Anonym

    Detail programu/oboru

    Teritoriální studia se specializací Teritoriální studia (0312RA2000110014)

    Fakulta: Fakulta sociálních věd
    Studijní program: Teritoriální studia (B0312A200011)
    Forma studia: prezenční
    Druh studia: bakalářské
    Jazyk výuky: čeština
    Standardní doba studia: 3 roky
    Krátká poznámka: Den otevřených dveří na Institutu mezinárodních studií (IMS, U Kříže 8/661, Praha 5 – Jinonice), http://bit.ly/FSVDOD
    Forma přihlášky: Elektronická, Listinná
    Možnost upuštění od přijímací zkoušky: ano

    Poměr přijatých a přihlášených v minulém akad. roce

    211 / 442

    • Na tento program/obor nyní nelze podat elektronickou přihlášku.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)
      Termín podání přihlášky: 28.02.2022
      Poznámka k termínu:

      Studijní program Teritoriální studia specializace Teritoriální studia.

      V případě programu se specializací může uchazeč podat přihlášku nejvýše na jednu specializaci v rámci daného programu

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      Teritoriální studia jsou interdisciplinárním programem se silným zázemím v moderních dějinách jako východiska pochopení základních souvislostí současného světa. Program pokrývá oblast severní polokoule s hlavním zaměřením na Severní Ameriku, Evropu a Eurasii a přihlíží i k vývoji v jihovýchodní Asii, Latinské Americe, pacifické oblasti a Středomoří. Z chronologického hlediska sleduje dění od 19. století po současnost s důrazem na období po roce 1945.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      1) Přijímací zkouška

      Uchazeč se individuálně přihlašuje k NSZ, a to přímo u společnosti Scio. Všichni uchazeči absolvují testy Obecných studijních předpokladů (OSP) u SCIO, počítá se nejlepší výsledek z dostupných termínů včetně výsledků z předchozího roku.

      Všem uchazečům, kteří budou mít k 31. 1. 2022 řádně podanou přihlášku, tzn. podanou přihlášku a platbu odeslanou nejpozději 31. 1. 2022, fakulta na vlastní náklady zajistí jeden test dle výběru uchazeče v rámci Národních srovnávacích zkoušek společnosti Scio – Obecné studijní předpoklady (OSP), Anglický jazyk (AJ) nebo Matematika (MAT) – pořádaný v termínu 5. 3. 2022. Takovému uchazeči budou na e-mailovou adresu zadanou ve fakultní přihlášce zaslány informace s detailními pokyny postupu vyzvednutí slevového poukazu. Tento poukaz je nepřenosný a lze ho použít nejvýše jednou v uvedeném termínu. V případě splnění podmínek pro získání poukazu pro více studijních programů zároveň získá uchazeč odpovídající počet poukazů, ovšem lze je využít právě a jen v termínu 5. 3. 2022.


      Účast na NSZ v jiných termínech než 5. 3. 2022 a při nedodržení výše stanovených podmínek si uchazeč hradí individuálně, fakulta ostatní náklady spojené s účastí na NSZ neproplácí.

      FSV akceptuje pro letošní přijímací řízení tyto termíny NSZ SCIO:

      NSZ OSP: 12. 12. 2020, 6. 2. 2021, 6. 3. 2021, 28. 3. 2021, 17. 4. 2021, 22. 5. 2021, 21. 8. 2021, 11. 12. 2021, 4. 2. 2022, 5. 3. 2022, 2. 4. 2022, 30. 4. 2022.

      Bližší informace na Institutu mezinárodních studií, Pekařská 10, Praha 5 - Jinonice, http://ims.fsv.cuni.cz/. Informace o Národních srovnávacích zkouškách na www.scio.cz/nsz, telefonicky na čís. +420 234 705 555 nebo emailem na scio@scio.cz.

      Přijati jsou uchazeči s nejvyšším dosaženým percentilem. Hranici pro přijetí určí děkanka s přihlédnutím k počtu uchazečů, kteří podali přihlášku a kapacitním možnostem fakulty.

      2) Pro absolventy CŽV

      Podmínkou přijetí je absolvování minimálně dvou navazujících semestrů programu CŽV uskutečňovaného na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy dle Opatření děkanky č. 4/2021 článek 1, odstavec 1, bezprostředně předcházejících akademickému roku, do kterého si uchazeč podal přihlášku ke studiu,  v případě, že uchazeč o studium řádně do pátku 24. 6. 2022 včetně splní všechny studijní povinnosti, dosáhne minimálně 60 kreditů a studijního průměru do 1,50 včetně, přičemž všechny zkoušky a klasifikované zápočty splní v prvních řádných termínech s hodnocením A, B nebo C a za předpokladu, že podá přihlášku ke studiu pro akademický rok 2022/2023. Studijní průměr je počítán dle Studijního a zkušebního řádu UK. Studijní průměr se nezaokrouhluje.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      Podmínkou přijetí ke studiu v bakalářském studijním programu je dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou.



      Způsob ověření: SCIO test
      Datum ověření (přijímací zkoušky) od: Do:
      Náhradní termín (přijímací zkoušky):
    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      Podávání přihlášek od 1. 6. 2022 do 10. 8. 2022.

      V rámci tohoto přijímacího řízení musí uchazeč prokázat, že je držitelem dočasné ochrany v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na Ukrajině (doloží vízum strpění D/VS/U nebo vízum dočasné ochrany D/DO/xxx).

      V rámci tohoto přijímacího řízení jsou uchazeči osvobozeni od poplatku za úkony spojené s přijímacím řízením v souladu s Opatřením rektorky č. 16/2022.

      Přihlášení do studijního programu probíhá ve dvou krocích:

      1. krok: registrace - https://is.cuni.cz/studium/prijimacky/index.php?do=detail_kurz&cid=8376

      2. krok: podání elektronické přihlášky

      Datum ústní části zkoušky: od 25. 8. 2022 do 9. 9. 2022.

      Náhradní termín ústní části zkoušky: od 12. 9. 2022 do 16. 9. 2022.


      Popis přijímací zkoušky a kritéria hodnocení:

      Povinné přílohy přihlášky:

      a) kopie dokladu o ukončeném středoškolském vzdělání (pokud nelze, stačí čestné prohlášení);

      b) CV (v českém nebo anglickém jazyce);

      c) motivační dopis (v českém nebo anglickém jazyce);

      d) doložení účasti na jazykových kurzech ÚJOP, nebo podobných kurzech ČJ;

      e) doklad ověřující znalost angličtiny cca na úrovni B2 (absolvování zkoušky, návštěva kurzu v angličtině, diplom maturitní zkoušky či čestné prohlášení).

       

      Nepovinné dokumenty:

      f) Doporučující dopis (např. od vyučujícího, akademika apod.).

      g) Transcript známek a studijních výsledků z předchozího vysokoškolského studia (stačí dodat bez oficiálního potvrzení univerzity nebo formou čestného prohlášení). Zasílat s neoficiálním překladem do angličtiny.

       

      Kritéria hodnocení:

      Přijímací zkouška je dvoukolová.

      1. kolo:

      Přijímací komise posoudí předložené dokumenty a ohodnotí je 0-100 body. Struktura bodů je následující: 

      1. výsledky předchozího studia (0-30 bodů); 

      2. uvedená motivace k dalšímu studiu (0-40 bodů);

      3. jazykové znalosti (0-30 bodů).

      Na základě výsledků z prvního kola stanoví děkan hranici pro postup do druhého kola. Úspěšní uchazeči z prvního kola budou pozváni do kola druhého, které probíhá formou pohovoru.

      2. kolo:

      Ústní část zkoušky, která ověří uchazečovu motivaci ke studiu a zájem o daný studijní program. Ústní pohovor je z 50 % vedený v češtině a z 50 % vedený v angličtině. V druhém kole je možné získat 0-50 bodů.

      Za obě kola může uchazeč obdržet max. 150 bodů. Přijati budou uchazeči s nejvyšším počtem bodů (součet za obě kola). Bodovou hranici pro přijetí stanoví děkan s přihlédnutím k počtu uchazečů skládajících přijímací zkoušku a kapacitním možnostem fakulty.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      Podmínky přijetí s upuštěním od přijímací zkoušky podle čl. 5 odstavce 3 Řádu přijímacího řízení pro uchazeče

      A) Podmínky upuštění od přijímací zkoušky v případě dovršení maximální doby studia

      V případě, že je uchazečem student FSV, který v daném akademickém roce dovrší maximální dobu studia v daném oboru, na který se hlásí, může fakulta podle čl. 5 odstavce 3 Řádu přijímacího řízení pro uchazeče na základě žádosti upustit od přijímací zkoušky, pokud:

      a) se uchazeč hlásí na týž studijní program, v němž maximální dobu dovrší,

      b) uchazeč podá přihlášku ke studiu v řádném termínu dle harmonogramu přijímacího řízení a žádost o upuštění od přijímací zkoušky k ní přiloží,

      c) v dosavadním studiu studijního oboru, na který se hlásí, dosáhl studijního průměru do 1,50 ze všech termínů, všech zkoušek a klasifikovaných zápočtů, studijní průměr se zaokrouhluje na dvě desetinná místa.

      B) Podmínky pro přijetí na základě předešlého přijímacího řízení

      Na základě žádosti upustí děkanka od přijímací zkoušky u uchazeče, který by byl do studia tohoto studijního programu přijat na základě přijímacího řízení pro studium v akademickém roce 2021/2022, pokud by v období pro ověřování podmínek k přijetí doložil požadované ukončené středoškolské vzdělání s maturitní zkouškou. V takovém případě nemohl uchazeč včas doložit středoškolské vzdělání s maturitní zkouškou proto, že je absolvoval až po skončení období pro ověřování podmínek k přijetí do studia v akademickém roce 2021/2022. Listinnou nebo elektronickou žádost je možné podat do 20. 4. 2022. Výše uvedený postup je možné uplatnit pouze jednou.

      C) Bez nutnosti absolvovat test Obecných studijních předpokladů (OSP) mohou být přijati uchazeči, kteří:

      a) absolvují v kalendářním roce, v němž probíhá přijímací řízení, přípravný kurz pro teritoriální studia (kurz je nabízen zdarma v distanční podobě) s prospěchem ne horším než C (škála hodnocení A–F, které odpovídá určitému rozmezí bodového zisku ze závěrečného testu, viz Opatření děkanky č. 20/2019) s tím, že posledním přijatým bude každý uchazeč s tímto prospěchem, nebo

      b) postoupí v rámci středoškolské odborné činnosti (od roku 2018 včetně) do finálního kola a umístí se do desátého místa, nebo

      c) postoupí do ústředního (celostátního) kola zeměpisné či dějepisné olympiády (od roku 2018 včetně) a umístí se do desátého místa.

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      Informace k přípravnému kurzu naleznete na stránkách institutu https://ims.fsv.cuni.cz/uchazeci/pripravne-kurzy

    • sbalit Rozbalit (další informace – např. detail přihlášky)

      Absolvent bakalářského programu Teritoriální studia disponuje interdisciplinárně založenou znalostí dějin a současnosti teritorií severní polokoule. Umí získat a klasifikovat data a s jejich pomocí řešit praktické i výzkumné úkoly na domácí půdě i v zahraničí minimálně ve dvou světových jazycích. Umí řídit tým zabývající se oborovou i příbuznou problematikou, a to na různých úrovních odbornosti. Je připraven se dále vzdělávat a pokračovat v navazujícím magisterském studiu, uplatnit se v domácích i zahraničních vládních i nevládních organizacích institucích a organizacích a pracovat v soukromém i veřejném sektoru.