přijímací zkouška: jednokolová (ústní)
popis přijímací zkoušky:
ústní zkouška
1) motivace ke studiu, zájem o obor a praktická znalost španělštiny (max. 20 bodů)
2) gramatický systém španělštiny a všeobecné znalosti z jazykovědy (max. 40 bodů)
3) španělská a hispanoamerická literatura v kontextu kulturních dějin (max. 40 bodů)
Pokud se uchazeč hlásí také na bakalářský program Hispanistika, absolvuje druhý a třetí okruh přijímací zkoušky pouze jednou a výsledek se mu započítává pro oba programy.
Požaduje se dobrá znalost španělštiny (schopnost plynule mluvit a číst, zvládnutí základního gramatického systému – minulé časy, subjunktiv apod.), všeobecné znalosti z jazykovědy (v rozsahu středoškolského učiva z českého jazyka) základní znalosti o jazykové situaci v Evropě a na Pyrenejském poloostrově a schopnost komentovat přečtená literární díla se znalostí terminologie a literárního i historického kontextu.
První část zkoušky probíhá ve španělském jazyce. Sestává z konverzace, při níž student prokáže schopnost prakticky používat španělštinu a reagovat na otázky komise; ty směřují především na motivaci ke studiu, zájmy, studijní cíle apod. Uchazeč dále přečte a přeloží krátký španělský text (např. článek z novin nebo časopisu) a prokáže tak schopnost orientovat se v textu a hledat adekvátní výrazy v českém jazyce.
Druhá část probíhá ve španělštině a češtině. Nejprve je uchazeč na základě konkrétního textu dotázán na určitý jev španělské gramatiky a měl by být schopen ho ve španělštině stručně objasnit, uvést praktické příklady apod. Posléze v češtině prokazuje znalost základních lingvistických termínů, které jsou probírány v rámci hodin českého jazyka a literatury na gymnáziích (vědomosti si může uchazeč eventuálně rozšířit prostřednictvím některé odborné příručky, např. Jiří Černý – Úvod do studia jazyka nebo František Čermák – Jazyk a jazykověda). Předpokládá se také základní znalost o povaze španělského jazyka (např. do jaké jazykové rodiny patří a proč, rozdíly mezi minulými časy v češtině a španělštině, znalost oblastí, kde se španělština používá apod.).
Třetí část probíhá v češtině, vychází z předloženého seznamu četby (viz níže) a uchazeč má prokázat porozumění přečteným dílům a schopnost zasadit je do panoramatu světové literatury a literárních směrů. Jedna otázka se týká literatury španělské a jedna hispanoamerické, je tedy žádoucí, aby v seznamu přečtené literatury byla zastoupena díla jak autorů španělských, tak hispanoamerických (pokud jsou v seznamu díla pouze ze Španělska nebo pouze z Hispánské Ameriky, bude druhá otázka položena bez ohledu na uchazečův seznam četby a bude se týkat obecné znalosti literárních dějin druhé oblasti).
V přijímacím řízení se zohledňují výsledky mezinárodních zkoušek DELE vydávané španělským Ministerstvem školství a jeho jménem předávané Institutem Cervantes. U druhého okruhu (gramatický systém španělštiny a všeobecné znalosti z jazykovědy) uchazeč získává bonifikaci:
a) 5 bodů v případě DELE úroveň B2 vykonané od r. 2012,
b) 7 bodů v případě DELE úroveň C1 vykonané od r. 2012,
c) 9 bodů v případě DELE úroveň C2 vykonané od r. 2012.
Pro připočtení bonifikace je nutné odevzdat ověřenou kopii tohoto diplomu. Plný počet bodů za tento okruh (40) mohou získat i uchazeči bez diplomu DELE, pokud u zkoušky prokáží velmi dobré znalosti.
Součástí bodového hodnocení všech částí zkoušky je také hodnocení ústního projevu uchazeče (výslovnost, plynulost vyjádření, gramatická a stylistická bezchybnost).
další požadavky ke zkoušce:
Uchazeči u ústní zkoušky předloží k nahlédnutí:
· seznam četby španělské a hispanoamerické literatury – nejméně 10 položek (díla španělských a hispanoamerických autorů v překladu či originále, samozřejmě je možné předložit i seznam rozsáhlejší)
· strukturovaný životopis doplněný také informacemi o uchazečových dosavadních zkušenostech s užíváním španělštiny (např. absolvované odborné soutěže, jazykové kurzy apod.) a případně materiály dokládajícími uchazečův zájem o pedagogickou činnost (např. vedení zájmových kroužků, animátorské aktivity atd.)
Uchazeči, kteří žádají o bonifikaci, do 15. 5. 2025 odevzdají prostřednictvím informačního systému:
· doklad o znalosti cizího jazyka, tj. autorizovanou konverzi diplomu DELE B2/C1/C2 (viz výše)
--------------------------------
Podmínky přijímacího řízení ke studiu na FF UK: https://is.cuni.cz/studium/prijimacky/index.php?do=info_fakulta&fak=11210
-----
Informace pro dodatečné přijímací řízení:
Termín odevzdání žádosti o bonifikaci přijímací zkoušky společně s doklady: do 10. 8. 2025