PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Proseminář k akademickým dovednostem - YBZB70000
Anglický název: Seminar in Academic Skills
Zajišťuje: Program SHV - Společenskovědní modul (24-SM)
Fakulta: Fakulta humanitních studií
Platnost: od 2020
Semestr: oba
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky:
Rozsah, examinace: 0/2, KZ [HT]
Počet míst: zimní:neurčen / neurčen (neurčen)
letní:neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština, angličtina
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět lze zapsat v ZS i LS
Garant: Mgr. Hedvika Novotná, Ph.D.
Mgr. Magdaléna Šťovíčková Jantulová
Anotace -
Poslední úprava: Mgr. Eva Beranová (22.11.2017)
Proseminář je zaměřený na osvojení si základních dovedností práce s odbornou literaturou včetně tvorby vlastního odborného textu a jeho prezentace. Důraz je kladen na hledání zdrojů a posouzení jejich relevance k vybranému tématu, práci s odbornou literaturou (strategie čtení odborného textu, tvorba a užívání citací a parafrází atp.) a strategii tvorby vlastního výstupu s parametry akademického textu (publikační etika, akademické psaní a prezentace). Kurs má seminární charakter, tj. vyžaduje průběžnou přípravu a aktivní práci v hodinách. Cílem kursu je kultivace schopnosti vytvořit a prezentovat vlastní odborný text a dovednosti odborný text kriticky nahlédnout. Prosemináře vycházejí se společného rámcového sylabu, který jednotliví vyučující přizpůsobují vlastní profilaci: oborová resp. tématická zaměření konkrétních proseminářů jsou specifikována v jejich dílčích anotacích.
Metody výuky
Poslední úprava: Mgr. Magdaléna Šťovíčková Jantulová (17.01.2019)

Dílčí anotace prosemináře k akademickým dovednostem

Klára Bártová

Seminář bude zaměřen na oblast evoluční psychologie, partnerských vztahů, experimentální psychologie, lidské sexuality či etologie člověka. V průběhu semináře budou mít studenti mimo jiné za úkol pracovat s odbornými články v anglickém jazyce. Podmínkou atestace bude aktivní práce v hodině (založená na domácí četbě), vypracování seminární práce a její ústní prezentace (s využitím powepointu) na hodině.

Dana Bittnerová

V rámci prosemináře k akademickým dovednostem se budeme zabývat otázkou marginalizace. Naším cílem je naučit se invenčně nahlížet námi zvolené téma a svůj pohled propojit s tezemi a koncepty z odborné literatury.  Poznatky a názory pak budeme prezentovat v nácviku odborné disputace a závěrečné prezentace/textu.  Protože v akademickém světě jsou jako text chápány např. i výstava  a film, zapojíme do kritického čtení i tyto žánry vědeckého sdělení.

Inna Čábelková

Tematicky se bude kurz zaměřovat na témata na hranici ekonomie a ostatních společenských věd. Podmínky závěrečné atestace: prezentace a seminární práce.

Martin Heřmanský

Seminář bude oborově vycházet ze sociokulturní antropologie, od studentů se předpokládá schopnost pracovat mimo jiné i s kratšími texty v anglickém jazyce. Podmínkou atestace bude aktivní práce v hodině (založená na domácí přípravě), vypracování seminární práce a její ústní prezentace (s využitím powepointu) a oponentura seminární práce některého z kolegů.

Kateřina Horská

V seminář budeme pracovat s literaturou z oblasti sociokulturní antropologie, především antropologie náboženství. Podmínkou atestace je aktivní účast na hodinách, plnění průběžně zadávaných úkolů, dále vypracování seminární práce, její ústní prezentace (včetně powerpointu) a vypracování oponentury na práci jednoho kolegy.  

Hedvika Novotná

Proseminář bude pracovat s literaturou a tématy z oblasti sociokulturní antropologie a etnografického výzkumu. Atestace bude spočívat dílem z práce v hodině, dílem z připravení závěrečné prezentace (písemné i ústní včetně powerpointu) a její oponentury.

Iva Poláčková Šolcová

Proseminář je zaměřený na osvojení si základních dovedností práce s odbornou psychologickou literaturou včetně tvorby vlastního odborného textu. Cílem kursu je rozvíjení kompetence práce s odborným textem i dovednosti odborný text napsat a kriticky nahlédnout (oponovat).

Michael Rádl

Proseminář bude zaměřen na oblast ekonomické antropologie, zejména na téma peněz. Podmínkou atestace bude aktivní účast na seminářích (založená na domácí přípravě), vypracování seminární práce a její ústní prezentace (s využitím powepointu – nepovinné, ale doporučené) a oponentura seminární práce některého z kolegů.

Eva Richterová

Proseminář je na oblast psychologie. Cílem kursu je rozvíjení kompetence práce s odborným textem i dovednosti odborný text napsat a kriticky nahlédnout (oponovat). Atestace se skládá z aktivní účasti na hodinách (včetně domácí přípravy), vypracování seminární práce a její prezentace na hodině + vypracování oponentury jiné seminární práce.

Veronika Seidlová

Akademické dovednosti budeme rozvíjet na antropologických a především hudebně-antropologických materiálech. Podmínkou atestace bude aktivní účast na seminářích (založená na domácí přípravě), vypracování seminární práce a její ústní prezentace i oponentura seminární práce některé z kolegyň či kolegů.

Gabriela Seidlová Málková

Proseminář se bude zaměřovat na témata relevantní ve společenských vědách, resp. v psychologii. Součástí semináře je příprava a sestavení vlastního odborného textu studenta a jeho krátká prezentace. Seminář akcentuje esej jako základní formu akademického textu studenta, upozorňuje ale také na formální aspekty přípravy a  psaní bakalářské práce.

Ondřej Skripnik

K nácviku akademického čtení a psaní využijeme texty z různých oborů, převážně však z antropologie města a náboženství. Závěrečná seminární práce a její prezentace by se měla týkat Prahy. 

Ondřej Špaček

Na Prosemináři budeme pracovat s texty zabývající se problematikou současného města a městského prostoru z pohledu sociologie a příbuzných disciplín (zejména sociální geografie či sociální a kulturní antropologie).

Petr Špecián

Seminář bude akcentovat široce společenskovědní přístup k práci s odbornou literaturou a k psaní odborného textu.

Magdaléna Šťovíčková Jantulová

Proseminář je určen především těm studujícím, kteří se zajímají o sociologii. Z tohoto zaměření bude vycházet i výběr textů, na nichž si budeme akademické dovednosti demonstrovat a procvičovat, stejně jako zaměření závěrečné písemné práce. Podmínkou absolvování kurzu bude odevzdání dílčích úkolů v rámci přípravy vlastního odborného textu, finální verze textu a oponentura seminární práce některého z kolegů.

David Verbuč

English version of the course Seminar in academic skills will focus on reading, writing, and presentation of academic texts in English language, with a particular focus on anthropological (and ethnomusicological) texts, writing styles, and research methods. Students will be required to do weekly writing assignments, and to submit a final paper.

Alžběta Wolfová

Proseminář je určen studujícím se zájmem o sociokulturní antropologii či problematiku těla/ zdraví. Atestace bude zčásti vycházet z průběžné práce, zčásti z práce závěrečné (písemné), její ústní prezentace (s ppt) a oponentury práce kolegy(ně).

 

Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Hedvika Novotná, Ph.D. (14.12.2017)

Rámcový sylabus

1.      Zdroje informací a posuzování jejich věrohodnosti, charakter a náležitosti odborného textu (abstrakt, pozn. aparát atp.), typy odborných textů.

2.      Vyhledávání odborných zdrojů/ literatury

-          databáze zdrojů (knihovny, digitální databáze, jiné platformy pro vyhledávání /Research gate, Google scholar…/)

-          rešerše (záměr vyhledávání textu, formulace rešeršního dotazu atp.)

-          posouzení (formální i obsahové) relevance výsledků vyhledávání, zvážení jeho využití 

-          organizace a archivace zdrojů s využitím technologií

3.      Publikační etika

-          principy citační práce, citační normy

-          plagiace a falzifikace.

-          práce s citačními manažery atp.

4.      Čtení odborných textů

-          struktura akademického textu (IMRD apod.), role kapitoly, odstavce apod.

-          efektivní a aktivní čtení (tvorba poznámkového aparátu, pomůcky pro poznámkování (mentální mapování, využití technologií)

-          kritické čtení a porozumění textu

-          citace vs. parafráze, tvorba parafrází

5.      Proces tvorby odborného textu:

-          základní typy práce s odbornou literaturou (kompilace, komparace, přehledová stať, recenze atp.)

-          struktura akademického textu (IMRD apod.), role kapitoly, odstavce apod.

-          plánování textu, psaní první verze textu (draftu/makety), editování a recenzování, revidování

-          jazyk akademického textu, myšlenková stavba, názvy

-          práce s textovými editory, tvorba powerpointové prezentace

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: Mgr. Eva Beranová (22.11.2017)

Podmínky atestace

-          předpoklad: 70% účast v seminářích a průběžné plnění dílčích úkolů

(alternativu /náhradní úkoly/ stanoví příslušný vyučující dle svého uvážení)

-          struktura závěrečného hodnocení (klasifikovaný zápočet): 

-          průběžná práce v semestru: 35%

-          závěrečná seminární práce (písemná, ústní s pwp, oponentura – dle volby vyučujícího – rozsah 5-8 normostran/5-10 slidů): 65%

 

Studijní opory
Poslední úprava: Mgr. Eva Beranová (22.11.2017)

Základní literatura:

Šanderová, Jadwiga (2005): Jak číst a psát odborný text ve společenských vědách. Několik zásad pro začátečníky. Praha: SLON.

Čmejrková, Světla – Daneš, František – Světlá, Jindra (1999): Jak napsat odborný text. Praha: Leda.

Eco, Umberto (1997): Jak napsat diplomovou práci. Praha: Votobia.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK