PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Ekonomická modernizace novodobé společnosti a její dopady na vzhled krajiny - YME13EH02
Anglický název: Economic Modernisation of Modern Society and its Impact on Countryside
Zajišťuje: Program Sociální a kulturní ekologie (24-KSKE)
Fakulta: Fakulta humanitních studií
Platnost: od 2020
Semestr: letní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: zrušen
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět lze zapsat opakovaně
Garant: prof. PhDr. Václav Matoušek, CSc.
PhDr. Jan Hájek, CSc.
Je prerekvizitou pro: YME13SZ11
Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace -
Poslední úprava: Mgr. Martina Suchá (26.03.2015)
Kurz je věnován nástinu hlavních tématických oblastí industrializačního procesu v našich zemích jako zásadního zlomu v ekonomickém chování společnosti, přičemž akcentuje vliv různých ekonomických aktivit na utváření a konkrétní podobu krajiny; předpokládá elementární znalosti z moderních dějin (18. – 20. století).
Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Martina Suchá (26.03.2015)
Základní osnova kurzu:

1. Fenomén modernizace. Hlavní pojmy a používané termíny (industrializace, průmyslová revoluce, kapitalismus, sekundární sektor, komplexní transformace moderní doby) - pojmoslovný úvod do přednášky.

2. Vliv ekonomiky na krajinu. Vnímání krajiny a průmyslu, bodové, liniové a plošné „impakty“, konkrétní dopady různých ekonomických, sociálních a politických skutečností.

3. Proměna teritoriálních a státoprávních podmínek. Územní vývoj středoevropského prostoru, změny státních a politických systémů, vývoj právních podmínek podnikání.

4. Proto-industrializace a první industriální podniky. Tradiční formy šlechtického podnikání („lesní“ obory, uhlířství, železářství, aj.), teritoriální podmíněnost prvních industriálních odvětví (textilnictví), první průmyslová revoluce.

5. Doprava a její vliv na prostorovou organizaci. Vododopravní projekty, budování císařských silnic a vznik základní silniční sítě, fenomén železných drah (koňka, parostrojní) a etapy jejich vývoje.

6. Vývoj zemědělství a transformace tradičního venkova. Změny osevních technologií, zánik „extenzivních“ ploch, nástup průmyslových plodin, proměna „barokní“ krajiny.

7. Urbanizace. Základní změna sídelní struktury, rozvoj velkých i menších měst. Geografická proměna tradičního města a jeho expanze do krajiny. Komunální, sociální a kulturní infrastruktura.

8. Peněžní a úvěrový systém. Ústavy drobného peněžnictví, vyspělé finanční instituce (banky, pojišťovny), proměna městských center, teritoriální kapitálová expanze českého peněžnictví.

9. Druhá průmyslová revoluce a organizovaný kapitalismus. Rozvoj uhelného hornictví a železářství, nové obory (chemie a elektrotechnika), nové energetické zdroje (elektřina a spalovací motory) a jejich krajinotvorné dopady.

10. Průmyslové oblasti. Změny tradičních průmyslových (proto-průmyslových) regionů, teritoriální přesun těžiště ekonomiky a vytváření nových center, národnostní důsledky.

11. Ekonomické myšlení, podnikání a podnikatelé. Od merkantilismu k ekonomickému nacionalismu, proměny způsobu podnikání, hlavní podnikatelské rodiny a jejich vztah k přírodě.

12. Přirozené pulzování ekonomiky. Konjunktura a recese, ekonomické cykly, liberalismus a protekcionismus, integrace a desintegrace, velké hospodářské krize a systémové proměny společnosti.

13. Formování národa a ekonomika, další sociálně kulturní vlivy. Emancipace „malých“ národů, národní obrození a ekonomika, rozvojem ekonomiky podmíněné nové sociálně-kulturní aktivity (sport, turistika, druhé bydlení, tramping apod.) a jejich vliv na krajinu.

Povinná literatura:

EFMERTOVÁ, Marcela. České země v letech 1848-1918. Praha: Libri, 1998. ISBN 80-85983-47-8.

HLAVAČKA, Milan et al. České země v 19. století. Proměny společnosti v moderní době I. Praha: Historický ústav, 2014. ISBN 978-80-7286-207-8, 978-80-7286-219-1.

MATOUŠEK, Václav. Čechy krásné, Čechy mé. Proměny krajiny Čech v době industriální. Praha: Krigl, 2010. 396 s. ISBN 978-80-86912-36-3.

Doporučená literatura:

JAKUBEC, Ivan - JINDRA, Zdeněk. Dějiny hospodářství českých zemí: Od počátku industrializace do konce habsburské monarchie. Praha: Karolinum, 2006. ISBN 80-246-1035-3.

MYŠKA, Milan. Problémy a metody hospodářských dějin: Metodické problémy studia dějin sekundárního sektoru. Ostrava: FF Ostravské univerzity, 2010. ISBN 978-80-7368-751-9.

URBAN, Otto. Kapitalismus a česká společnost: K otázkám formování české společnosti v 19. století. 2. vyd. Praha: NLN, 2003. ISBN 80-7106-500-5.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK